Wykorzystanie probiotyków w kosmetykach.

Skóra spełnia bardzo ważną rolę ochronną. Zdrowa skóra chroni organizm przed drobnoustrojami. Niestety z roku na rok zwiększa się odsetek osób uczulonych na różnego rodzaju alergie oraz przewlekłe choroby skóry. Na szczęście nie za każdym razem musimy stosować maści sterydowe. Rynek kosmetyczny, również i na te dolegliwości, wychodzi nam naprzeciw. Coraz bardziej popularne i powszechne stają się kosmetyki z probiotykami. Probiotyki to coraz częściej spotykany składnik aktywny kosmetyków.

Czym są probiotyki?

Nazwa „probiotyk” pochodzi od greckich słów pro bios oznaczających dosłownie „dla życia”. Według Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”.
Probiotyki są to żywe kultury bakterii, których zadaniem jest tworzenie na powierzchni skóry aktywnej bariery ochronnej poprzez rozwój prawidłowej mikroflory. Probiotyki zmniejszają procesy zapalne zachodzące w skórze, pobudzają system odpornościowy, stymulują produkcję ceramików, prowadząc do zwiększenia bariery skórnej. W naturalny sposób uelastyczniają skórę, nadają jej gładkość i miękkość. Łagodzą podrażnienia, przyśpieszają proces gojenia ran. Zabezpieczają skórę przed działaniem promieni słonecznych, a także łagodzą skutki nadmiernej ekspozycji słonecznej. Bardzo dobrze sprawdzają się dla skóry podrażnionej zabiegami kosmetycznymi, poparzonej bądź dotkniętej problemem trądziku czy atopowego zapalenia skóry oraz wszelkiego rodzaju alergiami skórnymi.
Od dawna znane jest dobroczynne działanie mleka i kefiru na naszą skórę. Z historii znamy słynne mleczne kąpiele Kleopatry, która twierdziła, że to dzięki niemu zachowywała swoją urodę i nawilżenie skóry.
Przeprowadzone badania wykazały, że surowce kosmetyczne np. sok z aloesu czy mleko sojowe poddane działaniu bakterii kwasu mlekowego i wprowadzone do receptur preparatów kosmetycznych, efektywniej niż surowce wyjściowe, (czyli takie przed modyfikacją) pobudzają metabolizm komórkowy, wpływają korzystnie na wzrost fibroblastów czy też poprzez wzmożoną produkcję kwasu hialuronowego, zwiększają nawilżenie warstwy rogowej naskórka.
Bakterie kwasu mlekowego, czyli najbardziej popularnej grupie probiotyków do badań klinicznych wykazują coś, co znamy od dawna kwas mlekowy dobroczynnie wpływa na poparzone tkanki skóry. Specjalne opatrunki z bakterii Lactobacillus plantarum, unieruchomionych alginianem wapnia, powodują znaczne zahamowanie namnażania się patogenów w ranach pooparzeniowych, co wiąże się z tym, że przyspieszają gojenie się ran i zmian poparzonych. Te same bakterie kwasu mlekowego wykazują działanie terapeutyczne w procesie leczenia atopowego zapalania skóry. Mikroorganizmy te powodują uporządkowany przyrost komórek Th1 oraz komórek T regulatorowych, przez co z dużą skutecznością mogą być wykorzystywane w leczeniu, a jeszcze efektywniej w profilaktyce tego dermatologicznego schorzenia, które jest coraz bardziej powszechne i cierpi na nie coraz więcej ludzi. 
Kwas mlekowy jest też głównym składnikiem preparatów dla kobiet do higieny intymnej. Odpowiednia wartość pH, czyli w granicach 6- 6, 5, chroni organizm kobiety przed infekcjami, dlatego tak ważne jest trzymanie się zasady nieużywania do higieny intymnej zasadowych mydeł.

Dlaczego probiotyki tak dobrze działają na skórę?

Są one naturalne i obecne w skórze oraz w układzie pokarmowym. Probiotyki chronią nas przed chorobami i wspomagają procesy życiowe np., w probiotycznych produktach myjących do ciała. Celem takich kosmetyków nie jest tylko ciągłe zwalczanie i sterylizacja powierzchni skóry oraz otoczenia poprzez dezynfekcję, ale przede wszystkim tworzenie stałej i zdrowej równowagi w naszym otoczeniu. Produkty probiotyczne są w 100% bezpieczne, hipoalergiczne, bezzapachowe, nie zawierają konserwantów. Probiotyki polecane są także dla osób mających problemy skórne i alergię np. egzemy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybice. Pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry, są alternatywą dla antybiotyków, środków dezynfekujących oraz wysuszających skórę preparatów.