Smog – jak wpływa na naszą skórę i włosy?

Niestety, nasz kraj znajduje się w czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Ludzie w maskach antysmogowych na ulicach przestają nas dziwić. Co jakiś czas w mediach mamy informację o wzroście zanieczyszczenia powietrza i ostrzeżeniach z tym związanych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak smog i zanieczyszczone powietrze wpływają na nasze drogi oddechowe i zdrowie. Co znajduje się właściwie w smogu? Pyły nisko cząsteczkowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie takie jak: rtęć, ołów, chrom, mangan.
Jak zatem taka chemiczna mieszanka może wpłynąć na nasze skórę i włosy? Niestety powietrze nie jest obojętne dla naszej skóry. Substancje zawarte w powietrzu powodują stres oksydacyjny, a to wpływa na naszą skórę przyspieszając jej starzenie. Czym jest stres oksydacyjny? Wolnorodnikowa Teoria Starzenia mówi, że proces starzenia przyspiesza z powodu uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Im jest on większy, tym gorzej radzi sobie z nim skóra, pogarsza się jej kondycja i wygląd. Zwiększa się podatność skóry na podrażnienia, alergię. Wzrasta również ryzyko chorób, mowa tu u nowotworach, cukrzycy, chorobach układu oddechowego. Najlepszym sposobem pielęgnacji są kosmetyki antyoksydacyjne, zapobiegają one powstawaniu wolnych rodników. Stres oksydacyjny pojawia się wtedy, kiedy ich poziom w naszym organizmie nie jest zbilansowany przez przeciwutleniacze (jest ich za mało). Na półkach w drogeriach znajdziemy kremy pod hasłem, „anti-aging” co to takiego? Są to kremy idealnie pielęgnujące naszą cerę, jest to swoista mieszanka antyrodnikowa, nawilżenie i odżywienie skóry w jednym. Odpowiedni poziom nawilżenia i nawodnienia skóry to klucz do pielęgnacji. Przez smog skóra staje się sucha i szorstka, pył i kurz wysusza naszą skórę, naruszają jej barierę ochronną, przez co skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa.

Jak chronić skórę przed smogiem?

Najlepiej zastosować złożoną pielęgnację skóry kilkuetapową. Najlepiej zacząć od odpowiedniego oczyszczenia skóry preparatem do zmywania makijażu. Po dokładnym oczyszczeniu skóry warto zrobić dokładny peeling twarzy. Warto stosować 1-2 razy w tygodniu. Dokładnie oczyści skórę. Na tak przygotowaną skórę warto zastosować maseczki, odpowiednio dobrane do naszej skóry. Rewelacyjnie sprawdzą się tutaj glinki. Mamy dużą gamę glinek do wyboru:

  • Glinka biała - polecana do skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej. Jest bardzo delikatna. Pochłania nadmiar sebum, oczyszcza, wyrównuje koloryt.
  • Glinka zielona - najlepiej sprawdza się przy skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ma działanie matujące, oczyszczające oraz antybakteryjne. Przyspiesza gojenie się ran i lekko złuszcza naskórek.
  • Glinka czerwona - polecana do cery normalnej, naczyniowej, ale sprawdzi się też przy trądzikowej. Lekko odtłuszcza, delikatnie złuszcza naskórek. Ma działanie oczyszczające. Świetnie działa na rozszerzone naczynka.
  • Glinka żółta - ma podobne działanie do glinki zielonej. Matuje, odtłuszcza skórę. Bardzo dobrze oczyszcza. Sprawdzi się świetnie przy tłustej i mieszanej cerze.
  • Glinka Rhassoul - polecana najbardziej do walki z trądzikiem z uwagi na dużą zawartość krzemionki i tlenku magnezu. Głęboko oczyszcza skórę z toksyn, reguluje wydzielanie sebum, działa matująco.

Po maseczce warto zastosować serum witaminowe mowa tutaj o witaminach C, A, E. Krem, który stosujemy powinien mieć filtry przeciwsłoneczne, jest to podstawa dobrego kremu. Pamiętajmy też o odpowiedniej dawce snu. Co najmniej 7-8 godzin snu na dobę. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę snu. Wypoczynek również wpływa na wygląd naszej skóry.
Nasze włosy potrzebują dobrego oczyszczenia szamponem oczyszczającym. Szampon ten działa jak peeling. Oczyszcza naszą skórę i wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na włosach oraz resztki produktów do stylizacji włosów. Następnie nałóżmy na włosy nawilżającą maskę na 20-30 minut. Przed suszeniem włosów zabezpieczmy je serum nawilżającym. Po każdym myciu włosów stosujmy odżywkę do włosów. Odżywka nawilży włosy, ale również sprawi, że będą się lepiej rozczesywać.
Smog w swoim składzie posiada związki toksyczne, dlatego negatywnie wpływa na funkcje ochronne naszej skóry. Zatruwający nas smog sprawia, że nasza skóra jest silnie zanieczyszczona, szara, szorstka, ma nierównomierny koloryt i jest silnie przesuszona. Skóra wygląda na zmęczoną i starszą niż jest w rzeczywistości. Mamy mały wpływ na skład powietrza, jednak ogromny na naszą pielęgnację, warto postawić na dobrą pielęgnację skóry, a w przyszłości przyniesie to pozytywny skutek.