Depilacja, która metoda jest najlepsza?

Coraz cieplejsza pogoda sprzyja wyborom odpowiednich metod depilacji. Niektórzy wybierają metody jednodniowe, inni depilują się raz w miesiącu. Bez względu na to, jaką metodę depilacji wybierzesz, musi być ona dostosowana do miejsca na ciele, gdzie wykonujemy depilację.
Depilacja nie jest odkryciem naszych czasów. Kobiety robiły to już w starożytności - w Grecji stosowały wypalanie płomykiem lampki oliwnej, w Cesarstwie Rzymskim używały kremów z pumeksu. Dziś mamy metody nowoczesne, a mimo to zdarza się, że efekt końcowy rozczarowuje - skóra jest zaczerwieniona, boli, wyskakują na niej krostki. Można zapobiec takim nieprzyjemnym reakcjom.

Jaką metodę depilacji wybrać?

Przede wszystkim dobierz metodę do części ciała.

  • Na dużej powierzchni nóg i ramion najlepiej sprawdzi się wosk na ciepło lub na zimno, kremy i pianki oraz depilator elektryczny.
  • Do twarzy używaj specjalnych preparatów do skóry wrażliwej albo wosku na zimno (takiego, który jest przeznaczony tylko do twarzy).
  • Pod pachy i w strefie bikini najbardziej odpowiedni jest krem, ale jeśli cię podrażnia, miewasz po nim bolesne zaczerwienienia, użyj golarki.

Pamiętaj, depilacji nie wolno wykonywać bezpośrednio po opalaniu ani opalać się po niej - skóra jest wówczas bardziej wrażliwa. Dlatego po zabiegu odczekaj z opalaniem przynajmniej 24 godziny. Bywa również, że skóra nie toleruje żadnej z tych metod. Po każdym zabiegu jest usiana grudkami, krostami, włoski zaczynają rosnąć pod naskórkiem. To znaczy, że cierpisz na tzw. rzekome zapalenie mieszków włosowych, spowodowane mechanicznym drażnieniem skóry. Może ono stać się chorobą. Pozostaje wtedy albo zapuścić włoski, albo je trwale usunąć w gabinecie lekarskim.

Jakie mamy metody depilacji?

Maszynka do golenia to najszybsza, bezbolesna metoda depilacji. Niestety, jej efekt utrzymuje się tylko 1-2 dni, a włoski odrastają ostre i twarde. Pamiętaj, by golić się zawsze z włosem, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie skóra jest delikatna. Wprawdzie pod włos ogolisz się dokładniej, ale możesz ściąć naskórek. Nie należy też korzystać ze wspólnych maszynek, bakterie bardzo łatwo się roznoszą i nietrudno w takim przypadku o zakażenie.

Depilacja kremem do depilacji - metoda te jest bezbolesna i naprawdę szybka. Włoski odrastają po 3-5 dniach. Substancje zawarte w kremie rozpuszczają włosy nawet poniżej linii warstwy rogowej naskórka. Preparat nakłada się na skórę, po 5-20 minutach zmywa wodą lub zeskrobuje szpatułką. Warto przed użyciem przeprowadzić test uczuleniowy na małej powierzchni skóry. Jeśli w nasmarowanym miejscu przez 24 godziny nie zaobserwujesz niepokojących objawów, możesz się depilować. Należy pamiętać, aby nie przekraczać czasu podanego w ulotce, gdyż preparat działa niekorzystnie na skórę. Po depilacji skórę należy dokładnie spłukać letnią wodą. Ta metoda usuwania zbędnego owłosienia jest bezbolesna, ale nieco czasochłonna. Wymaga również dużej precyzji w nakładaniu preparatu.

Depilatory mechaniczne – ich działanie polega na chwytaniu włosków i wyrywaniu ich wraz z cebulkami. Dzięki temu skóra pozostaje gładka nawet do 4 tygodni. Dużą wadą tej metody depilacji jest ból, który jej towarzyszy. Najintensywniejszy jest przy pierwszym razie, a z czasem jest coraz mniejszy.

Plastry depilujące – podobnie jak depilatory mechaniczne, plastry wyrywają włoski wraz z cebulką. Przed zastosowaniem rozgrzewa się w dłoniach złożone plastry, które następnie się rozdziela i przykleja do skóry. Następny krok depilacji to oderwanie plastrów w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosków. Skóra pozostaje gładka na około 4 tygodnie.

Wosk do depilacji twardy – efekty, tej metody, utrzymują się nawet do 6 tygodni. Zabiegi z użyciem wosku oferowane są w gabinetach kosmetycznych, chociaż specjalne zestawy do depilacji można również stosować w domu. Dostępny jest zarówno wosk na zimno, jak i na ciepło.

Depilacja laserowa - jest formą depilacji stałej. Oznacza to, że po zakończeniu całej serii zabiegów włosy już nie odrosną. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów - melaninę, która zamienia je w ciepło i niszczy trwale cebulkę włosa. Zabieg jednak trzeba powtórzyć trzy, cztery, nawet siedem razy. Nasze włosy mają trzy fazy wzrostu:

  • Aktywną, kiedy rosną,
  • Obumierania - trzymają się jeszcze, ale już nie rosną,
  • Spoczynku, kiedy mieszek jest pusty.

Jeśli cebulka znajduje się w fazie spoczynku, trzeba będzie, niestety, zabieg powtórzyć, gdy włos odrośnie. I tak kilka razy, aż do skutku. Lekarz zapyta, jakie bierzesz leki, jaka jest twoja wytrzymałość na ból, upewni się, czego oczekujesz i ewentualnie oceni, co da się zrobić. Możliwe, że wykona test na małej powierzchni skóry, który pozwoli sprawdzić, jakie dawki światła będą skuteczne. Po depilacji laserowej nie wolno się opalać, grozi to powstaniem przebarwień. Nie planuj jej, więc przed urlopem. Lekarz może w rozmowie odradzić depilację, jeśli np. włosy masz zbyt jasne, a skórę ciemną. Gdy uzna, że bezpiecznie możesz poddać się zabiegowi od razu, wykona go na pierwszej wizycie. Przed zabiegiem laserowym skóra musi być czysta i sucha, bez żadnych perfum czy balsamu.