Pielęgnacja skóry wokół oczu.

Stare powiedzenie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. To w nich odbija się cały świat i warto, aby były odpowiednio pielęgnowane. Jak prawidłowo dbać o delikatną skórę wokoło oczu, aby nasze spojrzenie było zawsze piękne i pełne blasku ?
Skóra wokoło oczu, jak zostało wspomniane wcześniej, jest bardzo delikatna, a do tego cienka. Jest praktycznie najcieńsza na całej twarzy. Dla porównania skóra okolic oczu ma około 0, 5 mm, a w innych miejscach na ciele skóra jest nawet kilkukrotnie grubsza. Jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego często mamy wrażenie przesuszenia. Na tym obszarze twarzy mamy wrażenie, że skóra ma słabe krążenie krwi oraz limfy. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Z tym problemem boryka się coraz więcej osób. Wpływ mają na to nieprzespane noce, zmęczenie, dym papierosowy, skłonności genetyczne. Bardzo często, jeśli mamy podkrążone oczy, towarzyszą też temu cienie pod oczami, co wygląda mało estetycznie.
Dlaczego często widać zmęczenie właśnie po oczach? Ponieważ jest to związane z naturalnym zmęczeniem oczu wynikającym z ciągłego ruchu powiek. Mięsień okrężny oczu, bo o nim mowa, jest jednym z najczęściej pracujących mięśni twarzy. Jest w ciągłym ruchu skurcz - rozkurcz mięśnia następuje przy mruganiu, patrzeniu czy zamykaniu powiek. Dlatego też z czasem w okolicach oczu powstają pierwsze zmarszczki mimiczne nazywane też często "kurzymi łapkami”.

Jak pielęgnować skórę wokoło oczu, aby cieszyć się długo młodym spojrzeniem?

Bardzo ważne są podstawy, a więc odpowiedni demakijaż oczu przed snem. Usuwanie kosmetyków kolorowych przed snem to istotny i ważny element pielęgnacji oczu. Bardzo ważne jest, aby nie pocierać mocno skóry oka. Dobrze przeprowadzony demakijaż polega na powtarzalności ruchów i pozwoleniu preparatom do demakijażu na rozpuszczeniu kosmetyków, które tworzą nasz makijaż. Nawet, jeśli po całym męczącym dniu nie mamy ochoty na długą kąpiel i zabiegi w łazience, pamiętajmy, aby usunąć dokładnie makijaż z twarzy przed snem. Dajmy skórze podczas snu odpocząć i zregenerować się na następny dzień. W makijażu, który jest na naszej twarzy od rana, nie ma takiej możliwości.
Następny element pielęgnacji to odpowiednio dobrany krem na skórę wokoło oczu. Warto wybrać krem specjalny pod oczy i inny na całą skórę twarzy. Ważne, aby krem miał w swoim składzie witaminy: E (tokoferol) oraz C (kwas askorbinowy) - to najlepiej dotychczas poznane przeciwutleniacze, które doskonale wpływają na skórę. Cenne są również: witamina A oraz karotenoidy, takie jak likopen oraz beta karoten, a także flawonoidy (składniki wyciągów roślinnych mające właściwości przeciwutleniające). Krem po aplikacji opuszkami palców powinien dobrze się wchłaniać. Preparat należy aplikować zarówno na górną, jak i dolną powiekę. Należy zacząć od zewnętrznych kącików oczu i okrężnymi ruchami delikatnie rozprowadzaj kosmetyk na skórze, aż do wnętrza oka. Dla uzyskania najlepszych efektów, zabieg ten powinno się powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pamiętajmy również o tym, aby krem używany w ciągu dnia miał filtry przeciwsłoneczne.
Warto raz w tygodniu zrobić zabieg pielęgnacyjny dla skóry oczu. Na rynku znajdziemy specjalne dobrane maski pod oczy oraz płaty kolagenowe czy ze złotem. Doskonale regenerują i rozświetlają skórę wokoło oczu. Płatek bez problemu można nałożyć w domu przed lustrem, a efekt jest zaskakujący. Płatki kolagenowe z kwasem hialuronowym również sprawdzają się, jeśli chcemy rozjaśnić cienie pod oczami, intensywnie nawilżyć skórę wokół oczu, a także zlikwidować opuchnięcia.
Również w gabinecie kosmetycznym znajdziemy bogatą ofertę zabiegów, nie tylko na całą twarz, ale i pod same oczy. Profesjonalne zabiegi, które silnie regenerują skórę wokół oczu, napinają i intensywnie nawilżają. Dostarczają mocnej dawki skoncentrowanych składników odżywczych i naprawczych niezbędnych do natychmiastowego efektu „wypoczętych oczu”. Często są to zabiegi tzw. „bankietowe”, gdzie efekt jest natychmiastowy po wykonanym zabiegu i świetnie sprawdza się przed większym wyjściem.
Kupując preparaty pod oczy zwracajmy uwagę na informacje zawarte na opakowaniu kosmetyku, chodzi dokładnie o te zapisy „nie zawiera kompozycji zapachowej i barwników” lub „nie powodują podrażnień, mogą być stosowane przez osoby noszące szkła kontaktowe”. Wtedy mamy pewność, że preparat został przebadany dermatologicznie i jest dla nas całkowicie bezpieczny.