Podkłady, który wybrać?

Odpowiednio dobrany podkład to klucz do perfekcyjnego makijażu. Dobrze nałożony podkład o odpowiednio dobranym tonie ukryje nasze przemęczenie, sińce i sprawi, że będziemy wypoczęte. Pamiętajmy o tym, że podkładu nie kupujemy, ponieważ dany produkt poleciła nam koleżanka, lubimy daną firmę kosmetyków lub co gorsza jest promocja. Zanim wybierzemy podkład, warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj skóry, czyli: suchą, tłustą, mieszaną czy może naczyniową. Dla cery suchej najlepsze będą podkłady nawilżające, dla cery mieszanej i tłustej – beztłuszczowe, dla cery wrażliwej - bezzapachowe. Tłuste podkłady są to zazwyczaj te w formie płynów oraz w sztyftach. Lżejsze mają najczęściej konsystencję musów. Zawsze kupujmy podkłady odpowiednie do naszego rodzaju cery, ponieważ zły przyniesie nam problemy z cerą i nie będzie on dobrze wyglądać pod kolejnymi warstwami makijażu. Przy wyborze podkładu do twarzy trzeba zwracać uwagę na jego skład i właściwości. Dobry podkład poza ładnym wyrównaniem kolorytu twarzy, powinien wykazywać także działanie ochronne dla skóry, zatem powinien zawierać filtry UV. Dobrze dobrany podkład, to taki, którego nie widać. Nałożony na twarz powinien dać efekt pięknej, zdrowej cery. Pamiętajmy o tym, że podkładu nie dopasowujemy na ręce czy nadgarstku. Ponieważ skóra w tych miejscach posiada zupełnie inny odcień niż na twarzy. Najlepiej jest dobierać kolor na tzw. linii żuchwy. Dobrze jest, jeśli zaaplikujemy sobie 2-3 kolory wybranych kosmetyków i porównamy je. Warto zrobić to również w świetle dziennym, ponieważ w takim świetle kosmetyk może mieć zupełnie inny odcień niż w drogerii podczas kupowania. Jeżeli kolor naszego podkładu idealnie zlewa się z kolorem skóry oznacza to, że ten kolor jest dla nas dobrze dobrany. W sytuacji, gdy nie możemy zdecydować się na jeden z dwóch odcieni podkładu zawsze wybieramy ten jaśniejszy, ponieważ gdyby po nałożeniu na twarz podkładu okazało się, że wybrałyśmy odcień zbyt ciemny niestety ryzykujemy, że będzie on wyglądał nienaturalnie i niepotrzebnie nas postarzy.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że zimą wybieramy zazwyczaj kolor podkładu o odcień, a nawet dwa jaśniejszy niż latem. Podkład, który stosujemy latem powinien być lekki, natomiast zimą możemy stosować mocniejsze i cięższe podkłady. Zawsze pamiętajmy o odpowiedniej ilości produktu. Jeśli będzie go za dużo, makijaż nie będzie wyglądał dobrze.

Jeśli mamy już dobrze dobrany podkład jak go zaaplikować na twarz?

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, gdyż dzięki temu podkład będzie zdecydowanie lepiej wyglądał. Pamiętajmy, że nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia. Podkład zaaplikowany na suchą skórę może się nierównomiernie rozłożyć i w przesuszonych miejscach, tam, gdzie skóra jest bardziej zrogowaciała, mogą powstać nieestetyczne plamy ciemniejszego koloru. Zwróćmy też uwagę na trudne miejsca do zakrycia podkładem- takie jak skrzydełka nosa, okolice skroni, kąciki oczu. Podkład można nakładać gąbką, pędzelkiem lub opuszkami palców. Zawsze rozpoczynamy nakładanie od czoła, następnie kierując się na środek twarzy i dalej rozprowadzamy go na bokach i brodzie. Nałożenie odrobiny podkładu na powieki sprawi, że cienie nie będą się, aż tak rolować po zmatowieniu skóry pudrem. Pamiętajmy, aby nałożyć podkład, a następnie zmatowić również uszy. Bardzo źle będzie wyglądał kompletny makijaż, jeśli z daleka będzie widać błyszczące się uszy. Szczególnie, jeśli mamy w planach wielkie wyjście lub ważną uroczystość. Bardzo dobrze, jeśli mamy tez możliwość przetestowania interesującego nas podkładu w formie jedno- dwurazowej próbki przed zakupem pełnowartościowego opakowania.

Właściwy odcień podkładu powinien stapiać się z naszą karnacją i nie powinien być widoczny. Po nałożeniu na skórę nie powinno być widać różnicy między szyją a twarzą. Warto kierować się również zasadą dopasowania:

  • do zimnej tonacji pasują odcienie blade, jasne różowawe
  • do ciepłej tonacji pasują odcienie żółtawe, beżowe
  • do każdej tonacji pasują odcienie tzw. neutralne.