Makijaż ust – podstawy.

Piękne i kształtne usta to marzenie nie jednej kobiety. Jednak czy istnieją sposoby, aby nasze usta zawsze wyglądały zmysłowo i kobieco? Oczywiście, że tak. Jednak musimy pamiętać, że wykonanie perfekcyjnego makijażu ust, zależy od pewnych czynników. Przede wszystkim sprawnej ręki, właściwych kosmetyków i śledzenia aktualnych trendów modowych.

Pamiętajmy jednak, aby nie popełniać w makijażu ust pewnych błędów.

  • Po pierwsze - nie przemalowujmy ust. Nie powiększajmy przesadnie ich konturu, ani też nie używajmy zbyt ciemnej konturówki do jasnej szminki. To tylko doda lat. Niewłaściwy kolor kredki do ust to gigantyczny błąd. Lekkie, brzoskwiniowe i naturalne konturówki pasują do wielu odcieni skóry. Moda na ciemne konturówki, niemające nic wspólnego z kolorem szminki, już dawno przeminęła.
  • Po drugie - matowa pomadka niestety nie jest dla każdego. Pomimo, że matowe usta wyglądają pięknie i niejedna kobieta chciałaby mieć właśnie tak pomalowane usta w codziennym makijażu, to pamiętajmy, że matowe szminki mocno wysuszają usta. Niestety większość kobiet potrzebuje nawilżających szminek do ust.
  • Po trzecie - dobór odpowiedniego koloru szminki to niestety często metoda prób i błędów. Duże znaczenie ma tutaj kolor naszej skóry i włosów. Kobiety o jasnych odcieniach skóry powinny unikać głębokich odcieni jagodowych, powinny unikać wszystkiego, co ma zbyt wiele tonów niebieskich. Najlepsze kolory dla nich, to bardziej ciepłe, brzoskwiniowe lub czerwone. Kobiety o ciemniejszych odcieniach skóry wyglądają fantastycznie, nosząc jeden z głębszych, ciemniejszych odcieni.
Jak prawidłowo nakładać kosmetyki na usta?

Pomadka matowa:
Przed każdą aplikacją skóra ust powinna być doskonale nawilżona. To niezmiernie ważne, gdyż ten typ szminek może lekko podkreślać przesuszoną lub spierzchniętą skórę warg.
Baza pod makijaż ust? Jak najbardziej! To nie tylko utrwali look, ale też sprawi, że szminka pozostanie na ustach
Przed nałożeniem należy dokładnie obrysować kształt ust konturówką w zbliżonym kolorze, ewentualnie w naturalnym kolorze ust. Dla stworzenia zmysłowego efektu, łuk kupidyna można dodatkowo podkreślić jasną kredką lub rozświetlaczem – to doda górnej wardze objętości.
Szminkę należy nakładać specjalnie do tego zaprojektowanym pędzelkiem. To najlepsze rozwiązanie, żeby uzyskać perfekcyjny kształt. Aplikator można stosować jedynie wtedy, gdy zaistnieje potrzeba szybkiego poprawienia makijażu, np. w pracy.
Należy pamiętać, aby zawsze w finale sięgać po fixer, tzw. utrwalacz, który dodatkowo przedłuży trwałość makijażu.

Pomadka z połyskiem:
Trwałość makijażu ust zależy od bazy i co najmniej dwukrotnej aplikacji szminki – oczywiście pędzelkiem.
Nigdy nie należy pudrować ust po nałożeniu pierwszej warstwy, bo to niestety tylko zmniejsza natężenie barwy szminki. Nadmiar kosmetyku lepiej odcisnąć na chusteczce. Po nałożeniu dwóch warstw, aplikujemy utrwalacz (fixer).
Kształt ust podkreślamy konturówką w kolorze szminki lub zbliżonym. Aby je optycznie nieco powiększyć, można na środek dolnej wargi nałożyć odrobinę bezbarwnego błyszczyka.
Nieestetycznemu przedostawaniu się szminki na zęby, można zapobiec, wkładając palec do ust i szybko go wyjmując, tuż po aplikacji pomadki. Nadmiar szminki pozostanie na nim, a zęby będą zupełnie bezpieczne.

Błyszczyk do ust:
Błyszczyk nakładamy opuszkiem palca. Najlepiej na środek ust. To je optycznie powiększy i wciąż będzie wyglądało naturalnie.
Pamiętać należy o umiarze. W przypadku błyszczyka, mniej znaczy więcej.
Błyszczyk można aplikować na szminkę, ale wówczas należy unikać kontaktu aplikatora ze szminką, aby go nie zanieczyścić.
Jak odpowiednio aplikować konturówkę?

Konturówką należy dokładnie obrysować kontur ust, nadmiar odcisnąć na chusteczce higienicznej. Następnie aplikować wybraną pomadkę.

Modelowanie ust konturówką:

  • powiększanie: linia konturówki powinna minimalnie wychodzić poza obszar czerwieni wargowej; dodatkowo tuż nad górną wargą można namalować cienką kreskę białą konturówką;
  • zmniejszanie: makijaż ust służący ich optycznemu zmniejszeniu należy zacząć od nałożenia na nie podkładu - pomalować nim tylko kontur ust, wychodząc poza czerwień wargową;
  • modelowanie ust: jeśli kąciki ust górnej wargi delikatnie opadają w dół, wówczas trzeba się skupić, by w tym miejscu poprowadzić linię konturówki lekko ku górze, wychodząc poza obszar czerwieni wargowej.

Pamiętajmy! Aby makijaż ust był zawsze perfekcyjny, należy stosować 1- 2 razy w tygodniu peeling na usta, a na noc nawilżać balsamem do ust z witaminami A + E i olejkami makadamia oraz jojoba.