Najnowsze osiągnięcia nanotechnologii w kosmetykach.

Nanotechnologia jest jedną z pięciu najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii XXI wieku. Obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia, a najczęściej jest wykorzystywana w medycynie, produkcji energii, przemyśle spożywczym, elektrotechnice oraz kosmetologii. Obecnie jedną z bardziej interesujących dla kosmetologów kwestii jest przenikanie substancji aktywnych przez skórę w jej głąb. Większość produktów kosmetycznych działa jedynie na powierzchniowe warstwy skóry, nie docierając do jej żywych warstw. W wyniku wieloletnich badań udało się opracować metodę umożliwiającą transport cennych składników do głębszych warstw skóry, czyli do skóry właściwej. Przetransportowane w ten sposób składniki, wykazują tam swoiste właściwości, takie jak niszczenie drobnoustrojów (nanocząstki srebra), pobudzanie procesów regeneracyjnych w skórze (nanocząstki złota), czy chronienie przed szkodliwym promieniowaniem UV (nanocząstki ditlenku tytanu). Kosmetyki z nanocząstkami zawierają z reguły mniej substancji konserwujących i mają mniejszą lepkość niż kosmetyki tradycyjne. Nie bez znaczenia jest także to, że nanocząstki wykazują istotną trwałość w szerokim zakresie temperatur. Wszystkie te możliwości takie daje Nanotechnologia

Trzy grupy nanocząsteczek najczęściej stosowane w kosmetyce

W kosmetyce znalazły zastosowanie trzy grupy nanocząsteczek. Do pierwszej zalicza się związki, które w trakcie aplikacji na skórę, rozpadają się do pierwotnych składników. Najbardziej znane i stosowane są liposomy. Są to kuliste pęcherzyki, zbudowane z podwójnej warstwy lipidowej, otaczającej wodniste wnętrze. Zaletą jest podobieństwo właściwości liposomów do właściwości i budowy błon biologicznych, co ułatwia penetrację naskórka, zwiększa stężenie wprowadzanej substancji oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji ubocznych. Substancja aktywna transportowana przez liposomy może być rozpuszczona w fazie wodnej lub lipidowej. Najczęstszymi związkami zamykanymi w liposomach są kolagen, elastyna, witaminy A, C, E oraz ekstrakty roślinne. Ze względu na ryzyko przenikania do krwioobiegu, w kosmetyce wykorzystywane są liposomy wielkości 100-250 nm.
Drugą formą cząsteczek, obok liposomów, są nanokapsułki, czyli systemy zbiornikowe, których substancja aktywna otoczona jest polimeryzowaną osłonką. Ich zaletą jest kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej.
Trzecią formą cząsteczek są nanosfery, czyli polimeryczne systemy matrycowe, cechuje je mały rozmiar rzędu 25-100nm. Mają one zdolność przenoszenia wyciągów roślinnych, składników mineralnych oraz organicznych (witaminy, aminokwasy).

Surowce kosmetyczne w nanotechnologii

Nanozłoto pozyskiwane jest poprzez redukcję kwasu chlorozłotowego do neutralnych atomów złota. Otrzymane nanocząsteczki złota są zwane złotem koloidalnym, które gwarantuje bardzo szerokie spektrum działania kosmetycznego. Jest skutecznym składnikiem produktów przeznaczonych dla skóry podrażnionej oraz narażonej na występowanie stanu zapalnego, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nanozłoto jest również rewelacyjnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych. Wpływa na produkcję kolagenu oraz opóźnia procesy starzeniowe skóry. Jego właściwości nawilżające oraz ochronne dla skóry, wykorzystuje się przede wszystkim w produktach bez konserwantów dedykowanych skórze wrażliwej.

Nanosrebro, czyli srebro koloidalne jest wykorzystywane, jako najskuteczniejszy związek w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Dzięki swojej zgodności biologicznej z naszym organizmem, może być stosowane przez ludzi w każdym wieku (nawet niemowlęcym) przy wszystkich problemach skórnych.

Nanomiedź jest istotnym składnikiem ze względu na swoje intensywne właściwości przeciwutleniające i zapobiegające procesom starzenia skóry.

