Cudowny składnik- ALOES.

Cudowne działania aloesu są znane już od dawna. Aloes jest jednoliściennym sukulentem. Znanych jest 330-400 gatunków aloesu, różnice między nimi zależą od ujęcia systematycznego taksonów. Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany. Zasięg występowania, roślin z tego rodzaju, obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar.
Chociaż nasz polski domowy aloes dość mocno różni się od tego z Madagaskaru, właściwości aloesu pozostają te same. Z jego właściwości korzystali już ludzie w starożytnym Egipcie, Chinach czy Indiach. Starożytne społeczeństwa Bliskiego i Dalekiego Wschodu obdarzały go magiczną mocą ze względu na jego skuteczność w leczeniu oparzeń, ran, a nawet łuszczycy. Podobno sama piękna Kleopatra była wielką miłośniczką aloesu. Tak naprawdę właściwości aloesu są ogromne. Bardzo chętnie wykorzystują go producenci kosmetyków oraz w farmacji. Całe dobro i cudowne właściwość znajdziemy w miąższu aloesu, który jest ukryty w liściach. Miąższ zawiera w sobie ponad 140 aktywnych substancji.

Co zawierają liście aloesu?

Aminokwasy oraz enzymy (m.in. lipaza, amylaza, celulaza, oksydaza, katalaza), witaminy, w tym witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B6, kwas foliowy), beta-karoten oraz witaminę C. Związki mineralne - wapń, magnez, cynk, mangan, żelazo, chrom, miedź. Nienasycone kwasy tłuszczowe- kwas stearynowy, linolenowy i linolowy. Sok z liści aloesu jest też bogatym źródłem naturalnego kwasu salicylowego.

Gdzie szukać aloesu w kosmetykach?
  • Produkty do włosów - szampony, odżywki oraz maski do włosów. Włosy są miękkie, lśniące i odbudowane. Poprawia się ich nawilżenie i kondycja. Włosy się nie puszą. Pamiętajmy, że aloes jest humektantem. (Humektanty, obok protein i emolientów, stanowią jeden z trzech niezbędnych składników, służących właściwej pielęgnacji włosów - odpowiadają za ich odpowiednie nawilżenie.)
  • Produkty do higieny osobistej właściwością bakteriobójczym jest stosowany jako składnik dezodorantów, jednocześnie nawilżając naszą skórę.
  • Balsamy do ciała – idealne dla pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i pozbawionej elastyczności. Aloes nawilża skórę i ją regeneruje, działa również ujędrniająco. Balsamy do ciała zawierające aloes stosuje się również u osób z atopowym zapaleniem skóry AZS, ponieważ łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia. Nałożenie produktu z aloesem na zranione miejsce przynosi ulgę.
  • Preparaty do pielęgnacji twarzy - maski kosmetyczne głęboko i bardzo szybko wnikają w tkanki, wchłaniają się 4 razy szybciej niż woda, a ponadto zapewniają utrzymanie prawidłowego nawodnienia skóry przez długi czas. Oczyszczają, ujędrniają i regenerują naskórek oraz poprawiają miejscowe krążenie krwi. Dostarczają antyoksydanty, pomagające zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Mają naturalne filtry chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
  • Pomadki do ust, szczególnie te, które są przeznaczone do stosowania zimą. Pomadki z aloesem zmiękczają naskórek, a także przyśpieszają proces gojenia się ran, które mogą tworzyć się zimą od ujemnych temperatur.
    Jak jeszcze możemy stosować aloes, na co dzień?

Oczyszczanie organizmu - aloes głównie działa oczyszczająco na jelita, usprawniając działanie tak zwanych kosmków jelitowych, które wchłaniają substancje odżywcze. Zawarte w aloesie biologicznie czynne polisacharydy (wielocukry) łączą się z niektórymi toksynami, które bardzo słabo rozpuszczają się lub są nierozpuszczalne w wodzie i nie mogą być usunięte z ciała normalnymi drogami detoksykacji (np. niektóre metale ciężkie i ich sole). Aloes wspomaga naturalne funkcje oczyszczania wątroby, nerek i skóry, dodatkowo przechodząc przez układ pokarmowy wchłania toksyny, które są następnie wydalane przez jelito grube.
Aloes pomaga zmniejszyć stany zapalne - może pomóc w stanach bólowych stawów, spowodowanych ich sztywnością i poprawić ich ruchomość.
Chroni dziąsła i jamę ustną, ma działanie bakteriobójcze, ogranicza także liczbę wirusów i chorobotwórczych grzybów, a jednocześnie pobudza regenerację błon śluzowych i naskórka. Pasta do zębów z dodatkiem aloesu pomaga więc leczyć podrażnienia i stany zapalne dziąseł.
Warto wzbogacić pielęgnację w aloes, szczególnie w trudnym okresie zimowym. Doskonale nawilży i odżywi skórę oraz włosy.