TRYCHOLOGIA – problemy skóry głowy – sucha skóra:

Objawem suchej skóry głowy jest nadmierne łuszczenie się skóry. Niestety zazwyczaj gdy zaobserwujemy u siebie taki objaw sięgamy od razu po szampon przeciwłupieżowy. I tu zaczyna się problem, nie każdy przypadek łuszczących się białych płatków naskórka i swędzącej skóry głowy to łupież. Szampon przeciwłupieżowy jest zupełnie nieskuteczny w przypadku suchej skóry głowy, zawiera silne substancje przeciwgrzybiczne, które dodatkowo jeszcze podrażniają i wysuszają skórę.

Mid_4e8e76e0b385053820b0ccf603abc47d

Są trzy główne przyczyny wysuszenia skóry głowy. Pierwszy i najczęstszy to niewłaściwa pielęgnacja. Używanie silnych produktów farbujących lub stylizujących, przesuszenie skóry szamponami do skóry przetłuszczającej się a następnie przeciwłupieżowymi.
Drugą istotną i równie częsta przyczyną nie tylko wysuszenia skóry głowy ale również nadmiernego wypadania włosów jest stres.
Trzecią znacznie rzadszą przyczyną powstawania suchej skóry jest niedobór cynku. W takim przypadku oprócz właściwej pielęgnacji potrzebna jest też odpowiednia suplementacja, którą warto skonsultować z lekarzem.

Jak zapobiegać lub też rozwiązać problem suchej skóry? Po pierwsze warto złuszczyć naskórek, dzięki czemu skóra będzie bardziej podatna na składniki aktywne dalszych produktów. Coraz więcej firm oferuje produkty peelingujące lub oczyszczające do skóry głowy. Kolejnym krokiem jest nawilżanie, pomocne mogą być takie składniki jak pantenol czy aloes, mocznik, alantoina czy kwas hialuronowy. Na koniec regenerujemy i chronimy, dobrze widziane są wszelkiego rodzaju emolienty, po pierwsze zatrzymujące wodę działając jak okluzja ale też chronią przed kolejnymi mechanicznymi podrażnieniami natłuszczając skórę, tworząc swojego rodzaju poślizg.
Należy pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja suchej skóry głowy może doprowadzić do przekształcenia się suchości w łupież.