Komórki macierzyste w kosmetykach pielęgnacyjnych

Użycie komórek macierzystych w kosmetykach jest stosunkowo nowym tematem w dziedzinie kosmetologii. Badania, które przeprowadzano miały wpływ na rozwój medycyny, ale również kosmetologii. Uznawane są za jedno z największych osiągnięć kosmetologii ostatnich lat. Pierwszy raz użyto w kosmetyku komórki macierzystej pochodzącej z jabłka w 2008 roku. Ciągle trwają badania pod kątem ich efektywności oraz działania na naszą skórę.

 

Co charakteryzuje komórkę macierzystą? Zdolność do nieograniczonej liczby podziałów. Pobudza skórę do odnowy, regeneruje oraz chroni przed procesami starzenia się. Mamy je wszyscy. W ludzkim organizmie znajdują się w skórze. Dokładnie w warstwie podstawnej skóry. Dlatego nasza skóra ma zdolności odnowy. Niestety z wiekiem obniżają się ich zdolności podziałowe. Składają się głównie z białek, węglowodanów oraz lipidów.

Wiele osób słysząc hasło „komórka macierzysta” obawia się, jej pochodzenia. Uspokajamy: unijne prawo zabrania wykorzystania komórek pochodzących od zwierząt oraz ludzi. Zatem skąd się one biorą? Pozyskiwane są z roślin. Dokładniej z merysystemów wierzchołkowych łodygi i bocznych korzeni. W tych miejscach komórki przez całe życie rośliny ulegają ciągłym podziałom tworząc jej nowe organy. Komórki macierzyste znajdują się w wierzchołkach wzrostu. Do celów kosmetycznych komórki są rozmnażane w warunkach laboratoryjnych metodą mikrorozmnażania (metoda in vitro). Są to bardzo małe komórki, jednak z ogromnymi możliwościami. Te wykorzystywane w kosmetykach pochodzą z jabłek szwajcarskich, róży alpejskiej, winogrona, drzewa arganowego, zielonej herbaty oraz palmy daktylowej. Komórki macierzyste stosowane są, aby stymulować ciągłą produkcję kolagenu. To właśnie on odpowiada za jędrność i elastyczność skóry.

 Czy komórki macierzyste używane w kosmetykach są żywymi komórkami? Otóż nie. Są to ekstrakty pozyskiwane z roślin. Jest to surowiec kosmetyczny uzyskiwany drogą laboratoryjną. Komórka macierzysta roślinna i komórka macierzysta ludzka nie ma ze sobą nic wspólnego pod względem biologicznym. Pozyskane w wyniku trawienia błony komórkowej metabolity oraz czynniki epigentryczne są zamykane w liposomach. Dzięki temu mogą przenikać przez naskórek. Komórki macierzyste są chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków w preparatach takich jak kremy, maseczki oraz jako składnik preparatów w zabiegach w gabinetach kosmetycznych. Są one bezpieczne dla skóry. Nie powodują podrażnień ani żadnych skutków ubocznych. Ich działanie zostało potwierdzone badaniami oraz testami in vitro i in vivo. Nie musimy, więc mieć obaw, co do naszego bezpieczeństwa podczas stosowania kosmetyków z komórkami macierzystymi. Są stale przeprowadzane badania w największych centrach badawczych na całym świecie

Warto jest również wspomnieć o Polskich naukowcach i ich dokonaniu w tej dziedzinie. Polscy naukowcy z Wrocławia, jako pierwsi na świecie wyprowadzili komórki macierzyste MIC-1. Są to komórki macierzyste pozyskiwane z rosnącego poroża jelenia. Komórki te mimo pochodzenia zwierzęcego są mezenchymalne. Oznacza to, że są identyczne z tymi występującymi w ludzkim organizmie. Potwierdziły to przeprowadzone badania. Są również całkowicie bezpieczne w stosowaniu. Badania in vitro przeprowadzone na komórkach skóry wykazały, że keratynocyty oraz fibroblasty zostają pobudzone do odnowy. A Sprężystość tkanek polepszyła się. Dzięki wprowadzeniu komórek MIC-1 do kosmetyków skóra mogłaby się regenerować byłaby naturalnie chroniona przez ich podobieństwo do ludzkich komórek. Jednocześnie komórki ludzkie byłyby stale stymulowane do produkcji kolagenu i elastyny byłby również przyspieszony proces odbudowy. W 2012 roku na rynek kosmetyczny trafia pierwsza linia kosmetyczna oparta na komórkach macierzystych MIC-1. Kosmetyki te przeznaczone są głównie do antystarzeniowej i regeneracyjnej kuracji twarzy. Komórki MIC-1 znalazły swoje zastosowanie również w preparatach do pielęgnowania włosów i rzęs. Są również wykorzystywane w zabiegach w gabinecie kosmetycznym takich jak mezoterapia bezigłowa czy sonoforeza. Dzięki im nasza skóra zostaje odżywiona i zregenerowana. Zostają powstrzymane procesy starzenia się. Jest też również stymulowana do odnowy. Fibroblasty pod wpływem komórek MIC-1 produkują nowe włókna kolagenu i elastyny.