Pasty do zębów - którą wybrać?

Wydawałoby się, że każdy potrafi wybrać pastę do zębów. Podchodzę do półki w sklepie, jedna ma różowe opakowanie, inna jest miętowa, ta pod nią ma fluorowe gwiazdki, zaraz obok jest smakowa. Jednak, jaka pasta jest najlepsza dla naszych zębów? Rynek jest dość bogaty. Pasta spełnia wiele zadań. Oprócz tego, że myje zęby, dodatkowo może wybielać, odświeżać oddech, są pasty przeznaczone dla palaczy. Są pasty przeznaczone specjalnie dla dzieci, zazwyczaj nie są one mocno miętowe, mają delikatny i przyjemny posmak i ulubionego bohatera na opakowaniu.

Podstawowymi składnikami wszystkich past są środki ścierne i polerujące (np. sole glinu czy węglan wapnia, krzemionka) Ich zadaniem jest mechaniczne usuwanie osadu. Większość past, które oferuje nam rynek, zawiera środki pieniące (takie jak: Betaina kokamidopropylowa, związki sodu). Piana, która tworzy się podczas mycia zębów zmiękcza związki organiczne w płytce nazębnej i dociera tam, gdzie nie zawsze dociera nasza szczoteczka. Oznacza to, że pomaga oczyścić i utrzymać w higienie trudno dostępne miejsca. Warto też szukać w pastach składników, które dodatkowo hamują mineralizację płytki nazębnej (np. pirofosforany), pomagając utrzymać zęby w czystości.

Jeśli mamy problemy z zębami czy dziąsłami, nie kupujmy pierwszej lepszej pasty. Starajmy się dobierać pasty do naszych potrzeb. Pasta na wrażliwe dziąsła. Gdy mamy dziąsła zaczerwienione, krwawiące podczas mycia zębów, trzeba szukać past ze składnikami, które pomogą opanować stan zapalny. Przede wszystkim będą to wyciągi i olejki ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym (np. z rumianku, tymianku, arniki). Cenny jest też dodatek substancji przyspieszających gojenie (np. alantoina) oraz ograniczających odkładanie się płytki nazębnej, która sprzyja chorobom przyzębia (np. triclosan, chlorheksydyna).

Pasta do zębów wrażliwych. Ile razy zdarzyło się, że podczas jedzenia ciepłych rzeczy i zaraz popijania zimnym napojem bolą nas zęby? To oznaka, że zęby są wrażliwe, znajdująca się pod szkliwem zębina ma liczne kanaliki, które przewodzą bodźce do położonej głębiej, mocno unerwionej miazgi, gdy szkliwo jest cienkie (np. na odsłoniętych szyjkach zębowych) albo porowate (np. po wybielaniu). Przy takiej nadwrażliwości trzeba wybierać pasty, które zawierają składniki tworzące warstwę ochronną i uszczelniają ujścia kanalików zębiny (np. aminofluorek, hydroksyapatyt) i tym samym likwidują przyczynę dolegliwości. W pastach do nadwrażliwych zębów mogą też być substancje, które zakłócają przewodnictwo bodźców bólowych i działają doraźnie uśmierzająco (np. azotan potasu).

Pasta odświeżająca oddech. Do tego rodzaju past dodaje się związki (zwykle chronione patentami), które dezaktywują bakterie bytujące na tylnej części języka i eliminują lotne związki siarki będące źródłem przykrego zapachu. Uczucie świeżości w ustach i przyjemność z mycia zębów, zapewnia także dodatek aromatycznej mięty czy olejków cytrusowych.

Pasty do zębów z fluorem. Składnik ten wzmacnia powierzchnię zębów, przez co jest ona bardziej odporna na atak bakterii oraz pozbywa się mikroskopijnych ubytków, kiedy zaczynają się tworzyć. Jednak należy być ostrożnym, ponieważ uważa się, że fluor wzmacnia zęby, ale może być szkodliwy, jeśli spożywa się go codziennie. Nagromadzenie fluoru w tkankach powoduje zakłócenia pracy enzymów i prowadzi do poważnych efektów ubocznych, takich jak dysfunkcja hormonalna czy neurologiczna. Dzieci są podatne na połykanie past do zębów, zwłaszcza, jeśli są one smakowe, dlatego rodzice powinni nadzorować mycie zębów dzieci i upewniać się, że pasta jest wypłukiwana z pomocą wody.

Dobra pasta ma nie tylko być dostosowana do potrzeb naszej jamy ustnej. Powinna zawierać środki ścierne, które skutecznie usuną płytkę bakteryjną z zębów, ale jednocześnie będą bezpieczne dla szkliwa. Stopień ścieralności i zarazem bezpieczeństwa dla zębów wyznacza wskaźnik RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Przy jego określaniu bierze się pod uwagę wielkość drobin środka abrazyjnego (ścieralnego), kształt (kanciasty lub kulisty) i twardość. Wskaźnik RDA w pastach dla dorosłych, przeznaczonych do codziennego użytku, nie powinien być wyższy niż 80, a w pastach do zębów nadwrażliwych – mieścić się w przedziale 30-70. Tylko pasty wybielające mogą mieć wysoki wskaźnik ścieralności, do 194. Niestety nie wszystkie firmy podają na opakowaniu informację o RDA, a jest to dość istotny wskaźnik.