Barwienie włosów – metody i wpływ na włosy.

Każda kobieta marzy o pięknych lśniący, a przede wszystkim zdrowych włosach. Czasami marzymy o jakimś szalonym kolorze włosów, od kiedy pod koniec XIX wieku, zaczęto rozjaśniać włosy utleniaczami, możliwości zmiany koloru wydają się obecnie nieograniczone. Farbowanie, malowanie czy też barwienie włosów jest też coraz bardziej bezpieczne dla nas i naszych włosów. Lubimy eksperymentować z modą jak i ze swoim wyglądem, stąd potrzeba zmiany koloru włosów. Na rynku mamy bogatą ofertę metod farbowania włosów. O to kilka z nich.

Jedną z najstarszych metod farbowania włosów jest farbowanie włosów henną. Cieszy się ono coraz większa popularnością i jest godnym zamiennikiem koloryzacji chemicznych. Klasyczna henna jest barwnikiem roślinnym o nazwie Lawsonia Inermis, barwi skórę i włosy na odcień pomarańczowy i czerwony, dlatego producenci farb dodają do henny domieszki ziół, które barwią w zależności od oczekiwanego efektu. Możemy uzyskać kolory od czerni, poprzez czerwienie po jasny brąz. Dużą zaletą tej metody farbowania włosów jest, fakt, że używamy tylko naturalnych składników. Farbowanie włosów henną jest bardzo wydajne, ponieważ do farbowania średniej długości włosów wystarcza z reguły połowa opakowania farby. Wiele osób obawia się o długość utrzymania koloru. Wszystko zależy tutaj od rodzaju wybranej farby, rodzaju naszych włosów oraz od poprawnego nałożenia farby. Wiadomo jest, że włosy rosną i na nasadzie głowy pojawia się odrost. Jednak na pozostałej części włosa efekt może utrzymywać się nawet do kilkunastu tygodni. Wiele osób, które korzysta z tej metody farbowania włosów zauważa poprawę, jakości włosów. Henna odżywia włosy. Jednak ta metoda posiada również kilka minusów. Mamy ograniczona ilość kolorów, nie uzyskamy koloru blond farbą z henną. Sam proces farbowania włosów henną jest bardzo skomplikowany. Farbę należy trzymać na włosach 4 godzinny. Włosy należy owinąć folią spożywczą, a folię dodatkowo ręcznikiem. Jeśli popełnimy jakiś błąd przy koloryzacji, efekt na włosach będzie dużo słabszy niż oczekiwany.

Na rynku mamy duży wybór farb do włosów. Zwykle możemy je podzielić na 3 grupy według ich trwałości.

  • 1 grupa - tymczasowe kolory włosów utrzymują się do maksymalnie 3 myć włosów,
  • 2 grupa - półtrwałe kolory włosów, naturalny kolor włosów zostaje przywrócony po 6–8–krotnym myciu,
  • 3 grupa -trwałe kolory włosów (długotrwała koloryzacja).

Farby z grupy pierwszej i drugiej są farbami niewnikającymi bezpośrednio w strukturę włosów. Pozostają one na powierzchni włosów, a barwnik wiąże się z keratyną. Barwnik z czasem wypłukuje się z włosów. Farby z trzeciej grupy to farby utleniające. Składają się one z dwóch emulsyjnych komponentów: składnika pierwszego, który zawiera barwnik i substancje alkalizującą, oraz składnika drugiego zawierającego środek utleniający najczęściej jest to nadtlenek wodoru. Pomaga on zniszczyć istniejące pigmenty włosów. Bezpośrednio przed barwieniem oba składniki są mieszane i nakładane na włosy. Podczas skomplikowanych reakcji powstają barwniki, które wnikają w strukturę włosa, farbują włos i nie są zmywalne z włosów.

Farby tymczasowe - idealnie nadają się na wyjście, aby odświeżyć nasz naturalny kolor włosów, czy dla młodych dziewczyn na wakacyjne szaleństwa. Zmywają się z łatwością z włosów.

Farby półtrwałe - dużą zaletą tej metody jest fakt, że po kilku kilkunastu myckach głowy farba zmywa się z włosów. Bardzo dobrze sprawdza się, jeśli chcemy zobaczyć, jak będziemy wyglądać w innym kolorze włosów niż nasz, a mamy w planach trwałą koloryzację. Minusem tej metody jest fakt, że nie mamy do wyboru dużej gamy kolorów. Jeśli zależy nam na podtrzymaniu koloru zabieg barwienia będziemy musiały powtarzać kilkukrotnie.

Farby trwałe - największym plusem tej metody jest to, że mamy nieograniczoną ilość barw i odcieni. Każdy kolor tak naprawdę możemy uzyskać na włosach. Kolor nie zmywa się szybko z włosów. Jest trwały i utrzymuje się przez cały czas. Ta metoda ma również swoje minusy. Przede wszystkim dość mocno wpływa na strukturę włosa, przez co włosy staja się przesuszone, włosy po trwałej koloryzacji potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jednak dobierzemy zły kolor musimy liczyć się z faktem, że nie zmyjemy go z łatwością, zastąpi go dopiero nowa koloryzacja włosów.