Solanka, borowina, wody lecznicze – wykorzystanie w kosmetykach surowców dostępnych w uzdrowiskach.

Uzdrowiskiem nazywamy miejscowość, w której dostępne są naturalnie czynniki lecznicze. Mogą być to zarówno wody mineralne nazywane leczniczymi, jak i właściwości klimatyczne.
Jednym z powszechnie stosowanych surowców naturalnych w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała jest solanka. Solanka to wysoko zmineralizowana woda podziemna, w której skład wchodzą chlorki sodu i wapnia, a także takie cenne pierwiastki jak: jod, brom, potas, magnez, lit. Leczy ona schorzenia reumatyczne, urazy narządu ruchu i schorzenia neurologiczne. Używana jest także do inhalacji. Solanki występują niemal na całym terytorium Polski, za wyjątkiem Sudetów.

Jak działa solanka?

Dodana do kąpieli rozszerza ujścia mieszków włosowych oraz stymuluje proces wymiany jonowej między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. W rezultacie usuwane są z organizmu toksyny a takie produkty przemiany materii jak: mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, wchłaniane przez znajdujące się w solance minerały. Dodawana jest także do kremów do rąk, balsamów do ciała, mydeł w płynie, a także rozgrzewających maści.

Lecznicze torfy, czyli borowiny

Nazwa borowiny wywodzi się od pierwszych torfów stosowanych w celach leczniczych, które pochodziły z bagiennych terenów porośniętych borami. Powstaje z roślinności bagiennej w obecności wody i mikroorganizmów, głównie beztlenowych. Uzyskane w procesie wartościowe i cenne składniki aktywne mają pozytywny wpływ na organizm i skórę. Borowiny stosuje się w postaci okładów, kąpieli, a także, jako składnik wielu kosmetyków. Surowiec ten zaaplikowany na skórę miejscowo przegrzewa tkanki, co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Borowina ogranicza dyskomfort powstały w wyniku przeciążenia, przemęczenia i stresu. Wspomaga proces regeneracji naskórka oraz zwalcza wolne rodniki i pielęgnuje skórę. Dość powszechnie używana jest w zabiegach redukujących cellulit i rozstępy. Pobudza przemianę materii, usprawnia krążenie, dostarczając komórkom więcej tlenu i składników. Skóra po zastosowaniu jest miękka i gładka.

Wody lecznicze

Pochodzą ze specjalnych źródeł leczniczych. Zawierają nie mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy w odpowiednim stężeniu takim, które znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Zasoby wód naturalnych znajdują się głęboko pod ziemią. Dzięki temu są skutecznie izolowane od wszelkich zanieczyszczeń. Przez wiele setek lat wypłukiwały z okolicznych skał cenne dla zdrowia minerały i zawierają ich od 500 mg do ponad 1500 mg w jednym litrze. Najczęściej są to: magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki i węglany. Stężenie i proporcje tych dobroczynnych składników zależą od budowy geologicznej danego regionu. Mamy, więc wody:

  • Nisko zmineralizowane. Nasycenie minerałami nie przekracza 500 mg na litr.
  • średnio zmineralizowane. Mają 500-1500 mg/l minerałów.
  • wysoko zmineralizowane. Zawierają one ponad 1500 mg minerałów w litrze. Taka jest np.

Tylko naturalne wody źródlane o niskim lub średnim nasyceniu minerałami można pić codziennie, bez żadnych ograniczeń. I tylko one nadają się do przyrządzania posiłków dla małych dzieci. Z pozostałymi wodami trzeba uważać, bo w niektórych nasycenie jednym lub kilkoma składnikami jest na tyle znaczące, że łatwo można przedawkować i zaszkodzić zdrowiu.

Do celów kosmetycznych stosuje się głównie wody oligoceńskie oraz termalne. Woda oligoceńska stanowi część hydrosfery i zlokalizowana jest głównie w wolnych przestrzeniach między skałami, do głębokości kilku kilometrów. Ma około 15-30 tysięcy lat i dzięki temu, że nie miała kontaktu ze współczesną cywilizacją, charakteryzuje się wyjątkową czystością i naturalnym składem. Uwagę zwraca obecność krzemionki, magnezu, wapnia, fluoru, żelaza, miedzi i selenu. Wody mineralne, w tym woda oligoceńska i wody z okresu jurajskiego wykorzystywane są do produkcji preparatów tj. kremy, balsamy, maseczki.
Wody termalne stanowią bijące z głębi ziemi gorące źródła o właściwościach leczniczych, czyste mikrobiologicznie i bogate w mikroelementy. Poza tym, na skutek wysokich temperatur w wodzie zachodzą reakcje prowadzące do powstawania nowych, cennych substancji. Czystość wód termalnych to ich główna zaleta. Dzięki niej stanowią bazę hipoalergiczną dla kosmetyków. Balsamy i kremy na bazie wód termalnych należy stosować na czystą skórę. Twarz spryskaną wodą w sprayu można po kilku minutach wytrzeć chusteczką higieniczną lub pozostawić do wyschnięcia.