Masaż ciała – relaks, odchudzanie czy terapia?

Masaż ciała to coraz bardziej popularny zabieg zarówno w kosmetologii jak i fizjoterapii. Coraz chętniej wybierany, ponieważ oprócz zrelaksowania i ulgi, napiętym mięśniom przynosi odprężenie psychiczne, co jest bardzo ważne, przez tryb życia, jaki prowadzimy w ciągłym biegu bez chwili wytchnienia.

Masaż według definicji to zespół ruchów wywierający ucisk na tkanki. Ma polegać on na wykonywaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie, z odpowiednią siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych, rytmicznie bez rozciągania skóry. Masaż jest świadomym odkształceniem tkanek w celu uzyskania określonych zjawisk i zdarzeń.

Oprócz ogólnego podziału masażu na:

 • Leczniczy – stosuje się go w celu zapobiegania chorobom.
 • Sportowy – wspomaga odnowę biologiczną sportowca.
 • Kosmetyczny – działa profilaktycznie, zapobiega powstawaniu zmarszczek i ujędrnia skórę. Ważnym elementem jest również oddziaływanie masażu na psychikę- przynosi odprężenie i relaks.

Wyróżniając środki poślizgowe, masaż możemy podzielić na:

 • Masaż tłusty – wykonywany przy użyciu olejów roślinnych m.in. z awokado, pestek winogron czy tłustych kremów. Przeznaczony jest on dla cer dojrzałych, suchej i naczyniowej.
 • Masaż hydrofilny – wykonywany przy użyciu kremów nawilżających i wapozonu – urządzenia emitującego parę wodną. Można również wykonywać go poprzez dobieranie wody z naczynia stojącego obok. Ten rodzaj masażu może być wykonywany w przypadku każdej cery o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.
 • Masaż talkiem

Podział masażu ze względu na część ciała:

 • Częściowy – masowane są poszczególne partie ciała.
 • Ogólny – masowane jest całe ciało.

Inny podział masażu

 • Masaż klasyczny – ręczny
 • Masaż mechaniczny – przeprowadzany za pomocą urządzeń Masaż ciała możemy dopierać we względu na nasze oczekiwania, tak naprawdę jest to terapia relaksem i czynnikiem wspomagającym odchudzanie w jednym.

Masaż ręczny będzie świetną formą relaksu i regeneracji organizmu. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj masaże na ciepło np. masaż gorącymi kamieniami jest zabiegiem głęboko relaksacyjnym, rewitalizującym i regeneracyjnym. Wymyślili go Indianie, którzy okładali ciało kamieniami bazaltowymi z kanionu. W starożytności kobiety kładły sobie gorące kamienie na brzuchu, aby złagodzić bóle menstruacyjne. Ciepłych kamieni używano również przy ratowaniu wyziębionego organizmu. Do masażu używamy kamieni bazaltowych. Bazalt ma doskonały współczynnik magazynowania energii. Kamienie pozyskiwane są ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Bali). Ciepłe kamienie wulkaniczne w kontakcie z ciałem oddają swoją wartościową energię, przywracając równowagę w organizmie. Masaż kamieniami jest połączeniem kilku rodzajów terapii:

Termoterapii – gorące kamienie głęboko rozgrzewają organizm, rozluźniają napięcia mięśniowe.

Drenażu – ciepło pobudza krążenie przyspieszając wydalanie produktów przemiany materii i wchłanianie substancji odżywczych.

Akupresury – ucisk kamieni powoduje rozluźnienie i odprężenie.

Aromaterapii – olejki eteryczne użyte do masażu odprężają i działają odżywczo dla ciała i ducha.

Jakie są wskazania do takiego masażu?

Nadmierny stres, nerwice, stany wyczerpania psychofizycznego Wzmożone napięcie mięśniowe, ból pochodzenia mięśniowo – powięziowego Stany przeciążeniowe Urazy ortopedyczne Rwa kulszowa Choroby układu krążenia Zaburzenia czynności narządów wewnętrznych Otyłość, problemy z przemianą materii Zaparcia Porażenia i niedowłady, stany poudarowe, stany pourazowe, okres rekonwalescencji Po masażu kamieniami jesteśmy zrelaksowani, układ nerwowy jest wyciszony a skóra odżywiona i dotleniona. Tkanka mięśniowa zwiększa zdolność mięśni do pracy, poprawia napięcie i elastyczność mięśni.

