Czego potrzebuje skóra mężczyzn? Sposoby pielęgnacji.

Do pewnego czasu o skórze mężczyzn wiedziano znacznie mniej niż o skórze kobiet. Obecnie męski rynek kosmetyków jest prężnie rozwijającą się dziedziną kosmetologii. Sami panowie są też dużo bardziej świadomi chęci pielęgnacji. Skóra mężczyzn i kobiet różni się od siebie. Dlatego też wymaga innego rodzaju pielęgnacji i kosmetyków.
Badania potwierdzają, że budowa skóry męskiej jest podobna do skóry kobiet. Naskórek różni się grubością i posiada nawet do 30 – 32 warstw. Inaczej mówiąc jest on o 25 % grubszy niż naskórek kobiety, a wszystko przez większą ilość komórek w warstwie rogowej naskórka. To właśnie dzięki tym strukturom, skóra twarzy mężczyzny posiada większą szorstkość podczas dotyku, jak również większą odporność na czynniki zewnętrzne.
Grubsza jest także skóra właściwa, w której znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe mające bardziej zwarty układ niż u kobiet. Procentuje to wolniejszym powstawaniem zmarszczek. U mężczyzn skóra właściwa posiada większe brodawki, co wpływa na poprawę krążenia, a to z kolei wiąże się z lepiej dotlenioną i odżywiona skórą.
Na skórze męskiej szybciej jednak widoczne są zmarszczki mimiczne, ponadto są one głębsze. A to wszystko poprzez aktywność mięśni przywłośnych, których mężczyźni posiadają znacznie więcej niż kobiety. Ponadto unaczynienie skóry męskiej jest bardziej zagęszczone niż u pań. Większa jest również liczba gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, co warunkuje poziom przetłuszczania się cery. Wpływa to na korzyść skóry, ponieważ wytwarzana jest silniejsza powłoka hydrolipidowa, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Minusem jest jednak większa podatność skóry na powstanie zakażeń skórnych tj. trądziku pospolitego. Dużym atutem skóry męskiej jest fakt, że posiada ona większą ilość melanocytów, co powoduje łatwiejsze jej opalanie.
Męską skórę charakteryzuje również zarost na twarzy. Tutaj zaczyna się też pierwszy krok męskiej pielęgnacji. Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiednich środków do i po goleniu. Warto zwrócić uwagę na to, kiedy skóra jest golona, nie należy tego robić tuż po przebudzeniu, wtedy skóra jest wyjątkowo wrażliwa i łatwo o skaleczenie, źle dobrany krem do golenia lub nieodpowiednia maszynka mogą powodować podrażnienia, a czasem nawet alergie.
Golenie jest sprawą indywidualną. Przyjemność z golenia osiąga się z wiekiem i doświadczeniem. Najlepiej wybierać delikatne pianki lub kremy do skóry wrażliwej, a po goleniu balsamy nawilżająco-kojące. Specjaliści nie zalecają natomiast zbyt częstego stosowania wód po goleniu, które zazwyczaj bazują na alkoholu i działają wysuszająco. Aby efekt gładkiej i zdrowej skóry utrzymywał się na dłużej, raz na kilka dni warto jest wykonać delikatny peeling twarzy. Dzięki temu unika się wrastania włosów. Do zatamowania krwawienia po zacięciu najlepiej zastosować jest ałun. Ten naturalny minerał, który nie podrażni skóry, pomaga obkurczyć naczynia krwionośne.
Co oprócz golenia, jak powinna wyglądać pielęgnacja?
Nieprawdą jest to, że gruba skóra mężczyzn zniesie wszystko. Codzienne golenie, dym papierosowy, klimatyzowane pomieszczenia i nieodpowiednia pielęgnacja są w stanie zrujnować skórę mężczyzny. Podczas porannej toalety warto jest przemyć skórę płynem micelarnym, ponieważ nie będzie on przesuszać naskórka, który u panów ma skłonności do nadmiernego rogowacenia, a więc i łuszczenia się.
Należy pamiętać o nawilżającym kremie na dzień, koniecznie z filtrami, minimum 15 SPF. Wieczorna pielęgnacja powinna być równie ważna jak poranna. Całodzienne zanieczyszczenia najłatwiej zmyć z twarzy za pomocą mleczka nawilżającego. Przed pójściem spać warto nałożyć krem najlepiej taki, który lekko złuszczy komórki warstwy rogowej naskórka i delikatnie obkurczy ujścia mieszków włosowych, warto, aby był to krem bogaty w składniki aktywne. Dobry męski krem powinien zawierać substancje antyrodnikowe, witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę B5, minerały (miedź i cynk). Pożądane są składniki, które przyspieszają regenerację skóry po goleniu, nawilżają ją i poprawiają koloryt. Zaleca się dwa razy w tygodniu zastosować peeling, który usunie warstwę zrogowaciałych komórek. Następnie warto zastosować maseczkę nawilżającą i dać skórze odrobinę relaksu.