Istnieje wiele innych korzyści wynikających z zastosowania nanostruktur w kosmetykach. Nanocząsteczki odpowiadają między inny za spowolnione i kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej z preparatów. Takie rozwiązanie, zapewnia długotrwałą stymulację skóry równym stężeniem substancji aktywnej. Dzięki nanotechnologii udaje się nam rozpuścić i aplikować do skóry składniki trudno rozpuszczalne, którymi są np. witaminy.

Istotną właściwością nanosubstancji jest ich zmniejszone oddziaływanie drażniące, co umożliwia zastosowania ich wyższego stężenia w produkcie, z jednocześnie zmniejszonym ryzykiem wystąpienia skutków niepożądanych.

Co w takim razie z opakowaniem?

Opakowanie kosmetyku pełni funkcję ochronną dla preparatu, marketingową i ekologiczną. Przede wszystkim ma chronić przed niekorzystnymi zmianami o charakterze fizykochemicznym, mikrobiologicznym, biochemicznym i enzymatycznym. Najczęściej stosowanym tworzywem do produkcji opakowań są tworzywa sztuczne, a to ze względu na ich termoplastyczność, niską masę właściwą, odporność na duży zakres temperatur. Opracowywane są nowe technologie, które w innowacyjny sposób będą spełniały wszystkie wymagane kryteria.
Projektowane są nowe tworzywa polimerowe, które mają być zupełnie nieszkodliwe pod kątem przedostawania się niekorzystnych substancji pochodzących z opakowania do preparatu kosmetycznego. Ponad 60% opakowań kosmetyków stanowią pojemniki z tworzyw sztucznych, głównie polipropylenu, polietylenu i politereftalanu etylu. Coraz częściej stosuje się także opakowania ekologiczne. Wykorzystywane są między innymi biopolimery.
Potencjalne zastosowanie w opakowaniach kosmetyków oraz zainteresowanie naukowców odnalazły nanokompozyty polimerowe. Są to dwufazowe materiały, w których w matrycy polimerowej rozmieszczone równomiernie są cząstki napełniacza, których wymiary nie przekraczają kilku nanometrów. Ich właściwości zależą głównie od rodzaju nanowypełniacza, właściwości polimeru, metody syntezy, wymiarów i rozmieszczenia, nanocząsteczek. Zastosowanie nanotechnologii w przemyśle opakowań kosmetycznych jest pożyteczne między innymi dlatego, że pozwala ulepszyć właściwości barierowe, mechaniczne i przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu między innymi gazy nie przedostają się do wnętrza opakowania. Do opakowań kosmetyków mogą być używane nanocząstki srebra. Działanie to pozwala na hamowanie wzrostu drobnoustrojów. Można, zatem mówić o nanokompozytach polimerowych z nanosrebrem. Otrzymywane są one metodą fotochemiczną, termiczną, dzięki polimeryzacji In situ, przy zastosowaniu promieniowania elektromagnetycznego. Najprostszą metodą jest metoda rozpuszczalnikowa. Polega ona na wymieszaniu roztworu polimeru z koloidem nanocząstek srebra. Na właściwości takich nanokompozytów mają wpływ: rodzaj matrycy, wymiary nanocząstek, stopień dyspersji, zawartość innych substancji takich jak stabilizatory. Główną zaletą nanokompozytów ze srebrem jest działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dlatego też wciąż trwają badania na temat skuteczności i właściwości przeciwdrobnoustrojowych opakowań nanokompozytowych z nanosrebrem w kosmetyce. Wykazano już skuteczne działanie przeciwko drożdżom i pleśniom. Bardzo ważną zaletą nanosrebra w opakowaniach jest to, iż może ono być w łatwy sposób wprowadzane do tworzyw.

Według naukowców preparaty kosmetyczne powstające z wykorzystaniem nanotechnologii są produktami przyszłości i najprawdopodobniej zastąpią dotychczas stosowane rozwiązania. Pozyskane dzięki tej metodzie struktury mogą być nawet w 100% bezpieczne dla skóry. Składniki kremów pozyskane za pomocą nanotechnologii działają skuteczniej niż ich odpowiedniki naturalnie występujące w przyrodzie. Nanotechnologia rozwija się w niesamowitym tempie, dlatego można przypuszczać, iż czekają nas kolejne nowości, które zrewolucjonizują rynek kosmetyczny na przestrzeni najbliższych kilku lat.