Jak zaburzenia tarczycy wpływają na skórę i włosy?

Choroby tarczycy to dość powszechny problem. Częściej choroby te dotykają kobiet niż mężczyzn. Niestety z roku na rok liczba zachorowań wzrasta, dlatego ważne jest wczesne postawienie diagnozy oraz skuteczne leczenie. Rolą tarczycy jest wydzielanie hormonów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Hormony te kontrolują ich wzrost, rozwój oraz metabolizm. Skutki nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycowych obserwowane są pod postacią zaburzeń metabolicznych, pogorszenia zdrowia psychicznego oraz nieprawidłowości w zakresie wyglądu skóry i włosów.

Jaki jest wpływ niedoczynności tarczycy na kondycję włosów i skóry?

W przebiegu niedoczynności tarczycy, polegającej na niedostatecznej produkcji hormonów tarczycowych, skóra staje się sucha, zimna, szorstka i blada, często przyjmuje barwę woskowo-białą. Owa utrata przez skórę witalności wpływa na procesy przedwczesnego jej starzenia. Ponadto niedoczynność tarczycy skutkować może odkładaniem w skórze śluzowej substancji zwanej mucyną, doprowadzając do tak zwanego obrzęku śluzowatego uogólnionego, w typowych przypadkach najczęściej zajmującego twarz (obrzęk warg, powiek, rozdęcie policzków). Obrzęk może również dotyczyć skóry kończyn. Jest on „ciastowaty”, co oznacza, że nie pozostawia wgłębienia po ucisku palcem. Na skutek zmniejszonego wydzielania łoju i potu, skóra pozostaje sucha i łuszcząca się, pomimo stosowania produktów nawilżających. Innym objawem niedoczynności tego gruczołu jest nadmierne rogowacenia naskórka, które najczęściej występuje w okolicy łokci oraz kolan i nosi nazwę „objawu brudnych łokci”. W przebiegu choroby dochodzi do miejscowego przerzedzenia włosów oraz występowanie suchych i łamliwych włosów. W przebiegu choroby Hashimoto, manifestującej się niedoczynnością tarczycy, może wystąpić łysienie plackowate. Czasami obserwuje się również przerzedzenie 1/3 zewnętrznej części brwi, co zwane jest objawem Hertoghe’a.

Zalecana pielęgnacja skóry

Ratunkiem dla skóry w przebiegu niedoczynności są kosmetyki uszczelniające barierę ochronną i zapobiegające utracie wilgoci. Sprawdzają się kosmetyki przeznaczone dla skór atopowych, delikatne produkty nawilżające i łagodzące podrażnioną skórę. Skóra dobrze toleruje produkty zawierające kwas hialuronowy, mocznik, d-panthenol czy proteiny mleczne. Do mycia stosujemy delikatne śmietanki i mleczka, pozostawiające na skórze delikatny film ochronny. Unikamy tarcia, peelingów ziarnistych, gdyż mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Czy nadczynność tarczycy powoduje także pogorszenie stanu skóry?

W przypadku nadczynności tarczycy, odwrotnie niż ma to miejsce w niedoczynności tego gruczołu, mamy do czynienia z procesami wzmożonego metabolizmu na skutek zwiększonej produkcji hormonów tarczycowych. Skutkuje to ciepłą, gładką, zaczerwienioną i nadmiernie wilgotną skórą. W wyniku nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe, skóra staje się błyszcząca i sprawia wrażenie tłustej. Może występować również bielactwo. Charakterystyczny dla choroby Gravesa-Basedova przebiegającej z nadczynnością tarczycy jest tak zwany obrzęk śluzowaty podudzi, początkowo dyskretny i przemijający, który z czasem przyjmuje postać symetrycznych, powoli powiększających się naciekowych ognisk plackowatych o kolorze od białoróżowego do żółtoszarego. Zmiany te są twarde i niebolesne.
Jeśli chodzi o problemy z wypadaniem włosów, to i w tym przypadku, podobnie jak w niedoczynności tarczycy, mamy do czynienia z nadmierną utratą włosów, ponadto włosy staja się błyszczące, jakby pokryte woskiem. Kolejnym objawem nadczynności tarczycy są problemy z paznokciami. Stają się one łamliwe, może dojść do powstania podłużnych wyżłobień w obrębie płytek, wklęśnięcia płytki paznokcia, onycholizy czyli oddzielenia brzegu płytki paznokciowej od łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza, lub nawet zaniku płytek paznokciowych.

U osób z nadczynnością tarczycy pielęgnacja polegać głównie na wyciszeniu zaczerwienienia oraz normalizacji ujść gruczołów łojowych. Wskazane są również preparaty uszczelniające naczynia krwionośne. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry, która w wyniku nadmiernego pocenia, może sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów. Sprawdzą się również preparaty zawierające wyciąg z aloesu, który będzie koił nadmiernie podrażnioną skórę.

Odpowiedni sposób leczenia, przestrzeganie zaleceń lekarskich i systematyczna pielęgnacja, pomogą skutecznie niwelować towarzyszące objawy tak, aby codzienne funkcjonowanie stało się jak najmniej dokuczliwe dla chorującego.