Czym różni się antyperspirant od dezodorantu?

Będąc w drogerii czy sklepie i podchodząc do półek z kosmetykami do higieny osobistej, często widzimy na produktach napis „antyperspiranty” i „dezodorant”. Czym się one różnią i czy w ogóle, czymś się różnią? Co jest lepsze, na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Dezodoranty i antyperspiranty
To dwie grupy kosmetyków, których głównym celem jest walka ze skutkami nadmiernej potliwości. Niestety bardzo często są ze sobą mylone, chociaż ich mechanizmy działania są zupełnie różne. W niektórych preparatach obecne są składniki dezodorujące oraz antyperspiracyjne.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie to rzecz zupełnie normalna. W skórze ludzkiej występują dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe oraz apokrynowe. Gruczoły ekrynowe znajdują się na całym ciele i są odpowiedzialne za utrzymanie stałej temperatury ciała, czyli termoregulacje. Pot ekrynowy jest bezwonnym, wodnym roztworem soli, przy czym woda stanowi tu blisko 99%. Gruczoły apokrynowe obecne są tylko w niektórych miejscach ciała, głównie pod pachami, ale również na powiekach, w pachwinach i na stopach. Pot apokrynowy, którego funkcją jest prawdopodobnie komunikacja wewnątrzgatunkowa, ma inny skład niż ekrynowy – zawiera wiele związków organicznych (w tym kwasy tłuszczowe, cukry, proteiny, sterole), które są doskonałą pożywką dla bakterii. Pot apokrynowy bezpośrednio po wydostaniu się na powierzchnię skóry - podobnie jak pot ekrynowy- jest bezwonny. Za jego nieprzyjemny zapach odpowiedzialne są produkty rozkładu składników potu apokrynowego.

Antyperspiranty

Perspiracja- co to takiego? Perspiracja to inaczej pocenie się. Zadaniem antyperspirantu jest łagodzenie dolegliwości związanych z nadmierną potliwością. Tego typu kosmetyki zawierają uwodniony chlorek glinowy, który powoduje skurcz przewodów potowych. Efekt hamowania wydzielania potu jest uzyskiwany po 48 godzinach od zastosowania antyperspirantu. Narasta on stopniowo w ciągu pierwszego tygodnia stosowania, a następnie jest podtrzymywany przez regularne stosowanie preparatu, co 1–2 dni. Uwodniony chlorek glinowy ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu niweluje on przykry zapach. Efekt hamowania wzrostu bakterii na skórze utrzymuje się aż 3 dni po zaledwie jednorazowym użyciu, by czuć się świeżo, nie trzeba stosować antyperspirantu więcej niż raz dziennie. Antyperspiranty nie powodują zatkania gruczołu, tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie się. Składnikami antyperspirantu mogą być też wszystkie substancje stosowane w dezodorantach.
Jak stosować antyperspiranty?
Antperspirant zawsze nanosimy na suchą skórę. Unikamy tarcia skóry, stosujemy go delikatnie.
Antyperspirant stosować można codziennie jedynie w przypadku intensywnego pocenia się. Jeśli nie masz problemów z nadmierną potliwością, używaj go, co drugi lub trzeci dzień.
Stosowanie antyperspirantów powinno ograniczyć się tylko do stosowania pod pachami.
Lepiej nie stosować depilacji ani nie golić pach na 12 godzin przed zastosowaniem antperspirantu.

Dezodoranty

Zadaniem dezodorantu jest zapewnienie przyjemnego zapachu oraz utrzymanie świeżości na skórze przez cały dzień. Zapach, który zostaje na skórze przez cały dzień jest możliwy poprzez zastosowanie do składu dezodorantu kompozycji zapachowej. Dodatkowo dezodoranty posiadają w swoim skaldzie INCI alkohol etylowy, którego zadaniem jest zniszczenie bakterii żyjących na skórze oraz zabezpieczenie przed powstawaniem przykrego zapachu. Zadaniem dezodorantu jest maskowanie zapach potu. Skuteczność dezodorantu jest krótkotrwała i ogranicza się do kilku godzin. Dezodoranty mogą być wystarczające dla osób, które nie mają problemów z intensywnym poceniem się. Na rynku istnieje wiele rodzajów dezodorantu- dezodorant w sztyfcie, w formie popularnej „kulki pod pachy”, spray oraz chusteczek dezodorujących.
Jak stosować dezodorant?
Można je stosować nie tylko na skórę pach, ale i na wszystkie miejsca, które chcemy odświeżyć.
Można stosować je codziennie.
Stosowanie dezodorantu jest bezpieczne po goleniu lub depilacji.