Emolienty a pielęgnacja włosów.

Jakiś czas temu, słowo emolienty, u wielu kobiet wywoływało dreszcz. Nie chciały nawet słyszeć, że do pielęgnacji włosów mogą stosować emolienty. Tymczasem emolienty są bardzo potrzebne, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naszych włosów, ponieważ sekret emolientów polega na odpowiednim ich dawkowaniu. Zbyt duża ich ilość może po prostu przeciążyć włosy i sprawić, że pasma będą wyglądały nieestetycznie. Zbyt mało dostarczanych emolientów jest z kolei przyczynkiem do nadmiernego przesuszenia, elektryzowania, braku sprężystości, sztywności i nadmiernego puszenia się włosów. Warto pamiętać, że emolienty mają również właściwości delikatnie natłuszczające, dlatego szybko poprawiają wygląd włosów i wzmacniają ich blask.

Czym są emolienty?

Emolienty to hydrofobowe części, które potrafią chłonąć wilgoć z powietrza, równocześnie tworząc warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wody z organizmu. Dzięki wytworzonej warstwie ochronnej, emolienty działają jak pancerz, zapobiegając uszkodzeniom mechanicznym, a także działaniu czynników zewnętrznych, w tym wnikaniu toksyn i drobnoustrojów do wnętrza pojedynczego włosa. Oprócz wspomnianej już wcześniej funkcji ochronnych przed wysuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, emolienty mają duży wpływ na dyscyplinowanie kosmyków. Działają, bowiem dociążająco i wygładzająco, przez co nasze włosy wydają się zdrowsze i mocniejsze.
Kiedy włosy po lecie stały się suche, szorstkie w dotyku, puszące się i mało elastyczne, a końcówki zaczęły się kruszyć i rozdwajać – to znak, że brakuje im właśnie emolientów.

Jak szukać emolientów w składach kosmetyków?

