LEKSYKON

Szukaj terminu
Wszystko A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
ALOE BARBADENSIS (LEAF) EXTRACT

Sok z liści aloesu, w miąższu liści znajdują się aminokwasy egzogenne, stymulatory biogenne, aloina, żywice, antrazwiązki, niewielkie ilości witamin z grupy A, C, B1, B2, B3 i B12 (w ilościach śladowych). Zawiera także duże ilości biopierwiastków takich jak: potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarka, żelazo oraz śladowo krzem, mangan, nikiel, bor, glin, lit, chrom, miedź, molibden oraz bar.

  • Mechanizm nawilżania tkankowego, zwłaszcza wprowadzanie wody z przestrzenie międzykomórkowe - to cecha, którą aloes zawdzięcza obecnym w swoim miąższu ligninom i mukopolisacharydom. Dzięki temu każdy krem o ponad 25% zawartości aloesu jest kremem o działaniu naturalnie nawilżającym.
  • Regenerujące działanie aloesu przez wpływ na sprawność podziałów komórkowych. Krótko mówiąc- ta cecha służy „przypominaniu" skórze jej młodzieńczych czasów. Czyż nie jest to przyczyna popytu na kremy regenerujące wśród osób od trzydziestki wzwyż? Pamiętajmy o tym, że aloes działa w ten sposób niejako „u źródła", na poziomie komórkowym. Każdy krem aloesowy jest automatycznie kremem odmładzającym. Bogaty skład odżywczy miąższu aloesowego plus stymulacja mikrokrążenia skórnego - te cechy powodują, że kremy o wysokiej zawartości miąższu aloesowego są kremami odżywczymi. Witaminy, substancje mineralne, biostymulatory i wolne aminokwasy - to wszystko trafia wprost do skóry, tym chętniej, że chwilowo ożywione krążenie krwi w naczyńkach włosowatych sprawniej wykonuje swoją dotleniającą powinność.
  • Stymulacja fibroblastów - komórek produkujących kolagen i elastynę. Nasza skóra składa się w 72% z włókien kolagenowych, czyli stanowią one jej główną składową. Przestrzenie między włókienkami kolagenu wypełniają m.in. mukopolisacharydy. Dopóki cała ta konstrukcja buduje się i regeneruje prawidłowo, skóra zachowuje młodzieńczą zwartość i elastyczność. Gdy fibroblasty zaczynają produkować zbyt mało kolagenu lub ulega on zwłóknieniu, zaczynamy obserwować na skórze symptomy jej starzenia się. Aloes potrafi zmusić fibroblasty do bardziej efektywnej pracy. Ma to ten efekt kosmetyczny, że większość kremów aloesowych ma działanie liftingujące. Aby uzyskać to działanie, jeden warunek musi być bezwzględnie spełniony - użyty do produkcji kremu aloes nie może zawierać aloiny. Wykazano bowiem, że aloina działa na fibroblasty wyjątkowo niekorzystnie. Pozbawiony jej aloes działa dodatkowo jako silny antyutleniacz, który chroni włókna kolagenowe przed utlenieniem.
  • Naturalny filtr UVA i UVB: Związki antrachinonowe, które znajdują się głównie w skórce aloesu, znaleźć można w niewielkich ilościach także i w miąższu naszej roślinki. Zawartość ich jest jednak wystarczająca na to, aby czysty aloes wykazywał jedną z unikalnych w świecie roślinnym cech - pochłaniania części ultrafioletowego promieniowania słonecznego - to właśnie potrafią czynić antrachinony. Przeczyszczająca aloina, barbaloina, czy emodyna płynące w kanalikach liściennych skórki aloesowej, bronią bezcennej zawartości wnętrza liścia przez niszczącym działaniem promieni UVA i UVB. Ich chemiczni bracia, obecni w śladowych ilościach w miąższu, stanowią naturalną zaporę przeciwko promieniom słonecznym, stąd każdy krem o wysokiej zawartości miąższu aloesowego jest również kremem ochronnym. Ponieważ tak zwany naturalny faktor przeciwsłoneczny aloesu nie jest zbyt wysoki (ok. 2 do 5 w europejskiej skali 0-25), wiele firm decyduje się na wzmocnienie go przez dodatek innych popularnych substancji o działaniu ekranującym. Aloesowe kremy do opalania, nawet jeśli dodano do nich syntetycznych filtrów przeciwsłonecznych, są jednak bezkonkurencyjne, gdyż jeszcze dodatkowo i bardzo dogłębnie chronią skórę przed przesuszeniem na słońcu, a także działają doraźnie kojąco w przypadku jakichkolwiek podrażnień termicznych. 
ANTHEMIS NOBILIS / RUMIAN RZYMSKI

Pochodzenia roślinnego. Bylina o płożących się łodygach i dużych, białych lub różowych kwiatach wywodząca się z Włoch i Francji. Roślina ta ma w kosmetyce ogromne znaczenie, daje ekstrakty, olejki i cenny barwnik (1,3,4-trihydroksyflawon).

Oleisty, rozpuszczalny w wodzie ekstrakt zawiera: alfa-Bisabolol, olejki eteryczne, chamazulen i substancje gorzkie. Używany przy suchej, dojrzałej, wrażliwej, zanieczyszczonej skórze, do pielęgnacji skóry po kąpielach słonecznych, a także w dezodorantach, wodach po goleniu, pastach do zębów i wodach do higieny/płukania jamy ustnej. Działa na zapalenia hamująco, uspokajająco i leczniczo. Równie cenny jest olejek eteryczny o nucie górnej i nucie serca, do którego produkcji używane są kwiaty (otrzymywany poprzez ich destylację). Olejek ten daje wspaniałą, owocowo-ziołową, lekko słodkawą, ale wyraźnie ciepłą woń. Produkt ten ma właściwości uspokajające, rozpuźniające, tonizujące, odprężające, hamujące zapalenia, łagodzące bóle. Przeznaczony dla suchej, wrażliwej, szorstkiej, podrażnionej skóry, stosowany również przy ukąszeniach przez owady. W mieszaninach (z innymi olejkami/olejami roślinnymi) używany do lampy zapachowej, do olejków do kąpieli i masażu przy nerwowości, bezsenności i stresie. Ogólnie dobrze tolerowany.

Barwnik z rumianu rzymskiego, w naparach o wyższych stężeniach, działa na włosy rozjaśniająco, dlatego też używany do płukanek i szamponów przeznaczonych szczególnie do jasnych włosów.