Drogocenna pielęgnacja, czyli złoto i srebro w kosmetykach.

Złoto i srebro są znane ze swoich drogocennych właściwości od zarania dziejów. Nawet jedna z najbardziej rozpoznawanych kobiet świata – Kleopatra, stosowała maseczki i kremy ze złotem, aby utrzymać swoją skórę pełną blasku oraz aby opóźnić procesy starzenia skóry. W kosmetykach wykorzystuje się koloidalne roztwory złota i srebra.

Złoto koloidalne, co to jest?

Złoto koloidalne jest czystym i całkowicie naturalnym środkiem. Jest to zawiesina najdrobniejszych, mikroskopijnych cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Złoto koloidalne zawarte w kosmetykach jest całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu.
Badania wykazały, że złoto opóźnia procesy starzenia skóry i dzięki temu zostaje opóźniony proces powstawania zmarszczek, a istniejące zmarszczki zostają spłycone. Nanocząsteczki złota docierają w głąb naszego naskórka, dzięki czemu uruchamiają mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie ujść mieszków włosowych oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Złoto wykorzystywane jest jako składnik aktywny kosmetyków dla skóry dojrzałej. Pierwiastek ten pobudza syntezę kolagenu i elastyny, wpływając tym samym na poprawę gęstości skóry, co pomaga przeciwdziałać takim procesom degeneracyjnym jak wiotczenie i opadanie owalu twarzy. Działa kojąco na poparzoną skórę.
Złoto jest również bardzo dobrym nośnikiem dla innych składników aktywnych, przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje.

Złoto koloidalne charakteryzuje się:

 • brakiem smaku i zapachu
 • bezpieczeństwem dla skóry i zdrowia
 • nietoksycznością,
 • możliwością przenoszenia substancji aktywnych
 • opóźnianiem procesu starzenia
Srebro koloidalne, co to jest?

Tak jak złoto koloidalny jest zawiesiną, bezpieczną i nietoksyczną dla organizmu. Srebro koloidalne nazywane jest również woda srebrzaną, czyli roztworem, w którym cząsteczki srebra są rozmieszczone równomiernie w całej objętości. Srebro działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Jony srebra reagują z białkami naskórka, tworząc nieprzenikalną dla bakterii i wirusów powłokę. Producenci kosmetyków chętnie sięgają po ten składnik aktywny, ze względu na jego własność zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych (czyli bakterii, grzybów i pleśni). Z tego względu wykorzystuje się srebro przy produkcji past do zębów, antyperspirantów, preparaty antytrądzikowych czy żeli do higieny intymnej. Srebro stosują producenci kosmetyków z przeznaczaniem dla skór tłustych i trądzikowych, ze względu na właściwości antybakteryjne i regulację pracy gruczołów łojowych. Pierwiastek ten pozostawia na skórze film, który ochrania ją przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Srebro działa na cerę regenerująco, przez co przyspiesza odbudowę tkanek. Ze względu na fakt, że srebro zapobiega nadmiernemu poceniu się oraz ma właściwości antybakteryjne, pierwiastek ten stosowany jest w kosmetykach do stóp i dziedzinie kosmetologii, jakim jest podologia.

Srebro koloidalne:

 • nie posiada smaku i zapachu
 • jest bezpieczne dla skóry i zdrowia
 • jest nietoksyczne.

Co ciekawe srebro można stosować jako suplement diety pod postacią wody srebrzanej. Wodę srebrzaną stosuje się również jako suplement diety w takich schorzeniach jak:

 • alergie,
 • schorzenia układu pokarmowego,
 • grzybicy,
 • stanach zapalnych stawów i mięśni,
 • problemów z nerkami.

Srebro koloidalne, przyjmowane w nadmiernej ilości przez długi czas, może prowadzić do srebrzycy (argyria), czyli choroby objawiającej się zmianą koloru skóry na niebiesko-szary. Preparatu nie mogą przyjmować osoby uczulone na srebro. Ustalono, że krytyczna dawka srebra, dla statystycznego dorosłego człowieka o wadze 72 kg to 1, 09 miligrama dziennie. Zewnętrznie srebro stosuje się w postaci okładów i do przemywania. Należy pamiętać, aby w przypadku poważnych dolegliwości nie rozpoczynać kuracji bez konsultacji z lekarzem.