Masaż mechaniczny, czyli przy pomocy urządzenia to odchudzająca forma masażu np. masaż przy pomocy bańki chińskiej. Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej spotyka się gumowe bańki. Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym kierunkiem wykorzystania baniek było leczenie przeziębień, grypy na zasadzie zwiększania odporności organizmu. Z czasem zaczęto stosować je w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kręgosłupa, walki z cellulitem oraz redukcji rozstępów (ich widoczności). Stosowanie bańki chińskiej w kosmetologii zaleca się przy:

 • Usuwaniu cellulitu
 • Zmniejszenia wyrazistości rozstępów
 • Modelowaniu sylwetki
  Oraz w celu:
 • Poprawy krążenia
 • Odżywienia tkanek

Masaż bańką chińską pozwala:

Zredukować cellulit (w każdym stadium zaawansowania), Przyspieszyć przemianę materii, Poprawić ukrwienie, Pozbyć się zbędnych substancji toksycznych, Zmniejszyć bóle kręgosłupa, Zmniejszyć napięcie mięśniowe. Masaż bańką chińską działa niczym drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesów spalania tkanki tłuszczowej i widoczna redukcja cellulitu. Komórki stają się znacznie lepiej odżywione, co jest efektem zwiększenia przepływu substancji odżywczych. Mniejsze stają się też obrzęki, dzięki poprawie krążenia i działania układu limfatycznego.

Masaż w każdej formie sprawdza się, jeśli mamy bardzo stresujący etap w swoim życiu, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Dotyk dłoni masażysty doskonale złagodzi napięcia mięśniowe.


Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Karotenoidy – co to takiego?

Karotenoidy – grupa organicznych związków chemicznych, węglowodory nienasycone o szczególnej budowie, żółte, czerwone, pomarańczowe i różowe barwniki roślinne, występujące w chloroplastach i chromatoforach. Karotenoidy należą do naturalnych przeciwutleniaczy. Karotenoidy należą do prekursorów witaminy A i są głównym dietetycznym źródłem tej witaminy u człowieka. W przewodzie pokarmowym powstaje retinal, który następnie jest przekształcany do retinolu.
Innymi słowy karotenoidy to czerwony, pomarańczowy i żółty barwnik pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To właśnie karotenoidy odpowiadają za kolor marchewki, dyni czy pomidorów. Właściwości karotenoidów powinny docenić zwłaszcza panie, ponieważ karotenoidy odmładzają. Z tego powodu znalazły zastosowanie w kosmetyce, choć nie tylko. Istnieje ok. 600 barwników roślinnych, ale tylko sześć z nich ma znaczący wpływ na nasz organizm - alfa i beta-karoten, beta-kryptoksantyna, luteina, likopen i zeaksantyna. Karotenoidy wchłaniane są przez jelita do krwi, która za pomocą lipoprotein transportuje je do różnych tkanek w organizmie.

Budowa karotenoidów:

Budowa β-karotenu.
Karotenoidy zbudowane są z jednostek, izoprenowych, zawierających pięć atomów węgla, należą do 40-węglowych terpenoidów, czyli tetraterpenów. Karotenoidowy szkielet węglowy C40 budowany jest przez kolejne dodawanie jednostek C5. Z chemicznego punktu widzenia, charakterystyczną cechą karotenoidów jest występowanie dwóch pierścieni cykloheksylowych połączonych długim łańcuchem węglowym, w którym występuje układ szeregu sprzężonych wiązań podwójnych węgiel-węgiel. Są to, więc mieszane cykliczno-liniowe polieny. Jak dotąd zidentyfikowano i opisano około 800 karotenoidów.

