Drożdże, jako składnik kosmetyków.

Drożdże znamy wszyscy z zastosowań w kuchni. Jednak drożdże to też ceniony surowiec kosmetyczny. Tak, tak piszemy o tych samych drożdżach. Jednak od początku. Czym są drożdże?

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Rozmnażają się przez pączkowanie. Na chwile obecną rozpoznano i opisano około 60 rodzajów. Kilka z nich jest korzystnych dla człowieka niektóre są patogenne jednak znaczna większość jest neutralna zarówno dla nas ludzi jak i dla zwierząt. Drożdże zawierają w sobie witaminy z grupy B. Witaminy z tej grupy zapewniają nam lepsze samopoczucie, odpowiadają one również za lepszy sen. W drożdżach znajduje się wiele cennych składników potrzebnych człowiekowi do normalnego, prawidłowego funkcjonowania organizmu, substancje białkowe ok. 50 proc., kwasy nukleinowe do 15 proc., związki tłuszczowe ok. 5 proc., sole mineralne ok. 8 proc. (m.in. wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo), witaminy.

Pierwsze wzmianki o kosmetycznym wykorzystaniu drożdży znajdziemy w starożytności. Tam wykorzystywano drożdże, jako lek na choroby i obrzęki skóry. Pomagały podczas leczenia hemoroidów. Bardzo dobrze sprawdzały się podczas leczenia oparzeń. Aby zwiększyć ich działanie łączono je z innymi substancjami- okłady z mirtem zwyczajnym zmiękczały ogniska zapalne, a gotowane z figami wykazywały działanie przeciw swędzącym wypryskom i owrzodzeniom.

Drożdże są wykorzystywane podczas leczenia trądziku. Trądzik jest dość powszechnym schorzeniem i niestety walczy z nim bardzo wiele młodych osób, czasami pojawia się u osób starszych. Podczas leczenia trądziku drożdże pozwalają wyregulować ilość wydzieliny, jaką produkują gruczoły łojowe. W ten sposób zmniejszają ilość łojotoku na powierzchni skóry. Ponadto drożdże przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających zaskórników na skórze.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzili badania, jaki wpływ mają drożdże na skórę z rozstępami. Rozstępy są to pasma skóry o zabarwieniu różowym, pojawiające się najczęściej w okolicy brzucha i bioder. Mechanizm ich powstawania jest skomplikowany, a główną przyczyną jest zanikanie obecnych w skórze włókien sprężystych odpowiedzialnych za prawidłowe jej napięcie i elastyczność. Niestety rozstępy obecnie są bardzo powszechne. Nie dotyczą już tylko kobiet w ciąży, jak kiedyś myślano. Obecnie problem z rozstępami mają coraz młodsze osoby, często można też zaobserwować rozstępy u mężczyzn, problem ten dotyczy również osób z zaburzeniami hormonalnymi. Przykładem może być choroba Cushinga. Rozstępy skórne występują także u osób przewlekle leczonych kortykosteroidami. Naukowcy z Łodzi nakładali na skórę probantek kosmetyk, gdzie producent w składzie deklaruje obecność drożdży. U wszystkich pacjentek zaobserwowano znaczny wzrost elastyczności skóry. Rozstępy stały się mniej widoczne, płytsze i zmniejszyły swoje rozmiary. Średnia redukcja szerokości tych zmian wynosiła 1 mm, a średnie zmniejszenie ich długości wyniosło 8, 33 cm. Ponadto zanotowano średni wzrost nawilżenia skóry, która była poddana zabiegom o 8, 4%, a natłuszczenia o 19,4%. W przypadku świeżych rozstępów efekty były o wiele lepsze. Nastąpiła znaczna redukcja zmian i poprawa kondycji skóry.

Domowe kosmetyki z drożdżami:

  • maseczka z drożdżami dla skóry suchej i wrażliwej. Mieszamy ok. 2 gramy drożdży z 2 łyżkami oliwy z oliwek i nanosimy tak przygotowaną maseczkę na twarz. Po 15-20 minutach zmywamy ciepłą wodą.
  • maseczka z drożdżami dla skóry tłustej. Ok. 2 g drożdży mieszamy z przegotowaną zimną wodą i dodajemy kilkanaście kropli soku z cytryny. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Drożdże wykorzystuje się również w szamponach i preparatach do włosów. W szamponach przeciw łupieżowych bardzo często w składzie znajdziemy drożdże. Oprócz tego że pomagają nam pozbyć się łupieżu, zmniejszają przetłuszczanie się włosów.