Mezoterapia: kłucie i biostymulacja skóry głowy osoczem bogatopłytkowym

Co trzeci mężczyzna w Polsce między dwudziestym piątym a czterdziestym piątym rokiem życia zauważa u siebie pierwsze objawy łysienia. Problem ten dotyka również kobiet - przyczyną jest stres, zła dieta, zabiegi chemiczne i mechaniczne, choroby. Aby skutecznie walczyć z tym problemem należy wyeliminować przyczynę, czyli osłabione cebulki włosa. Medycyna estetyczna oferuje metodę zagęszczania włosów i reaktywacji cebulek włosowych- mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.

mtMezoterapia (intradermoterapia) - jest to technika polegająca na śródskórnym wstrzyknięciu substancji aktywnych w niewielkich odległościach, deponując małe ilości materiału. Wstrzyknięty preparat oddziałuje lokalnie w okolicach jego podania. W tym celu można zastosować osocze bogatopłytkowe w celu zwalczania nadmiernego wypadania włosów. Krew człowieka składa się z osocza i elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. Osocze bogate jest w witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i hormony. Podstawowym mechanizmem naprawczym tkanek miękkich i twardych są płytki krwi, które jednocześnie zawierają wiele czynników wzrostu. Mają one właściwości regeneracyjne i używane są od wielu lat w leczeniu pomocniczym w ortopedii, medycynie sportowej, podczas gojenia ran, w stomatologii chirurgii, okulistyce, a także w medycynie estetycznej.

Budowa włosa jest złożona i obejmuje kilka rodzajów komórek oraz substancji chemicznych. Korzeń włosa zamknięty jest w mieszku włosowym, który z kolei jest całkowicie zamknięty w otoczce tkanki łącznej i spełnia funkcje jednostki wytwórczej włosa. Rdzeń mieszka stanowi włókno włosowe, zbudowane z trzech różnych rodzajów komórek nabłonkowych: szpikowych, korowych i naskórkowych. Szpik występuje wyłącznie w grubych włosach. Wewnętrzna pochewka korzenia (IRS) otaczająca włókno włosowe zbudowana jest z trzech rodzajów komórek: wewnętrznego korzenia, naskórka pochewki, warstwy Huxleya oraz warstwy Henlego. IRS otacza kolejna okrywa komórkowa zwana zewnętrzną pochewką korzenia (ORS). Komórki te pozostają w bezpośrednim kontakcie z brodawkami skórnymi, usytuowanymi przy podstawie mieszka włosowego. Brodawki skórne pobierają z krwioobiegu substancje odżywcze niezbędne do produkcji nowych włosów i odgrywają kluczową rolę we wzbudzaniu i utrzymaniu wzrostu włosa. Wzrost włosa zachodzi według cyklu złożonego z trzech faz: anagen (faza intensywnego wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynkowa). W naturalnych warunkach cykl produkcji włosa i faza spoczynkowa obejmują cały okres życia jednostki. Jednak pod wpływem różnych czynników wzrost włosów może ulec zahamowaniu, co w następstwie powoduję nadmierne wypadanie włosów. Utrata włosów jest najczęściej spowodowana predyspozycjami genetycznymi zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Jednak nasze włosy tracą gęstość i blask również przez zaburzenia równowagi skóry głowy i poziomu jej odżywienia. Aby temu zapobiec polecane jest zastosowanie mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. 

Jak działa mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polega na podaniu osocza w skórę, co daje widoczne efekty odmładzające, regeneruje i stymuluje. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny. Ponieważ regeneracja komórek skóry zachodzi dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych zabieg ten nazywany jest Autologiczną Odnową Komórkową. Osocze bogatopłytkowe uruchamia proces, który stymuluje komórki macierzyste do namnażania i pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, dotleniając ją, odżywiając i stymulując odrost włosów.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg ten przeprowadzany w gabinecie jest szybki i nieskomplikowany. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość krwi pacjenta do specjalnych próbek, które następnie poddaję się wirowaniu. W ciągu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. W kolejnym etapie lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe przy pomocy specjalnej próbówki. W ostatniej fazie do preparatu dodaje się odpowiedni odczynnik, którego celem jest zaktywizowanie płytek do produkcji czynnika wzrostu. W rezultacie powstaje osocze bogatopłytkowe, które wstrzykuje się w skórę przy pomocy cienkiej igły.

Efekty widoczne od razu

Pierwsze efekty widoczne są już kilka godzin po zabiegu. Zabieg jest szczególnie pomocny w problemach z przedwczesnym wypadaniem włosów. Stymuluje je do wzrostu i zagęszczenia. Właściwości otrzymywanego osocza bogatopłytkowego to właściwości gojące, wyeliminowane w 100% ryzyko alergii, całkowicie biokompatybilne, niepowodujące zapalenia, hemostatyczne, redukujące ból, powodujące silną biostymulację fibroblastów i regenerację tkanek. Mechanizm działania osocza polega na zwiększaniu zdolności regeneracji i rekonstrukcji tkanek skóry, wspomaga procesy angiogenezy.
Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym ma efekty długofalowe. Wypadanie włosów szybko ustępuje, włosy wzmacniają się z każdym miesiącem, zauważalne jest również narastanie owłosienia w miejscach już pozbawionych włosów. Zabieg ten jest uznawany za najbardziej skuteczny. Plusem tego zabiegu jest to, że nie wywołuje uczuleń i wykonuje się go stosunkowo rzadko. Pierwszy zabieg, po 3 miesiącach drugi zabieg, następnie raz w roku powtarzamy.