Technika „layering” - co to takiego?

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie jak dbam o skórę, czy mogę robić to lepiej?
Patrząc na kobiety z Azji i ich młodo wyglądającą skórę można zastanawiać się jak pielęgnują cerę i dlaczego mimo upływającego czasu są tak młode i piękne.
Layering oznacza warstwowanie. Technika layering to nic innego jak nakładanie kosmetyków warstwowo na skórę. Tak naprawdę wykonujemy standardowe czynności pielęgnacyjne, jednak z zachowaniem odpowiedniej kolejności wykonywania etapów. W ten sposób kosmetyki mają najlepsze działanie na skórę, a pielęgnacja jest najbardziej efektywna. Layering jako metoda pielęgnacyjna jest najbardziej popularna w Japonii, gdzie rytuał ten jest kobiecą tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na Zachodzie zyskuje dopiero na popularności, jednak już zrzesza spore grono fanów.
Możemy podzielić go na dwa etapy pielęgnacji: poranny i wieczorny.

Rytuał poranny

Po starannym oczyszczeniu twarzy, nakładamy i wklepujemy w skórę mleczko nawilżające. Następnie należy zastosować serum, które zoptymalizuje regenerację komórek. Kolejny krok to nawilżenie poprzez krem nawilżający, najlepiej o bogatym składzie i zawierający filtry UV oraz antyutleniacze. Na koniec, pielęgnacja skóry wokół oczu. Jak wiadomo skóra ta jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej uwagi. Dlatego wybierając kosmetyk do pielęgnacji skóry wokół oczu, wybierajmy te bogate w składniki odżywcze i witaminy.

Rytuał wieczorny

Aby zakończyć dzień i zadbać o skórę należy wykonać demakijaż, oczyszczenie oraz mikro złuszczanie skóry. Niezwykle istotna jest faza peelingu, która pomaga usunąć martwe komórki i stymuluje regenerację skóry. Bardzo ważna jest systematyczność w rytuale piękna.
Cały etap pielęgnacji można podzielić na kilka kroków.

  • Demakijaż z wykorzystaniem naturalnych olejków.
  • Oczyszczenie twarzy przy pomocy delikatnej pianki.
  • Peeling delikatnie złuszczający (2 razy w tygodniu).
  • Tonizowanie.
  • Maska kolagenowa w płachcie.
Zalety layeringu:

Znaczna poprawę kondycji skóry. Skóra jest regularnie odżywiana i nawilżana. Systematycznie dostarczane są do niej składniki odżywcze. Co ważne, nasza skóra jest też regularnie poddawana demakijażowi.

Wady layeringu:

Warto zaznaczyć, że, mimo iż ta metoda pielęgnacji ma bardzo duże korzyści dla naszej skóry to bez wątpienia jest czasochłonna. Wymaga od nas dużego nakładu czasowego. Jednak efekt jest na tyle zachwycające i spektakularne, że naprawdę warto.
Co ciekawe, nie tylko w pielęgnacji wykorzystujemy technikę layeringu, ale i w perfumiarstwie i to na dwa różne sposoby. Layering to nie tylko skuteczna technika nakładania perfum, które nie tylko polega na przedłużeniu trwałości ulubionego zapachu. Layering to również sztuka mieszania perfum na ciele.
Wielu wielbicieli i producentów perfum definiuje layering jako nakładanie warstw przy użyciu więcej niż jednej formy tego samego zapachu. Innymi słowy, jeżeli kupiłaś już perfumy marki X, to aby wzmocnić siłę ich oddziaływania, powinno się dodatkowo w codziennej pielęgnacji stosować balsam do ciała czy żel pod prysznic z tej samej linii, dedykowany do tych perfum. Wówczas zapach będzie wyczuwalny na całym ciele.
Ale istnieje jeszcze drugi wariant layeringu, znacznie bardziej interesujący. Layering w tej bardziej zaawansowanej formie oznacza, bowiem coś bardziej kreatywnego. Polega na stosowaniu więcej niż jednej warstwy perfum w tym samym czasie po to, aby uzyskać zupełnie nową kompozycję.

Jak stosować layering perfum?
  1. Idealne do layeringu są kompozycje składające się z jednej lub dwóch wiodących nut zapachowych. Dobre do layeringu są również perfumy zawierające przewodnie nuty wanilii, bursztynu czy zapachy kokosowe, ponieważ te akordy znakomicie współgrają ze wszystkimi innymi zapachami.
  2. Przy zakupie produktów komplementarnych takich jak żel pod prysznic czy balsam do ciała, wybierz produkty z tej samej rodziny zapachowej. To samo tyczy się innych rodzin zapachowych. Perfumy kwiatowe zestawiaj z kwiatowymi balsamami, owocowe z owocowym żelami pod prysznic itp.
  3. Nawilżanie (natłuszczanie) skóry jest niezwykle ważne przy layeringu. Im bardziej nawilżona jest twoja skóra, tym dłużej trwać będzie na niej zapach. Dobrze natłuszczona skóra powstrzymuje cząsteczki zapachowe przed parowania.
  4. W tradycyjnym podejściu perfumy aplikuje się w mocne punkty ciała takie jak łokieć, szyja czy nadgarstek. Ale layering nie jest tradycyjnym podejściem do nakładania perfum, dlatego warto wyjść poza schematy. Dobrym pomysłem jest spryskanie zapachem włosów czy wewnętrznej części ramion.
  5. Ostatnia zasada to odczekać minimum godzinę. Dlaczego akurat godzinę? Bo dopiero o tym czasie nałożone zapachy zmieszają się z zapachem feromonów naszego ciała i dopiero wtedy można ocenić efekt layeringu. A najlepiej, jeśli ktoś inny oceni efekt- partner lub partnerka.