Włosy i skóra w trakcie menopauzy. Jak je pielęgnować?

Okres menopauzy to czas, którego obawia się wiele kobiet. W organizmie kobiety dochodzi wówczas, do znaczących zmian. Menopauza to fachowe określenie ostatniej miesiączki w życiu kobiety, zanikowi miesiączki towarzyszą objawy klimakterium: uderzenia gorąca, bóle głowy, nadmierna potliwość, uczucie zmęczenia.

Skóra

Również w skórze dochodzi do znaczących zmian. Jedną z nich jest niedobór estrogenów - kontrolujących i regulujących wiele procesów fizjologicznych, hamuje on m.in. regenerację warstwy rogowej skóry. Brak estrogenów odpowiedzialny jest za osłabienie aktywności keratynocytów, czyli komórek budulcowych naszego naskórka.
Następną bardzo częstą dolegliwością kobiet w okresie menopauzalnym jest napadowy rumień twarzy. Tę dolegliwość kobiety często zauważają na kilka- kilkanaście miesięcy przed menopauzą, a kończy się on w ciągu kilku lat od ostatniej miesiączki.
Jak wiadomo z wiekiem ilość kolagenu w skórze spada. Ten proces zauważamy również w okresie menopauzy. W tym okresie zachodzą poważne zmiany w strukturze skóry. Staje się ona sucha i delikatna. Dużo szybciej zauważamy zmiany związane ze starzeniem się skóry, również zmarszczki, które są bardziej zauważalne.
Skóra w okresie klimakterium potrzebuje specjalnej pielęgnacji i troski. Przede wszystkim bardzo ważne jest prawidłowe nawilżenie skóry. Pamiętajmy, aby stosować różne kremy na dzień i na noc. W zależności od rodzaju, krem jest dostosowany do potrzeb skóry. Krem na dzień będzie zawierał filtry przeciwsłoneczne oraz składniki nawilżające. Kremy na noc powinny zawierać składniki kosmetyczne, które będą regenerowały skórę, uzupełnią brakujące składniki, odbudują lipidową warstwę ochronną i zatrzymają wilgoć w komórkach skóry. Kremy w swoim składzie powinny zawierać wartościowe surowce kosmetyczne jak: olej z awokado, olej z jagód acai, witaminy A, C, E, koenzym Q10.
Niestety w tym czasie pojawiają się również przebarwienia na twarzy. Powstają na skutek zaburzenia produkcji melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. W pielęgnacji ważny jest również peeling skóry. Pamiętajmy jednak, że skóra jest delikatna i nie będą służyć jej peelingi grubo ziarniste. Warto jest wykonywać peelingi enzymatyczne, peeling wmasowujemy delikatnie w skórę twarzy i pozostawiamy. Peelingi w swoim składzie mają między innymi enzym z ananasa, enzym z papai, witaminy, aloes.

Włosy

W okresie menopauzalnym zauważamy również zmiany w ilości i jakości naszych włosów. Estrogeny są hormonami, które korzystnie działają na mieszki włosowe. Wydłużają one fazę anagenu i przyspieszają wzrost włosa. W okresie menopauzy, kiedy estrogenów jest mało, zaczyna przeważać wpływ androgenów na włosy, których działanie jest odwrotne. Działają one atroficznie na mieszki włosowe zlokalizowane na głowie. W wyniku tego u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do przerzedzenia i ścieńczenia włosów. Proces ten zachodzi równomiernie na całej głowie, włosy również zaczynają wypadać. U niektórych pań niekiedy dochodzi do łysienia bliznowaciejącego, skutkuje ono powstaniem blizn i utratą włosów. Jeśli zauważymy, że włosy zaczynają się przerzedzać bądź wypadać, warto udać się do specjalisty. Trycholog dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów i powstrzyma gwałtowne zmiany. Warto masować skórę głowy, aby pobudzić mikrokrążenie w skórze. Leczenie łysienia w okresie menopauzy wzbogaca się o prawidłową dietę. Warto zadbać o zbilansowaną dietę, ponieważ niedobory witamin i minerałów w diecie osłabia kondycję i zarówno włosów jak i skóry. Zwróćmy uwagę, aby dieta była bogata w witaminy z grupy A, B, C, E, cynk, żelazo. Włosom przyda się również odpowiedni poziom nawilżenia. Kosmetyki na bazie aloesu i protein mlecznych. Do mycia włosów powinno się stosować delikatne szampony, aby nie obciążały osłabionych włosów.