Płyny micelarne, co to takiego?

Na drogeryjnych półkach znajdziemy bardzo szeroką gamę płynów micelarnych. Czym się charakteryzują i dlaczego taka rdzo je lubimy?
Głównym składnikiem płynu micelarnego są małe kuliste cząsteczki, nazywane micelami. Micele tworzą związki chemiczne o własnościach amfifilowych: zewnętrzne cząsteczki miceli mają właściwości hydrofilowe, czyli przyciągają wodę i odpychają tłuszcz, natomiast cząsteczki tworzące wnętrze miceli (estry kwasów tłuszczowych) posiadają właściwości hydrofobowe, czyli odpychają wodę i doskonale wiążą się z tłuszczami. Z związki z tymi właściwościami działanie płynów micelarnych można porównać do magnesu - micele przyciągają oraz pochłaniają tłuszcz w postaci sebum z powierzchni skóry, wodoodporny tusz do rzęs, a jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałości makijażu i zanieczyszczeń skóry. Mimo takich właściwości płyn micelarny nie narusza bariery ochronnej skóry warstwy hydrolipidowej naskórka.
Płyny micelarne są wzbogacone w składniki aktywne, które poszerzają jego właściwości i wspomagają działanie. Jako substancje aktywne dodaje się między innymi kwas hialuronowy, który silnie nawilża i pozostawia skórę miękką, d-panthenol to substancja łagodząca i kojąca, która penetruje głębsze warstwy komórek naskórka i wpływa na prawidłowy proces ich regeneracji. W skład większości płynów micelarnych wchodzą także ekstrakty z roślin np. orchidee, świetlik, które dodają witalności i blasku.
Płyn micelarny nadaje się do każdego rodzaju cery. Nie zawierają kompozycji zapachowej ani barwników. Spokojnie mogą go używać osoby posiadające cerę wrażliwą, alergiczną, a nawet atopową, czy trądzikową. Ze względu na pochłanianie tłuszczy, równie dobrze sprawdzi się podczas pielęgnacji cery tłustej mieszanej. Należy zawsze znaleźć płyn micelarny przeznaczony, ze względu na działanie składników aktywnych, do naszej cery, aby dodatkowo wspomagać działanie innych kosmetyków.
Płyn micelarny jest bardzo prosty do stosowania. Idealnie nadaje się do używania zarówno rano jak i wieczorem. Rano odświeży skórę i przygotuje ją do nałożenia makijażu. Wieczorem do oczyszczenia skóry z sebum i zanieczyszczeń. Osoby z bardzo wrażliwą cerą stosują płyn micelarny także do mycia twarzy, unikając w ten sposób wody. Płyn micelarny nanosimy na wacik kosmetyczny i delikatnie przecieramy nim twarz niepotrzebne jest tutaj silne pocieranie i rozciąganie skóry. W przypadku demakijażu oczu wystarczy przytrzymać wacik przez kilka sekund na zamkniętej powiece. Przecieramy skórę do momentu, kiedy wacik będzie zupełnie czysty. To znaczy, że skóra została oczyszczona prawidłowo, a my możemy przechodzić do dalszych kroków wieczornej pielęgnacji.
Płyn micelarny ma podobne właściwości jak mleczko, tonik czy płyn do demakijażu oczu. Płyny micelarne zastępują nam coraz częściej kosmetyki tzw. „mydła bez mydła”, które bardzo delikatnie myją naszą skórę i zmywają makijaż oraz zanieczyszczenia skóry. Na półkach w drogeriach i sklepach internetowych znajdziemy szeroką gamę płynów micelarnych. Każda firma kosmetyczna posiada w swojej ofercie taki płyn. Warto przetestować kilka, aby znaleźć odpowiedni dla naszej skóry.