Trend anti-pollution w kosmetykach.

Każdy z nas słyszał o smogu, zanieczyszczeniach powietrza i o tym jakie to niekorzystne skutki za sobą niesie. Niestety nie mamy wpływu na jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Powietrze nie tylko wpływa na nasze płuca i zdrowie, ale i na kondycję naszej skóry.
Niestety żyjemy w takim środowisku, że wskaźniki pomiaru powietrza przekraczają dopuszczalne normy. Smog (z języka angielskiego – zbitka słów dym i mgła) niestety, zauważalny jest nawet gołym okiem. Działanie substancji toksycznych przyczynia się między innymi do spadku nawilżenia skóry i jej elastyczności. Za sprawą aktywności wolnych rodników, skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia, a proces jej starzenia się jest znacznie przyspieszony.
Dało to w efekcie, możliwość otwarcia się rynku kosmetycznego na nową potrzebę rynkową- kosmetyki anti-pollution (przeciwdziałania zanieczyszczeniu) tj. kosmetyki poprawiające kondycję naszej skóry.
W 2018 roku kosmetyki anti- pollution stały się bardzo popularne. Zainteresowanie tymi kosmetykami wzrosło gwałtownie, głównie przez coraz większą świadomość konsumentów.
Kosmetyki anti- pollution to produkty, które po aplikacji na skórę tworzą barierę ochronną zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem smogu oraz promieniowania UV. Dodatkowo zwalczają one wolne rodniki, odbudowują skórę, a ponadto łagodzą podrażnienia oraz nawilżają.
Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się skóry. Są to wolne atomy, powstałe wskutek rozpadu cząsteczki. W przyrodzie jednak nie jest to proces naturalny i taki wolny atom nie spocznie, póki nie znajdzie na swojej drodze innego atomu, do którego może się przyłączyć. Skutkuje to uszkodzeniem tej cząsteczki. Zanieczyszczenia środowiska to obok stresu oraz niezdrowej żywności główne przyczyny powstawania wolnych rodników. Uszkadzają one cement międzykomórkowy skóry, co przyczynia się do utraty naturalnej bariery ochronnej. Wskutek tego skóra się nadmiernie wysusza, staje się bardziej skłonna do podrażnień, zaczerwienienia, nadwrażliwości także na działanie kosmetyków. Należy jednak podkreślić, że wolne rodniki niszczą również uszkodzone komórki, stąd też pewna ich ilość potrzebna jest organizmowi, jednak nie w nadmiarze. W celu ochrony przed nadmiernym negatywnym wpływem wolnych rodników na skórę i włosy, w kosmetykach do pielęgnacji należy stosować czynne składniki, tzw. antyutleniacze. Ich zadaniem jest wyłapywanie wolnych rodników i ich neutralizacja. Dzięki antyutleniaczom, skóra staje się młodsza, poprawia się jej wygląd, nabiera elastyczności i odpowiedniego stopnia nawilżenia.
Kosmetyki zgodne z trendem anti-pollution muszą wyróżniać się pod względem:

  • działania przeciwrodnikowego,
  • ochroną przed promieniowaniem UV,
  • obecnością protein,
  • powinny posiadać substancje aktywne o tzw. właściwościach filmotwórczych.
Co zawierają w swoim składzie kosmetyki anti-pollution?

W dobrym kremie ochronnym obecne są oleje naturalne bogate w witaminy A i E (zwalczają wolne rodniki), łagodząca alantoina, niacynamid (wzmacnia barierę ochronną), opatentowane kompleksy ekstraktów roślinnych (zapobiegają nadprodukcji wolnych rodników spowodowanej działaniem metali ciężkich).
Istotnym składnikiem tych kosmetyków są witaminy, tzw. witaminy młodości A, E i C.

  • Witamina A działa normalizująco na naskórek, kieruje jego prawidłowym wzrostem, zapewnia skórze jej odpowiednią grubość. Można również stosować beta-karoten, czyli prowitaminę A, która w skórze przekształca się w czystą witaminę A, a dodatkową jej zaletą jest funkcja naturalnego filtru promieniowania ultrafioletowego. Należy podkreślić, że witamina A jest bardzo aktywna i przy mocno wrażliwej skórze może wywołać miejscowe podrażnienie. W przypadku stosowania jej w kosmetykach informacja ta musi być zawarta na opakowaniu.
  • Witamina C stosowana w kosmetykach, oprócz właściwości antyoksydacyjnych, wykazuje również działanie przeciwzmarszczkowe, gdyż stymuluje syntezę kolagenu oraz rozjaśnia przebarwienia, przywraca odpowiedni koloryt skóry. Podobnie jak witamina A również nie jest odpowiednia dla osób o silnej nadwrażliwości skórnej.
  • Witamina E opóźnia proces starzenia się skóry, likwiduje zaczerwienienie powstałe wskutek działania promieni UV. Zastosowana łącznie z witaminą A zwiększa jej magazynowanie w naskórku.