Pielęgnacja włosów kręconych.

Włosy kręcone wymagają szczególnej pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim z ich nierównej struktury i tendencji do odchylania się łusek. Ponadto łatwo tracą wilgoć oraz nie odbijają światła. Z tego powodu kręcone włosy zazwyczaj są także matowe, łamliwe, podatne na puszenie i urazy mechaniczne. Aby temu zapobiec, należy dostosować zabiegi pielęgnacyjne do ich specyficznych wymagań. Jak dbać o loki, aby były zdrowe, sprężyste i dobrze się układały? Przy odpowiedniej pielęgnacji można ujarzmić nawet włosy kręcone.
Zaczynając od podstaw, najważniejsze są dobrze dobrane kosmetyki. Szampon do włosów kręconych powinien delikatnie oczyszczać skórę głowy i pasma z zanieczyszczeń. Dodatkowo powinien mieć lekką formułę, która nie będzie obciążać loków. Najważniejsze zadania szamponu, to:

  • Zapobieganie puszeniu się włosów,
  • Zapobieganie nadmiernemu skręceniu,
  • Nadanie lokom sprężystości.

Jakie składniki są cennym elementem szamponu do włosów kręconych?

  • Wyciąg z bambusa – zawarte w nim polisacharydy dodają sprężystości lokom i ograniczają ich puszenie.
  • Proteiny (np. keratyna, jedwab i elastyna) – intensywnie nawilżają włosy i podkreślają ich skręt.
  • Olejki roślinne – nawilżają, nabłyszczają i uelastyczniają włosy kręcone oraz zabezpieczają je przed działaniem wolnych rodników.

Do włosów kręconych bez obaw możemy stosować kosmetyki z silikonem. Kosmetyki, z silikonem w składzie, tworzą na włosach film, który chroni je przed utratą wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi. Silikony nadają kręconym włosom połysk i podkreślają ich skręt. Silikony to tak naprawdę rodzaj emolientów, dlatego zabezpieczają włosy przed puszeniem się. Jednak pamiętajmy, co za dużo to niezdrowo. Tak jest i w tym przypadku. Zbyt duża warstwa tych polimerów może zalegać na włosach i obciążać je, silikonowy film ochronny, który zabezpiecza loki przed uszkodzeniami mechanicznymi jednocześnie blokuje przenikanie do ich wnętrza substancji pielęgnacyjnych z masek i odżywek. Z tego względu przy włosach kręconych należy stosować lekkie silikony, które łatwo usuwają się z powierzchni włosa podczas mycia delikatnym szamponem lub samodzielnie odparowują.

Jak suszyć włosy kręcone?

Aby zminimalizować problem puszenia się loków, staraj się nie nadużywać suszarki. Gorące powietrze wydobywające się z urządzenia może pogorszyć kondycję włosów. W zamian rozczesz włosy palcami i pozwól lokom wyschnąć naturalnie. Nigdy nie wycieraj mokrych loków ręcznikiem – do tego celu użyj ręczników papierowych. Jeżeli jednak musisz użyć suszarki, posłuż się modelem z dyfuzorem. Kieruj strumień powietrza od wewnątrz włosów i w miarę suszenia gnieć i skręcaj palcami poszczególne pasma. Gdy nie używasz suszarki z dyfuzorem, susz włosy wraz z kierunkiem ich wzrostu.
Jak obcinać włosy kręcone?
Włosy kręcone mogą być obcięte na wiele sposobów i nabrać dzięki temu nowego wyrazu. Ich strzyżenie warto powierzyć profesjonaliście. To, jak włos będzie układał się po przycięciu i jaki ostateczny kształt zyska fryzura, zależy od kilku czynników:

  • Naturalnego sposobu ułożenia włosów,
  • Gęstości loków,
  • Rodzaju skrętu.

Doświadczony fryzjer wie, jak obciąć włosy kręcone, aby uzyskać najlepszy efekt. Dodatkowo doradzi, jaka długość oraz fryzura będą najlepsze dla danego typu urody. Sposób cięcia należy, bowiem dostosować do kształtu twarzy i umiejętnie modelować nim jej kontury.
Największym wrogiem kręconych włosów, jak twierdzą osoby posiadające ten rodzaj włosów, jest wilgoć. Co zrobić, gdy nasze włosy naprawdę mocno się kręcą, a za oknem mżawka. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy użyć dedykowanego włosom kręconym lakieru do włosów, który ochroni włosy przed nadmierną wilgocią i sprawi, że loki przez długi czas pozostaną w nienaruszonym stanie.
Pielęgnacja włosów kręconych może wydawać się skomplikowana i bardzo czasochłonna. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki, które nawilżą włosy i podkreślą ich skręt. Sięgajmy jednak po sprawdzone marki, które rozumieją wrażliwość włosów kręconych. Przy odpowiedniej pielęgnacji, włosy będą lśniące oraz pięknie skręcone.