Rola karotenoidów:

Związki te pełnią pomocniczą rolę w procesie fotosyntezy, ponieważ absorbują pewne zakresy promieniowania świetlnego (niebieska, fioletowa), aby następnie przekazywać energię stanu wzbudzonego na cząsteczkę chlorofilu. Pełnią również funkcję ochronną przed procesami fotooksydacji, na które narażone są głównie nienasycone kwasy tłuszczowe lipidów chloroplastowych. W liściach, ich barwa jest maskowana przez zieloną barwę barwników chlorofilowych, uwidocznia się to jesienią, kiedy chlorofile są degradowane przez enzymy: chlorofilazę, decheletazę i oksygenazę feoforbidu a, która katalizuje otwarcie pierścienia porfirynowego w feoforbidzie – ostatnim związku o barwie zielonej na szlaku rozkładu chlorofilu [1]. Przykładem karotenoidu jest β- karoten. Karotenoidy nadają również barwę innym częściom rośliny, np. korzeniowi marchewki.
Zazwyczaj występują w komórce w zdecydowanie mniejszych stężeniach niż chlorofile. Nie rozpuszczają się w wodzie. Ich cechą jest fotolabilność – ulegają przemianom w obecności światła. Ponadto spełniają ważną rolę ochronną przed uszkodzeniem fotosystemu, spowodowanym nadmiarem docierającej energii świetlnej, pochłaniając ją i powodując jej dyspersję, (czyli rozproszenie) albo też przekierowując na inne procesy fizjologiczne w komórce.

Rola w organizmie człowieka:
 • Naturalna opalenizn skóry, część karotenoidów, a konkretnie beta-karotenu, jest magazynowana w skórze, dzięki czemu można cieszyć się muśniętą słońcem skórą. Jednak to nie wszystko. Neutralizuje on wolne rodniki, wywołuje przebarwienie skóry, przez co chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Poza tym karotenoidy warunkują wzrost nabłonka, przeciwdziałają złuszczaniu naskórka, przyspieszają gojenie się wszelkich uszkodzeń skóry, a także przeciwdziałają rozwojowi zmian nowotworowych oraz chronią przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV. Z tego powodu karotenoidy znajdują zastosowanie w kosmetyce jako filtry chroniące przed promieniowaniem UV, kremy poprawiające koloryt skóry lub kremy brązujące.
 • Karotenoidy zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów- usuwają z organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych, a tym samym zmiesza ryzyko powstania raka. Dowiedziono, że spożycie karotenoidów może obniżyć występowanie takich nowotworów, jak: rak jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego. Wysokie spożycie likopenu może zmniejszyć ryzyko zachorowania m.in. na raka prostaty. Dzięki likopenowi zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy.
 • Poprawa jakości widzenia. Karotenoidy, a zwłaszcza beta-karoten i luteina, są niezbędne do prawidłowej pracy wzroku. Dieta jest bardzo ważna, dlatego że warzywa i owoce bogate są w różnego rodzaju witaminy, m.in. witaminę C, E i tak ważną dla układu wzrokowego witaminę A, która odżywia naszą siatkówkę. Dzięki temu nasze fotoreceptory, które są w oku, pracują odpowiednio i możemy się cieszyć dobrym widzeniem przez dłuższy czas. Dobrym składnikiem, który też powinniśmy zażywać, jest luteina. Luteina i zeaksantyna wiążą wolne rodniki (podobnie jak inne antyoksydanty, np. witaminowe A, C, E), a także absorbują promieniowanie elektromagnetyczne. Mają właściwości filtrowania wysokoenergetycznego światła niebieskiego, zmniejszając jego intensywność o 40–90 proc., dzięki czemu chronią fotoreceptory siatkówki i zmniejszają ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej.
Źródło karotenoidów w diecie człowieka

Podstawowym źródłem karotenoidów w diecie człowieka są żółto oraz czerwono zabarwione warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Najbogatszym naturalnym źródłem karotenoidów są (mg/100 g):

 • Marchew (9000)
 • Słodkie ziemniaki (9000)
 • Dynia (8000)
 • Pietruszka naciowa (5410)
 • Jarmuż (5350)
 • Szpinak (4200)
 • Papryka (3150)
 • Morele (1500)
 • Brokuł (920)
 • Pomidor (420)

Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Kosmetyki wielofunkcyjne, czyli pielęgnacja i makijaż w jednym.

