Czy alkohole jako składniki produktów kosmetycznych faktycznie wysuszają skórę/włosy?

Słowo ALCOHOL w składzie kosmetyku nie zawsze oznacza, że kosmetyk wysusza skórę czy też włosy.
Najbardziej szkodliwym alkoholem jest alkohol denaturowany, w składzie kosmetyku wymieniany jako Alcohol Denat. Jest to etanol skażony substancjami chemicznymi, używany niestety często w kosmetykach do cery trądzikowej. Alkoholem wysuszającym i potencjalnie podrażniającym jest też rzadziej spotykany Isopropyl Alcohol.
Wyróżniamy też czysty etanol - INCI Alcohol. Jego zadaniem jest ułatwienie penetracji składników aktywnych w głąb skóry, a także zwiększa lotność produktu, tj. alkohol wyparowuje przez co nie pozostawia tłustego filmu i nie przetłuszcza np. włosów. Jest tez używany jako konserwant, często w produktach ekologicznych ponieważ można go pozyskać np. z pszenicy.
W kosmetyce wykorzystywane są natomiast bardzo często dwa rodzaje alkoholi, które nie mają nic wspólnego z wyżej wymienionymi oprócz nazwy. Są to alkohole tłuszczowe (np. Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol), które są stabilizatorami emulsji. Spotykane przede wszystkim w kosmetykach do włosów w związku ze swoim właściwościami kondycjonującymi i zatrzymującymi wodę wewnątrz włosa. Nie podrażniają, zmiękczają, natłuszczają i wygładzają. Druga grupa to alkohole polihydroksylowe, glikole (np. gliceryna – Glycerin, Propylene Glycol). Wykazują właściwości higroskopijne czyli przyciągają wilgoć z otoczenia i mają dużą zdolnością penetracji w głąb naskórka. Nawilżają, wygładzają i uelastyczniają.