Najnowsze osiągnięcia kosmetologii w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Cera trądzikowa jest bardzo trudną cerą do pielęgnacji. Posiadaczki tej właśnie cery na pewno zgodzą się z tym stwierdzeniem. Kiedyś sądzono, że trądzik dotyczy tylko młodych osób – jest to nieprawda. Cera trądzikowa może pojawić się u każdego zarówno u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Cera trądzikowa na pewno wymaga leczenia, starannej pielęgnacji i kontroli dermatologa najlepiej współpracującego z dobrym kosmetologiem.
Pamiętajmy jednak, aby nie przesuszać skóry trądzikowej bardzo mocno kosmetykami na bazie alkoholu, ponieważ to pogorszy tylko sytuację na naszej twarzy. Skóra trądzikowa jak każda skóra potrzebuje również nawilżenia. Odpowiednia ilość nawilżenia i odpowiednia pielęgnacja pozwolą wrócić skórze do odpowiedniej kondycji. Pamiętajmy jednak o tym, że skóra trądzikowa jest bardzo wymagająca i należy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki do jej pielęgnacji. Kosmetyki powinny być delikatne i nie mogą podrażniać naszej skóry. Bardzo dobrze, jeśli dobierze je specjalista. Nie należy próbować robić tego na własną rękę, ponieważ możemy pogorszyć jedynie wygląd naszej skóry.
Jeśli trafimy na dobrego lekarza dermatologa to nie będzie on nam dobierał metody leczenia na „chybił trafił” bardzo ważne jest, aby zlokalizować przyczynę powstawania trądziku i temu przeciwdziałać. Obecnie mamy szerokie pole działania, jeżeli chodzi o skórę trądzikową. Kosmetologia coraz bardziej wychodzi nam naprzeciw i stara się pomóc osobą cierpiącym z powodu trądziku.
Najnowsze metody leczenia pozwalają działać wielokierunkowo. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że nic nie działa od razu. Czasami efekt widzimy po kilku, kilkunastu tygodniach od wprowadzenia leczenia. Warto jednak nie poddawać się, aby uzyskać piękną i nieskazitelną skórę, a przede wszystkim spokój psychiczny.
Dermatolog może wybrać leczenie miejscowe lub ogólne. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania trądziku.

Leczenie miejscowe

Stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie aplikacji preparatów na skórę. Leki miejscowe zawierają:
Retinoidy (pochodne witaminy A) – hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka.
Kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwbakteryjne zarówno dla bakterii tlenowych jak i beztlenowych, ponadto działa przeciwzapalne powstrzymując wolne rodniki. Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów na składniki drażniące i nasilające zmiany trądzikowe. Zapobiega powstawaniu zaskórników poprzez wpływ na proces końcowej keratynizacji mieszków włosowych. Stosowany jest także w leczeniu śladów po trądzikowych - czyli blizn, które zostają na skórze po zmianach trądzikowych.
Antybiotyki - erytromycynę lub klindamycynę – stosuje się w przypadku zmian zapalnych. Stosowane są punktowo na zmiany.
Nadtlenek benzoilu – działa złuszczająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Wśród leków miejscowych są też preparaty złożone, np. połączenie retinoidów i antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu, nadtlenku benzoilu i antybiotyków.
Najnowsze metody pozwalają na użycie laserów, aby złagodzić zmiany trądzikowe na skórze. Dodatkowo poprawiają one dość mocno wygląd skóry. Oczywiście decyzja o wyborze terapii zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych - przy rozległym i intensywnym trądziku dermatolog będzie zalecał terapię antybiotykową. Najpopularniejszym laserem, jaki jest wykorzystywany w leczeniu trądziku jest laser bromowo-miedziowy. Pozwala on eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. Promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach, odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże - występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień skórnych. Czasami potrzebna jest jednak cała seria zabiegów z laserem, wszystko zależy od stopnia zawansowania zmian trądzikowych.
Łagodniejsze postacie trądziku można leczyć przy pomocy światła IPL. Zabieg ten często jest mylony z laserem, ale różnica między nimi jest istotna - laser to spolaryzowana wiązką światła o równej długości. IPL produkuje niespójne fale świetlne o różnej długości. Emituje wyraźne sekwencje światła pulsacyjnego, umożliwiając przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów usuwających defekty skórne. Leczenie IPL jest skuteczne przy łagodnym trądziku. Efekt może utrzymywać się nawet ponad rok, ale wraz z upływem czasu zmiany trądzikowe zaczynają nawracać. Efekty widoczne są nawet już po pierwszym zabiegu, żeby jednak osiągnąć wyraźny efekt, zaleca się od 3 do 5 powtórzeń w tygodniowych odstępach.