Geniusz nie zawsze tkwi w prostocie. Nie lubimy niepotrzebnie ograniczać sobie naszej przestrzeni. Czasami musimy wyjechać na kilka dni, ale nie chcemy zabierać ze sobą całej łazienki do walizki.
Dlatego doskonale sprawdzą się kosmetyki wielofunkcyjne, takie, gdzie jeden kosmetyk spełnia kilka funkcji, a zastępuje np. dwa inne, osobne produkty.
Jeśli mówimy o kosmetykach wielofunkcyjnych warto wspomnieć tutaj o kompaktyfikacji składu kosmetyku. Co to takiego? Kompaktyfkacja składu kosmetyku jest tendencją do unifikacji funkcji i kategorii wyrobów kosmetycznych. Idea opiera się na scaleniu różnych kosmetyków w jedną całość – nowy produkt zwany jest kosmetykiem wielofunkcyjnym.
Historia kosmetyków wielofunkcyjnych jest dość długa, za początek prac nad opracowaniem tych kosmetyków uważa się rok 1960. Wtedy to Vidal Sassoon opracował recepturę szamponu Wash&Go 2w1. Następnie opracował on linię kosmetyków kompaktowych do włosów- do mycia, pielęgnacji i modelowania. W tym roku powstał również pierwszy krem z serii BB. Recepturę kremu opracowała Christine Schrammek.

Kosmetyki wielofunkcyjne.

Najbardziej popularnymi kosmetykami wielofunkcyjnymi są kremy.
Krem BB- (Beauty Balm lub Blemish Balm – balsam na skazy i niedoskonałości) to wielofunkcyjny krem upiększający, który zastępuje nam krem nawilżający, preparaty z filtrami UV, bazę pod makijaż, podkład wyrównujący koloryt cery oraz korektor maskujący drobne niedoskonałości. Jego zadaniem jest nawilżać skórę, ujednolicać jej koloryt, chronić przed promieniowaniem UV, korygować niedoskonałości i rozświetlać cerę. W trakcie procesów technologii kosmetyk został zmieniony w 1985 roku do postaci fluidu, korektora, kremu nawilżającego i podkładu w jednym. Jednak dopiero w 2002 roku formuła kremu BB powróciła i zyskała uznanie klientek na całym świecie.
Krem CC- pielęgnuje skórę, kryje, koryguje, ujednolica koloryt, zmniejsza zaczerwienienia na skórze, niweluje przebarwienia, łagodzi podrażnienia powstałe na skutek występowania trądziku. Dodatkowo nawilża i jest łagodny dla cery. Charakteryzuje się lekką formułą. Dedykowany jest skórze problemowej, takiej jak naczyniowa, wrażliwa, tłusta.
Krem DD- (Dynamic Do-All). Stosunkowo „młody” kosmetyk, powstał w 2013 roku. Przeznaczony jest on dla skóry dojrzałej, ponieważ zawiera więcej substancji pielęgnujących i przeciwzmarszczkowych niż poprzednie kremy. Rozświetla, pielęgnuje skórę, zmniejsza oznaki zmęczenia. Obecne w jego składzie związki zapewniają wyskoki faktor ochrony przed promieniowanie UV. Składniki anti-ageing zmniejszają pory, niwelują zmarszczki i symptomy procesu starzenia się skóry. Krem DD odznacza się lekką konsystencją i lepszym kryciem niż kremy BB i CC.
Na wyjeździe dobrze sprawdzą nam się również kosmetyki do pielęgnacji, które spełniają kilka funkcji na raz. Żel myjący, który jednocześnie jest peelingiem i maseczką? Czemu nie? W tym połączeniu chodzi o wzmocnienie efektu pielęgnacyjnego wszystkich 3 produktów, mimo że kosmetyk jest jeden. Jak działa? Najpierw żel i peeling odblokowują ujścia mieszków włosowych. Maseczka wspiera z kolei eliminację sebum. W efekcie skóra jest oczyszczona i zmatowiona na znacznie dłuższy czas.
Innym rodzajem kosmetyku z tej serii są preparaty do demakijażu 2w1. Demakijaż i tonizacja w jednym. Kosmetyk oczyszcza i nawilża skórę, jednocześnie tonizując ją, przywraca naszej skórze odpowiednie pH.
W ekstremalnych warunkach może nas też uratować zwykła pomadka ochronna do ust. Oprócz swojej najważniejszej funkcji, czyli ochrony naszych ust, dobrze sprawdzi się, jeśli mamy bardzo suche dłonie, a brakuje nam kremu do rąk. Wystarczy posmarować delikatnie rękę szminką i rozsmarować kosmetyk na obu dłoniach. Bezbarwna pomadka wymieszana z różem do policzków lub cieniem do oczu da nam szminkę do ust w wybranym kolorze, a dodatkowo będzie nawilżać nasze usta.
Tak samo możemy używać rozświetlacza do policzków. Oprócz swojej funkcji rozświetlenia kości jarzmowych, świetnie się sprawdza jako cień do powiek szczególnie do rozświetlenia wewnętrznej części powieki.


Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Pielęgnacja rzęs i brwi.

Każda kobieta marzy o pięknym spojrzeniu. Niestety czasami natura nam w tym nie pomaga, a nasze rzęsy są rzadkie i krótkie i brwi nie zawsze są takie jak byśmy chciały. Brwi i rzęsy oprócz roli estetycznej pełnią również funkcję ochronną. Chronią przed kurzem, brudem, potem spływającym z czoła, innymi drobinkami oraz przed promieniami słonecznymi.

Stosowanie codziennie makijażu, częste barwienia henną, doklejanie sztucznych rzęs, mogą powodować łamanie się naturalnych rzęs, ich osłabienie i w rezultacie wypadanie. Należy pamiętać, aby przed snem zawsze zmyć dokładnie makijaż. Zbyt mocne pocieraniem wacikiem podczas usuwania makijażu może przyczynić się do osłabienia, a nawet wypadania rzęs.

Jak pielęgnować rzęsy? Czy od razy należy kupować drogie odżywki, aby poprawić ich jakość i ilość?

Nie, nie trzeba od razy kupować drogich odżywek. Nasze Babcie stosowały różnego rodzaju olejki w pielęgnacji domowej. Stosowanie olejku nie jest trudne. Po wieczornym demakijażu oczu i dokładnym osuszeniu rzęs, nanosimy olejek szczoteczką i nakładamy go dokładnie na rzęsy i brwi. Olejek najlepiej stosować na noc. Następnie rano zmywamy dokładnie pozostałości olejku i możemy wykonać makijaż.

Dlaczego olejki są tak dobre i powszechne w pielęgnacji?

Ponieważ nie zawierają sztucznych barwników ani dodatków. Olejki odbudowują strukturę włosków, dodają im blasku i elastyczności. Niektóre olejki, jak olejek rycynowy, równocześnie przyciemniają barwę rzęs i brwi, dzięki czemu są jeszcze bardziej wyraziste.
Stosowanie olejków w pielęgnacji rzęs i brwi jest korzystne również ze względu na dobroczynny wpływ na cebulki, podobnie jak w przypadku olejowania włosów, tutaj również olejki stymulują i wzmacniają cebulki sprawiając, że rzęsy i brwi mogą rosnąć zdrowsze, dłuższe i grubsze.

Jakie olejki możemy stosować w pielęgnacji brwi i rzęs?
 • Olejek rycynowy – najpopularniejszy, łatwo dostępny. Wzmacnia włoski, pogrubia je i zagęszcza. Skutecznie przyciemnia brwi i rzęsy, dzięki czemu stają się wyraziste.
 • Olejek arganowy – wpływa pozytywnie na rzęsy i brwi dzięki bardzo wysokiej zawartości witaminy E.
 • Olejek migdałowy – łatwo dostępny, nieuczulający olejek. Idealny nawet dla wrażliwej skóry.
 • Oprócz olejków możemy stosować również wazelinę kosmetyczną- Nakładana na noc doskonale nawilża. Rzęsty stają się mocniejsze, grubsze i delikatnie wydłużone.
 • Możemy wzbogacać olej o mieszaninę witamin A i E. Kapsułki z witaminami mieszamy wraz z olejem i nakładamy na rzęsy oraz brwi. Taka mieszanina wzmocni i zagęści rzęsy i brwi. Doskonale sprawdza się połączenie olejku rycynowego i witaminy A i E.
  Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, jest to że oczy to bardzo wrażliwy organ ludzkiego ciała. Aplikujmy, zatem olejek dokładnie, ale nie z przesadną ilością. Nadmiar olejku może dostać się do oka i bardzo podrażnić. Pamiętajmy też o higienie. Bardzo ważne jest to, aby ręce i aplikator były zawsze czyste.
Jak jeszcze możemy zadbać o nasze rzęsy?
 • Wybierajmy dobre i sprawdzone tusze do rzęs. Jeśli widzimy, że po zmianie tuszu nasze rzęsy wypadają i stają się słabsze, zmieńmy go natychmiast. Jeśli nie możemy dobrać odpowiedniego tuszu, zawsze możemy wybrać się do apteki i zaopatrzyć się w tusz apteczny.
 • Wieczorny demakijaż wykonujmy delikatnie i precyzyjnie. Nie należy trzeć mocno oczu ani skóry wokoło. Po pierwsze znacznie osłabi to rzęsy, po drugie skóra powiek będzie podrażniona i zaczerwieniona.
 • Zawsze zmywajmy makijaż na wieczór. Warto jest też czasami zrezygnować z makijażu w dniu, w którym go nie potrzebujemy.

