Gen siwienia, czy można zatrzymać lub cofnąć ten proces?

Każdy z nas zastanawia się od czasu do czasu jak zmieni się jego wygląd wraz z wiekiem. Jak wiadomo z wiekiem zmienia się nasza skóra, włosy i sama postawa.
Skupmy się jednak na włosach. Czy każdy z nas musi być siwy? Czy jest metoda, która pozwala nam bez farbowania włosów cieszyć się pięknym i naturalnym kolorem? Kogo dotyczy proces siwienia włosów? Tak naprawdę jest to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Siwe włosy u dziecka? To też jest możliwe! Proces siwienia związany jest ze starzeniem się, którego skutkiem są zmiany zewnętrzne i wewnętrzne w organizmie. W zależności od uwarunkowań oraz innych czynników może wystąpić wcześniej lub później. Jeżeli siwienie włosów dotyczy osoby w młodym wieku, nie odbywa się to w sposób fizjologicznie uwarunkowany. Najczęściej na przyspieszenie siwienia wpływają: używki, nieprawidłowa dieta, stres oraz choroby.
Niestety proces siwienia - to proces nieodwracalny. Nie można żadnym „magicznym” sposobem sprawić, że włosy przestaną nam siwieć. Jednak można sprawić, że proces ten będzie troszeczkę opóźniony.
Siwienie włosów dzieli się na siwienie fizjologiczne, nazywane także starczym, może rozpocząć się już między 30. a 40. rokiem życia i postępuje w miarę starzenia się organizmu. W początkowej fazie siwe włosy pojawiają się na skroniach i stopniowo obejmują całą powierzchnię głowy. Wiek, w jakim się rozpoczyna i tempo, z jakim siwienie postępuje, zależy zarówno od genów, jak i rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, klimatu i płci (zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn).
Siwienie przedwczesne zaczyna się pojawiać już około 20.–25. roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci. Przyczyną siwienia włosów mogą być uwarunkowania genetyczne (dziedziczenie skłonności po rodzicach, dziadkach), ale także zanieczyszczenia środowiska, nieodpowiednia dieta, szybkie tempo życia, stres i inne czynniki warunkujące przyspieszanie procesu starzenia się organizmu.
Także niektóre choroby mogą indukować proces siwienia, który w tym wypadku jest ich skutkiem ubocznym. Postawiona w porę odpowiednia diagnoza i leczenie mogą skutecznie zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić, w taki sposób, iż na miejsce siwego włosa wyrośnie zdrowy włos naturalnej barwy.
Duży wpływ na siłę włosy ma dieta, chociaż nie zostało to potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Za wczesne siwienie odpowiadają także niedobory witamin i składników mineralnych w diecie. Przede wszystkim chodzi tu o witaminy z grupy B oraz miedź, cynk, wapń, jod i żelazo.
W celu zwiększenia ilości tych składników w organizmie należy do codziennego menu wprowadzić produkty je zawierające:

  • pełnoziarniste pieczywo i makarony,
  • kiełki,
  • płatki owsiane, jęczmienne i żytnie,
  • ryż dziki i brązowy,
  • jogurty, kefiry, mleko,
  • żółtko
  • podroby,
  • drożdże (w postaci napoju lub tabletek), • warzywa (głównie pomidory, kalafior, rzepa, kapusta, seler, koper, cukinia, patisony, natka pietruszki, buraki, szparagi).
  • napary ze skrzypu i serdecznika, gdyż zioła te pobudzają wydzielanie melaniny.
Jak spowolnić proces starzenia się włosów?

Obecnie nie ma na rynku żadnego szamponu, który naprawdę opóźnia siwienie włosów. Są preparaty, które działają wewnątrz włosa na znajdujący się tam tlen i poprzez utlenienie prekursora sprawiają, że pojawia się we włosach pigment bardzo zbliżony (a niektórzy twierdzą, że wręcz identyczny) do naturalnego. Jednak taki preparat nie jest możliwy do zastosowania przez wszystkie siwiejące osoby, ponieważ nie działa on na włosy czarne, rude i bardzo jasny blond. Na rynku dostępne są również olejki, których składniki sprawiają, że włosy są dobrze odżywione, a proces siwienia włosów zostaje spowolniony. Mają one w swoim składzie m.in. hennę, olejki słonecznikowy i migdałowy, a także wyciągi z ziół indyjskich. Nakłada się je na kilkanaście minut przed myciem głowy.
Szybkie tempo życia, zła dieta, brak regeneracji i ciągły pośpiech również przyczyniają się do przedwczesnego siwienia. Pozwólmy sobie zregenerować się od czasu do czasu. Znajdźmy w ciągu doby chwile dla siebie. Pozwólmy sobie odpocząć psychicznie, co zaowocuje również naszym pięknym wyglądem.