Odnalezienie tego typu substancji nie będzie wcale trudne – w znaczącej części produktów pielęgnacyjnych emolienty znajdują się już na początku składu. Najczęściej spotkać możemy:
1. Naturalne olejki i masła roślinne
To największa i najbardziej popularna grupa emolientów. Naturalne oleje i masła powinny być dobrane do struktury i porowatości włosów. Stanowią one najlepsze i najskuteczniejsze substancje do odżywiania i regeneracji pasm, ponieważ oprócz wzmożonej ochrony i cienkiej, mikroskopijnej warstwy na powierzchni włosa, dostarczają do jego wnętrza szeregu minerałów, witamin i składników odżywczych oraz wartościowych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że zarówno oleje jak i masła roślinne powinny być na stałe włączone do każdej pielęgnacji włosów.
2. Silikony
To grupa polimerów, która działa na powierzchni włosów, tworząc na nich delikatny, ochronny film i powlekając gładką warstwą, działającą kondycjonująco i upiększającą nawet wyjątkowo zniszczone lub przesuszone włosy. Silikony to emolienty, które idealnie nadają się do stylizacji włosów, z tego względu często spotyka się je w lotionach, sprayach i piankach do stylizacji oraz produktach termoochronnych, które powinny być aplikowane przed suszeniem bądź prostowaniem włosów. Do pielęgnacji włosów najlepiej wybierać te silikony, które łatwo zmywają się z pasm. W ten sposób nie nadbudują się one na powierzchni włosów i nie przeciążą ich, po zbyt częstym używaniu silikonowych emolientów. Warto mieć świadomość, że silikony dzielą się aż na 4 grupy: od silikonów lotnych, czyli odparowujących z powierzchni włosa, przez lekkie, (które da się zmyć za pomocą wody), oraz takie, które zmyje delikatny szampon aż po silikony ciężkie, które niezwykle trudno usunąć z włosów nie angażując do tego szamponu zawierającego SLS, czyli drażniące, komedogenne substancje. W pielęgnacji włosów lepiej unikać ciężkich silikonów.
3. Woski
To grupa emolientów o dużym stanie skupienia, nieco cięższych niż masła roślinne. Mają one zbitą konsystencję, są niełatwe w aplikacji, ale za to cenione za właściwości pielęgnacyjne i ochronne, oraz zmiękczające włosy. Woski mogą być pochodzenia zwierzęcego lub/oraz roślinnego. Najpopularniejszym emolientem w tej kategorii jest wosk pszczeli (cera alba), który dodawany jest do balsamów oraz masek do włosów.
4. Alkohole tłuszczowe
Czyli wszystkie dwu- lub wielowodorotlenowe, długołańcuchowe estry, które nie tylko nie szkodzą włosom, ani nie wysuszają ich, ale mają działanie kondycjonujące, nawilżające i higroskopijne (wiążą cząsteczki wody i zatrzymują je we wnętrzu włosa). Dzięki nim włosy pozostają miękkie i elastyczne, stają się miłe w dotyku, delikatne i łatwo się rozczesują. Alkohole tłuszczowe należą do grupy tzw. dobrych alkoholi, które nie tylko mogą, ale wręcz powinny być włączone do codziennej pielęgnacji włosów. Do najpopularniejszych alkoholi tłuszczowych należą: gliceryna, Cetyl Alcohol, Lanolin Alcohol, Cetearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Stearic Acid, Myrystyl Alcohol.
5. Parafina i pochodne ropy naftowej
Parafina oraz nafta kosmetyczna to emolienty, które powstają przez destylację ropy naftowej. Są substancjami naturalnego pochodzenia.
Parafina to długołańcuchowe, nasycone węglowodory, które w połączeniu tworzą bezbarwną i bezwonną ciecz, nieco tłustą i oleistą, zwaną powszechnie olejem parafinowym. Jest to emolient obojętny chemicznie – oznacza to, ze nie wywołuje alergii ani podrażnień. Parafina świetnie natłuszcza i nabłyszcza włosy oraz dobrze ochrania je przed utratą wody oraz zanieczyszczeniami środowiska. Często stosuje się ją do pielęgnacji włosów, ponieważ bariera ochronna tworzona przez ten emolient jest niebywale silna i skuteczna. Parafina doskonale zabezpiecza końcówki włosów przed niszczeniem, dlatego jest idealna jako składnik emulsji zabezpieczających końce pasm przed zniszczeniem. Olej parafinowy może mieć kilka nazw. Jako składnik kosmetyków spotyka się go nazywanym: Mineral Oil, Paraffin Oil, White Oil. Parafina jako emolient jest bardzo lubiana, ponieważ wygładza i nabłyszcza włosy już po pierwszym użyciu. Nadaje się idealnie do tego, aby szybko poprawić wygląd włosów.
Nafta kosmetyczna – znana jest od lat, jako szybko działająca emulsja polepszająca wygląd włosów i zwiększająca ich objętość. W przeciwieństwie do parafiny, nafta to emolient, który może podrażnić skórę głowy, dlatego należy nakładać ją maksymalnie na 20 minut przed myciem włosów. Ponieważ lekko rozgrzewa skórę głowy i usprawnia krążenie, to jej regularne stosowanie może przyczynić się do szybszego wzrostu włosów. Na powierzchni pasm tworzy powłokę, pozwalającą utrzymać ich odpowiednie nawilżenie, a ponadto sprawia, że włosy są sprężyste, mniej się elektryzują.
6. Filmotwórcze polimery
Polimery nie zawierają składników pielęgnacyjnych i są dosyć ciężkie, najczęściej wytwarzane chemicznie. Te emolienty wykorzystywane są przede wszystkim w preparatach do stylizacji włosów, ponieważ dobrze kondycjonują i utrwalają fryzurę, a przy tym dodają pasmom blasku. Polimery są grupą emolientów, którą najlepiej zmywa się z włosów oczyszczającym szamponem. Częste stosowanie polimerów na włosach może powodować nadbudowanie się ich na ich włóknie. Na szczęście szybko można usunąć ich nadmiar podczas mycia włosów.

Jak dostarczyć włosom emolientów?

Dostarczymy włosom emolientów poprzez olejowanie, nakładanie masek z olejami i silikonami oraz wcierając w końce jedwab lub silikonowe serum. Im bardziej zniszczone włosy i skóra głowy, tym więcej emolientów będą potrzebowały w pielęgnacji i odwrotnie. Należy obserwować swoje włosy i dobrać im odpowiedni sposób podawania emolientów.