WPŁYW PROMIENIOWANIA UV NA WŁOSY

Każdy z nas lubi wygrzewać się w słońcu latem, mimo coraz szerszej wiedzy o negatywnym wpływie promieni słonecznych na naszą skórę, ale czy zdajemy sobie sprawę, że promienie UV mają też destruktywny wpływ na nasze włosy?

Do Ziemi dociera tylko pewna część promieni Słońca tzw. promieniowanie słoneczne. Możemy je podzielić na promieniowanie widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Zajmijmy się tym ostatnim, bo ma dla nas najważniejsze znaczenie.

Promieniowanie ultrafioletowe możemy podzielić na promieniowanie UVC – zatrzymywane przez warstwę ozonową a tylko 2% z nich dociera do powierzchni ziemi. Kolejne są promienie UVA i UVB, z których do nas dociera około 12% przy czym ilość ta wzrasta na wysokości np. 1000m gdzie osiąga już 15%. Wszystkie typy promieniowania UV mają negatywny wpływ na stan naszych włosów.

Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne odbijane jest od śniegu czy piasku, a niepochłaniane, dlatego też Słońce jest również niebezpieczne, jeżeli przebywamy w zacienionym miejscu.

Piękne włosy to przede wszystkim włosy miękkie, puszyste i lśniące. Niestety nie każdy z nas ma to szczęście posiadać takie włosy, bo ich grubość czy gęstość a również i kolor dziedziczymy po naszych przodkach. Nie mamy, więc wpływu na ilość mieszków włosowych, ale możemy zapewnić im jak najlepszą pielęgnację i ochronę.

Wygląd włosa zależny jest przede wszystkim od kondycji osłonki włosa, jej łuski chronią włókna keratynowe wewnątrz włosa. Keratyna, która jest białkiem ulega niszczeniu nie tylko podczas mrozów czy na skutek złej pielęgnacji, również słońce a przede wszystkim promienie ultrafioletowe powodują znaczne zniszczenie naszych włosów. Badania dowiodły, że promienie UV niszczą wiązania białkowe, ale również aminokwasy białek, budulca włosów. Promienie słoneczne w połączeniu z woda działają jeszcze bardziej niszcząco, ponieważ krople wody na włosie działają jak soczewki i skupiają promieniowanie UV. W miejscu tym zniszczenia są jeszcze silniejsze.

Naturalną ochrona włosów przed promieniowaniem jest melanina, barwnik występujący we włosach i skórze oraz tęczówce oka. Od jego rodzaju zależy kolor naszych włosów, skóry i oczu. Osoby wytwarzające przede wszystkim feomelanine mają jasny typ karnacji i jasne włosy, jest to barwnik czerwony. Eumelanina – barwnik brązowy, nadaje ciemny kolor skóry i włosów. Niestety feomelanina nie wykazuje właściwości ochronnych natomiast eumelanina pochłania promieniowanie UVB. Wskazuje to na fakt, że osoby o włosach jasnych narażone są bardziej na szkodliwe działanie promieni słonecznych niż osoby o ciemnych włosach. Szczególnie podatne na działanie promieni UV są włosy farbowane a przede wszystkim najpierw rozjaśniane. Rozjaśnianie włosów pozbawia je melaniny a tym samym naturalnej ochrony. Dodatkowo UV powoduje utlenianie melaniny, co w konsekwencji wywołuje blaknięcie włosów. Proces ten powoduje, że nawet zdrowe ciemne włosy wystawione na działanie promieni słonecznych ulegną w końcu zniszczeniu.

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania tym procesom jest ochrona włosów i odpowiednia pielęgnacja. W ochronie włosów pomocne będą filtry UV, w szczególności w produktach niespłukiwanych.

Substancje chroniące przed promieniami UV dzielimy na trzy grupy – filtry fizyczne, które odbijają promieniowanie, filtry chemiczne, które pochłaniają część promieni oraz związki wychwytujące wolne rodniki.