Samoopalacze - jak działają i który wybrać dla siebie?

Samoopalacz to kosmetyk, który cieszy się zła sławą - nieestetyczne plamy, pomarańczowy kolor, to tylko kilka czekających na nas pułapek. Tymczasem dzisiejsze samoopalacze, przy odpowiedniej aplikacji i pielęgnacji, potrafią zdziałać cuda. Bez narażania skóry na wpływ promieni słonecznych, można uzyskać trwałą i naturalną opaleniznę.

Dzięki samoopalaczowi możemy uzyskać opaleniznę bez udziału melaniny, czyli barwnika skóry, który powstaje pod wpływem słońca. Smarując skórę samoopalaczem i nie wystawiając jej na działanie promieni UV, nie narażamy się na poparzenia słoneczne, przebarwienia, czy dodatkowe zmarszczki. Składnikiem samoopalaczy odpowiedzialnym za zmianę barwy wierzchniej warstwy naskórka jest dihydroxyaceton. Samoopalacz możemy stosować cały rok - jest stosunkowo tani i łatwy w aplikacji.

Jak wybrać odpowiedni samoopalacz?
  • Przede wszystkim musimy dobrać odcień samoopalacza do naszej karnacji - zazwyczaj mamy do wyboru dwa kolory: do cery jasnej i ciemnej. Ważne, by zwrócić na to uwagę, bo kosmetyk do ciemnej karnacji zastosowany na jasnej da efekt ciemnej, nienaturalnej maski, a ten do jasnej zastosowany na ciemnej może okazać się po prostu żółty.
  • Powinniśmy również kupić oddzielne samoopalacze do twarzy i do ciała. Te do twarzy nie zawierają olejków natłuszczających, które zatykają pory. Powinny być one tej samej firmy, w przeciwnym razie możemy uzyskać różne odcienie opalenizny.
  • Warto zwrócić uwagę na konsystencję samoopalacza. Mamy do wyboru kremy, żele, płyny w sprayu i pianki. Najlepiej dostosować je do swojego typu skóry- dla cery tłustej najlepsza będzie pianka lub płyn, ponieważ nie pozostawiają uczucia lepkości. Dla cery suchej lepszy będzie krem, który jest bogatszy w składniki nawilżające. Pamiętajmy, że pianki i płyny z reguły szybciej się wchłaniają, musimy, więc być z nimi bardziej ostrożni. Jeśli jesteśmy początkujący, najlepiej, jeśli wybierzemy kosmetyk o kolorowym zabarwieniu - dzięki temu będziemy dokładnie widzieć, gdzie został nałożony.
Czy samoopalacz jest skuteczny u każdego?

Nie, nie jest u każdego skuteczny. Występujące w samoopalaczu cząsteczki cukru wchodzą w reakcję z białkami i aminokwasami, które występują w ludzkiej skórze. U 10-15% ludzi brakuje tych substancji, dlatego też nie dochodzi wtedy do reakcji.

Jaki odcień samoopalacza pasuje do danego typu skóry?

By opalenizna nie była zbyt ciemna i nie wyglądała nienaturalnie, trzeba uważać przy wyborze produktu. Należy używać produktu, który jest tylko o parę odcieni ciemniejszy niż aktualny odcień skóry. W razie wątpliwości wybrać jaśniejszy wariant. Jeśli wybrany odcień będzie za jasny, można go nałożyć ponownie. Wtedy kolor będzie bardziej intensywny. Jeśli produkt jest za ciemny, nie trzeba go wyrzucać. Można go zmieszać ze zwykłym kremem, wtedy kolor nie będzie tak intensywny i mocno odróżniał się od naszego naturalnego koloru skóry.

Właściwe przygotowanie

Idealną podstawą dla możliwie jak najdłuższej, równomiernej opalenizny jest gładka i delikatna cera. Bardzo ważne jest usunięcie obumarłych komórek skórnych, zrogowaceń. Przed użyciem samoopalacza najlepiej zrobić peeling. Im gładsza skóra, tym bardziej równomierna opalenizna. Nie wolno zapomnieć o łokciach, stopach i kolanach. Nogi powinny być pozbawione włosków. Dlatego warto dzień przed ogolić albo wydepilować nogi.

Nawilżenie jest zaletą

Naukowcy chcieli ustalić, który typ skóry najlepiej przyjmuje kolor. Okazało się, że im bardziej skóra jest nawilżona, tym lepiej przyjmuje kolor, dlatego warto odpowiednio nawilżać skórę przed nałożeniem samoopalacza.

Bardzo ważne jest, niezależnie od rodzaju produktu, aby zastosować go według opisu na etykiecie. Kremy i inne postaci samoopalaczy, najlepiej nakładać okrężnymi ruchami. Po nałożeniu należy umyć ręce i wyczyścić paznokcie. Alternatywą jest użycie rękawiczek jednorazowych.

Samoopalacz musi się w pełni wchłonąć. Może to potrwać nawet do 30 minut. Jeśli kosmetyk nie zdąży się wchłonąć to niestety, na rzeczach powstaną plamy, których nie można już usunąć.

Czy samoopalacze chronią przed promieniami słonecznymi UV?

Nie. Pomimo, że się jest ładnie opalonym, ta opalenizna nie chroni przed działaniem promieni słonecznych UV. Jeśli przebywa się dłużej na dworze, to powinno się zawsze dodatkowo użyć kremu przeciwsłonecznego.