RÓŻNICE MIĘDZY PRODUKTAMI - SZAMPON, ODŻYWKA, MASKA ORAZ SERUM DO WŁOSÓW

Rozglądając się po własnej łazience, możemy stwierdzić, że większość z wymienionych kosmetyków znajdziemy właśnie w niej. Większość z nas, miała styczność z każdym z tych produktów, a także systematycznie ich używa do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Jednak czy kogoś zastanawiał ten kosmetyk ? Co to tak naprawdę jest i jak tego poprawnie używać? Wydaje się to bardzo prostą rzeczą, niestety nie każdy robi to w poprawny sposób. W tym artykule przybliżymy każdy z produktów stosowanych do włosów.

Szampon - z definicji jest to środek do mycia skóry głowy i włosów, który zawiera ciekłe mydło, substancje pieniące oraz substancje pomocnicze. Możemy wyróżnić tutaj substancje odżywcze, nawilżające, natłuszczająco - nabłyszczające, antystatyczne czy substancje zapachowe. Samo słowo „shampoo” zostało zapożyczone na początku XX wieku od tradycyjnego perskiego i hinduskiego słowa oznaczającego naciskać, ugniatać, uspokoić czyli masażu, do którego używano wyciągów ziołowych. Istotną rzeczą jest dobór odpowiedniego szamponu, który będzie odpowiedni zarówno dla naszej skóry głowy oraz włosów. Nie jest powiedziane, że każdy szampon będzie nam służył. Należy uważać na surowce użyte do jego produkcji, aby nie powodowały podrażnień naszej skóry głowy. Podczas mycia aplikujemy odpowiednią ilość kosmetyku na dłoń (nie należy używać zbyt dużej ilości szamponu, ponieważ to nie domyje lepiej naszej głowy) i rozprowadzamy na skórze głowy oraz włosach. Wykonujemy delikatny masaż skóry oraz włosów. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie szamponu. Ostatnie płukanie powinno odbyć się chłodniejszą wodą, aby zamknąć łuskę włosa. Pamiętajmy, że szampon dobieramy pod kątem problemów skóry głowy.

Odżywka do włosów jest to produkt do pielęgnacji włosów. Jego celem jest ochrona włosów przed uszkodzeniami oraz poprawa kondycji zniszczonych włosów. Możemy wyróżnić tutaj dwa rodzaje kosmetyków. Odżywkę do włosów spłukiwaną oraz niespłukiwaną.

Odżywkę spłukiwaną warto aplikować po każdym umyciu głowy na mokre włosy. Po umyciu należy dobrze odsączyć włosy z nadmiaru wody, ponieważ przy zbyt wilgotnych włosach produkt będzie spływać a sam kosmetyk będzie rozcieńczany, co za tym idzie jego działanie będzie osłabione. Tak jak w przypadku szamponu nie należy używać zbyt dużej ilości odżywki. Nadmiar może obciążać włosy. Należy nałożyć odżywkę u nasady włosa i stopniowo rozprowadzać po całej długości. Przetrzymywanie preparatu nie zaszkodzi jednak i nie pomoże. Czas, jaki podaje producent na opakowaniu jest wystarczający, aby kosmetyk dobrze zadziałał na naszych włosach. Odżywkę po zastosowaniu należy spłukać obficie wodą. Tak jak szampon spłukujemy chłodną wodą w celu zamknięcia łuski włosa. Źle zmyty preparat, może powodować obciążenie włosów, przez co stracą swoją świeżość.

Odżywka bez spłukiwania - stosujemy zarówno na mokre jak i suche włosy. Po aplikacji kosmetyk nie wymaga spłukania. Głównym zadaniem odżywki bez spłukiwania jest ułatwienie w rozczesaniu włosów przez wygładzenie ich, a także przeciwdziałanie puszeniu. A przede wszystkim pozwalają nam utrzymać na włosach odpowiedni poziom nawilżenia. Często w swoim składzie zawierają składniki antyseptyczne, przez co nasze włosy nie będą się elektryzować. Wiele osób sądzi, że jeśli produkt jest niespłukiwany to będzie obciążać włosy. Może się tak zdarzyć, jeśli użyjemy zbyt dużej ilości kosmetyku. Tak jak przy każdej aplikacji zachowanie umiaru jest kluczem do odpowiedniej pielęgnacji.

Maska do włosów jest produktem bardziej skoncentrowanym niż odżywka do włosów, w swoim składzie zawiera więcej składników aktywnych, regeneruje zniszczone włosy. Maska do włosów ma bardziej zbitą konsystencję niż odżywka, gęsty produkt łatwej jest utrzymać dłużej na głowie – zwyczajnie nie będzie on spływał. Jak aplikować maskę? Maskę nakładamy na umyte włosy. Tak jak w przypadku odżywki należy nałożyć ją na odsączone z nadmiaru wody włosy. Maskę możemy wmasować w skórę głowy w celu jej nawilżenia. Warto jest rozczesać włosy po aplikacji. Możemy założyć czepek/ ręcznik, aby utrzymać włosy w cieple. Dzięki temu składniki aktywne będą lepiej wchłaniane. Maskę trzymamy na włosach minimum 20 minut do 40- 60 minut. Maski nie należy stosować po każdym myciu głowy, najlepiej stosować regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Zmywamy ją dokładnie i obficie chłodną wodą. Maskę możemy zaaplikować także tylko na 2-3 minuty wówczas spełni ona rolę odżywki do włosów. Nigdy jednak nie należy robić odwrotnie, ponieważ odzywka nie zastąpi maski ze względu na mniejszą ilość substancji aktywnych znajdujących się w odżywce.

Serum do włosów jest to silnie skoncentrowany preparat do włosów, który głęboko nawilża włosy oraz chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Należy je stosować na mokre włosy po umyciu i zastosowaniu odżywki. Jest to preparat niespłukiwany. Nakładamy na rękę i aplikujemy na włosy szczególnie na ich końcówki.

Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy sprawi, że nasze włosy będą piękne i lśniące, a skóra głowy zdrowa i zadbana. Przede wszystkim nie będziemy mieć z nimi żadnych problemów. Warto również zadbać o włosy w okresie jesienno-zimowym, aby zregenerować je po okresie letnim.