Azjatyckie podejście do pielęgnacji skóry.

Azjatyckie kobiety cieszą się młodą i gładką cerą do późnego wieku. Ich sekretem jest pielęgnacja skóry, która dość mocno różni się od pielęgnacji skóry kobiet w Europie. W związku z tym coraz większy wybór azjatyckich kosmetyków mamy w naszych drogeriach. W księgarniach popularna jest literatura na temat pielęgnacji skóry przez kobiety Azjatki, szczególnie Koreanki. Co takiego jest szczególnego w ich rytuale piękna?
Azjatycka pielęgnacja skóry, to nie tylko kosmetyki do demakijażu i pielęgnacji skóry, to tak naprawdę cała filozofia dbania o urodę. Przede wszystkim, kobiety z Europy od Azjatek odróżnia to, że Azjatki wyznają zasadę, iż najważniejsza jest zdrowa, zadbana skóra i to ona stanowi bazę do udanego makijażu, który zresztą również wykonuje się tam zupełnie inaczej niż u nas.
Azjatki rytuał dbania o urodę, składa się z 10 kroków, który tamtejsze kobiety wykonują codziennie.
Pierwszy podstawowy krok w pielęgnacji to demakijaż. Jest to podstawa nawet, jeśli się nie malujesz. Skóra ma na sobie zanieczyszczenia i sebum, wykonując demakijaż pozbywamy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z naskórka. Warto jest również wprowadzić do demakijażu specjalne olejki do demakijażu, kosmetyk ten rozpuści resztki kosmetyków i sebum. Następnie zmywamy twarz letnią wodą.
Drugi krok to oczyszczanie. Oczyszczanie wykonujemy przy pomocy żelu do mycia twarzy na bazie wody. Następnie okrężnymi ruchami masujemy twarz pobudzając krążenie. Na koniec zmywamy twarz letnią wodą.
Krok trzeci to – złuszczanie. Peeling jest niezbędnym elementem pielęgnacji, ponieważ pozwala nam się pozbyć zrogowaciałego naskórka na twarzy. Wykonujemy go średnio około 2 razy w tygodniu. Peeling pomaga nam wyrównać również koloryt skóry. Na rynku mamy kilka rodzajów peelingów do wyboru. Enzymatyczne ze ścierającymi drobinkami lub z dodatkiem kwasów owocowych.
Krok czwarty to tonizacja. Tonik wyrównuje barierę ochronną skóry, przywraca odpowiedni poziom pH skóry. Azjatki najczęściej wybierają toniki nawilżające, ponieważ traktują ten krok w rytuale, jako okazje do nawilżenia i odżywienia skóry. Najchętniej wybierane są toniki w formie sprayu, aby zrosić delikatnie całą twarz.
Krok piąty to esencja. Jest to kosmetyk mało popularny w Europie. Esencja to bardzo skuteczne skoncentrowane kosmetyki. Nakłada się ją na oczyszczoną skórę, ponieważ posiada wiele składników aktywnych. Jest mieszaniną składników aktywnych. Esencja nawilża i wspomaga procesy komórkowe, które zachodzą w skórze. Esencja to delikatna lekka konsystencja, która nie pozostawia tłustego filmu na skórze.
Krok szósty to serum. Serum jest skoncentrowanym produktem, którego celem jest niwelowanie problemów skórnych. Serum najlepiej stosować, gdy skóra jest sucha, podrażniona lub tłusta. Doskonale radzi sobie z piegami oraz zmarszczkami na twarzy. Serum stosujemy przez krótki czas, do uzyskania pierwszych efektów.
Krok siódmy to maseczki. Kobiety azjatycki uwielbiają wszelkiego rodzaju maseczki. Serca azjatyckich kobiet zdobyły maski w płatach, szczególnie te z podobiznami zwierząt. Każde ze zwierzaków, odpowiada za dany problem skóry. Zarówno maski w płacie jak i te tradycyjne stosowane są minimum 2 razy w tygodniu. Maseczki w formie płatów są wygodne w stosowaniu. Płat bawełnianego materiału nasączony jest substancjami aktywnymi, maseczkę trzymamy na twarzy 25-30 minut. Następie ściągamy płat a resztkę kosmetyku wklepujemy w twarz.
Krok ósmy to krem pod oczy. Skóra w około oczu jest najbardziej delikatna. To właśnie często oczy zdradzają wiek kobiety. Azjatycki krem pod oczy jest lekki, delikatny a co najważniejsze mocno skoncentrowany. Krem aplikuje się pod oczy i delikatnie wklepuje palcem.
Krok dziewiąty to krem nawilżający. Azjatyckie kobiety stosują krem nawilżający na noc, wtedy, kiedy skóra się regeneruje.
Krok dziesiąty to ochrona przeciwsłoneczna. Ponieważ promienie słoneczne są przyczyną powstawania przebarwień i zmarszczek oraz utraty jędrności kobiety azjatyckie pamiętają o kremach z filtrem stosowanych obowiązkowo codziennie. Na rynku znajdziemy również podkłady i pudry z filtrami SPF. Kosmetyki te mają szerokie spektrum działania, dzięki czemu zabezpieczają zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Podstawową różnicą między nimi jest fakt, że promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, a UVA za nowotwory i przedwczesne starzenie się.