Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy

TRYCHOLOGIA – problemy skóry głowy – nadmiernie przetłuszczająca się skóra: Po czym poznać, że nasza skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza? Przede wszystkim po tym, że aby nasze włosy wyglądały ładnie, były puszyste i pachnące, musimy myć je codziennie. Ponadto objawia się swędzeniem, często krostkami czy stanem zapalnym, zdarza się, że zalegające grudki tworzą swoisty rodzaj łusek przypominających łupież.

Co jest przyczyną występowania łojotoku? W wieku młodzieńczym nadmierne przetłuszczanie może mieć podłoże w nieustabilizowanej gospodarce hormonalnej, co objawia się też trądzikiem. W późniejszym okresie życia taki stan może sugerować złą dietę albo pielęgnację, ale też jakieś schorzenie skóry głowy lub ogólnoustrojowe, np. zaburzenia pracy tarczycy. U mężczyzn częstą przyczyną są problemy z androgenami. Należy też pamiętać, że noszenie nie przewiewnych nakryć głowy i powodowanie przegrzania może przyczynić się do nadprodukcji sebum.

Problemów z łojotokiem nie należy lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do powstawania stanów zapalnych i nadmiernego wypadania włosów, a w skrajnych wypadkach do łysienia. Dlatego oprócz prawidłowej pielęgnacji tzn. oczyszczania skóry głowy odpowiednimi preparatami, delikatnymi, pozbawionymi składników drażniących i stosowania preparatów kontrolujących pracę gruczołów łojowych, warto skonsultować się z dermatologiem. Sprawdzić poziom cynku i witamin z grupy B oraz hormony. Ważnym jest też, aby zweryfikować swoja dietę czy nie jest zbyt bogata w tłuszcze.