Pamiętajmy, że podczas stosowania wszelkiego rodzaju olejków oraz odżywek do rzęs i brwi najważniejsza jest systematyczność oraz cierpliwość. Pierwsze efekty możemy zauważyć dopiero po dwóch, a nawet trzech miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Nie należy poddawać się na początku, efekt jest warty uzbrojenia się w cierpliwość.

Oczywiście na rynku kosmetycznym mamy dostęp do wielu specjalistycznych odżywek do brwi i rzęs jednocześnie. Ich ceny wahają się od kilku złotych do kilkunastu. Takie odżywki również aplikuje się codziennie po wieczornym demakijażu oka na rzęsy. Jednak zanim sięgniemy po nie, może warto wypróbować kilka domowych, sprawdzonych sposobów.


Napisz komentarz (0 Komentarzy)


Przebarwienia i blizny – czy kosmetyki mogą pomóc?

Przebarwienia i blizny dotykają nas wszystkich. Najczęściej po okresie letnim spotkamy się ze zwiększoną ilością przebarwień na skórze. Jedną z najczęstszych przyczyn blizn są blizny potrądzikowe.

Przebarwienia to dość częste zaburzenia kolorytu skóry. Najczęściej są to jaśniejsze lub ciemniejsze plamy od naturalnego koloru skóry. W części przypadków przebarwienia skórne są wrodzone, inne są nabyte, wywołane głównie przez szkodliwe dla skóry promieniowania ultrafioletowe. Za przebarwienia skórne odpowiada melanina- barwnik, który znajduje się w skórze i tęczówkach. Dzięki melaninie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Im więcej słońca, tym więcej melaniny, blokującej dostęp szkodliwych promieni do skóry, w ten sposób powstaje opalenizna oraz większość przebarwień na skórze. Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nieprawidłowym działaniem, nadmiarem lub brakiem melaniny w skórze. Najczęstsze przebarwienia skóry, czyli plamy ze zbyt dużą ilością pigmentu to piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda.

Czym jest blizna? Z medycznego punktu widzenia to trwała zmiana skórna będąca wynikiem gojenia się ubytków tkanki skórnej. Bliźnie brakuje prawidłowego rysunku skóry. Można zaobserwować równolegle biegnące pasma kolagenu zamiast poprzeplatanych, zanika ilość włókien elastycznych. W świeżych bliznach pojawia się zwiększona ilość nowych naczyń krwionośnych stąd też zmiana koloru nowej blizny. Początkowo można zaobserwować, że blizna jest czerwona, jednak z biegiem upływu lat jej kolor staje się coraz bardziej blady.

Jednymi z najczęściej spotykanych blizn są blizny potrądzikowe. Blizny potrądzikowe, inaczej blizny zanikowe, to problem zarówno nastolatków, ale i osób już dorosłych, mających okres nastoletni już za sobą. Blizny potrądzikowe spotykane są w typowych miejscach występowania trądziku, czyli twarz, szyja, dekolt oraz plecy. Blizny zanikowe są to małe, okrągłe blizny, leżące poniżej poziomu otaczającej je skóry. Powstają w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej, a związane są z niewystarczającą produkcją włókien tkanki łącznej.

Czy kosmetyki mogą pomóc w walce z przebarwieniami i bliznami? Tak, najlepiej jest zacząć niwelowanie blizn i przebarwień od najmniej inwazyjnych metod. Bardziej inwazyjne metody jak laseroterapia i operacje plastyczne lepiej jest odłożyć na dalsze etapy leczenia. Czasami jest tak, że odpowiednio dobrana kuracja pod okiem kosmetologa zniweluje wszystko, co nam przeszkadza i nie będzie nam w ogóle potrzebny laser. Jednak należy pamiętać, że leczenie przebarwień i blizn to efekt długoterminowy. Oprócz opieki kosmetologa, ważna jest też odpowiednia pielęgnacja domowa i przestrzeganie zaleceń gabinetowych.

Na rynku mamy dostęp do żeli i opatrunków silikonowych. Preparaty te działają na zasadzie okluzji. Poprzez zastosowanie żelu silikonowego, następuje okluzja zmniejszająca utratę wody z naskórka, przy jednoczesnym zwiększaniu uwodnienia tkanek, dzięki temu hamowane są procesy zapalne, co ułatwia gojenie się ran. Niewątpliwą zaletą żelu jest brak wysuszenia skóry i podrażnień oraz możliwość nakładania preparatu pod makijaż. Żel najlepiej nakładać rano i wieczorem na świeżo oczyszczoną skórę.

Większość z nas słyszała o maści z cebuli, rynek farmaceutyczny jednak się zmienia i maść została wzbogacona o heparynę i allantoinę. Maść z heparyną, allantoiną i wyciągiem z cebuli. Heparyna wykazuje działanie przeciwobrzękowe. Allantoina natomiast wykazuje własności regeneracyjne, kojące i łagodzące. Ponadto wygładza i zmiękcza skórę, usuwając spękania i zgrubienia, co powoduje większą elastyczność blizny. Wskazaniem do stosowania preparatu są blizny pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe, potrądzikowe, bliznowce oraz blizny przerosłe. Preparat stosuje się kilka razy dziennie, wmasowując niewielką jego ilość aż do całkowitego wchłonięcia. W zależności od stanu blizny kuracja trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Bardzo dobre efekty przy redukowaniu przebarwień i blizn daje terapia kwasami. Najlepiej wybrać się do sprawdzonego gabinetu kosmetycznego. Kosmetolog dobierze nam odpowiednią kurację. Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne, przez co zmniejsza tworzenie się czopów łojowych. Hamuje również rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie trądziku (Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis) oraz wytwarzanie kwasów tłuszczowych, mających istotne znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych. Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Mechanizm działania w leczeniu przebarwień wiąże się z hamującym wpływem kwasu azelainowego na syntezę DNA i oddychanie komórkowe melanocytów. Po zastosowaniu miejscowym, lek przenika do wszystkich warstw skóry Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) otrzymywany z soku trzciny cukrowej ma najmniejszy rozmiar cząsteczek spośród wszystkich kwasów AHA i w związku z tym, jest najlepiej absorbowany przez skórę i najskuteczniej działa. Poprawia kondycje skóry. Skóra sucha i szorstka staje się lepiej nawilżona, bardziej miękka oraz poprawia się jej koloryt. Skóra tłusta z rozszerzonymi porami, często także z bliznami potrądzikowymi, nabiera delikatności, spłycają się blizny. Od zastosowania odpowiedniego stężenia kwasu, zależy sposób i intensywność jego działania na skórę.

W stężeniu do 10% kwas glikolowy ma bardzo efektowne działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające na powierzchowną warstwę rogową naskórka oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzenie aktywności fibroblastów (komórek łącznotkankowych wytwarzających kolagen i elastynę). Wyższe stężenie 20% - 35% oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchownego peelingu.

Podczas leczenia przebarwień najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Oceni on, z jakim rodzajem przebarwień mamy do czynienia. Plamy na skórze mogą sugerować niedomagania zdrowotne, które warto wyjaśnić. Dermatolog, przeprowadzając wywiad i oglądając skórę pod lampą, zdiagnozuje nasze przebarwienia i doradzi drogę postępowania. Często stosowane są kremy rozjaśniające przebarwienia, jeśli są one bardziej zaawansowane, dermatolog dobierze odpowiednią kurację w gabinecie. Tak jak w przypadku blizn, dobrze sprawdza się kuracja kwasami. Szczególnie teraz w okresie jesiennym mamy dobrą porę, aby rozpocząć walkę z bliznami i przebarwieniami.


Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Więcej artykułów…