Keratynowe prostowanie włosów – metody, pielęgnacja, dla kogo?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który polega na odbudowie struktury włosów. Włosy są odżywione oraz wygładzone. W trakcie zabiegu na włosy aplikowana jest keratyna. Kiedy włosy robią się matowe, łamliwe i wypadające - może to oznaczać, że brak im właśnie tego składnika

Keratyna to podstawowy budulec włosów. Keratyna należy do białek podporowych, charakteryzujących się budową włókienkową. Zawiera aminokwas -cystynę, którego wyróżnikiem jest spora zawartość siarki. Keratyna, z której zbudowane są ludzkie włosy, cechuje się dużą wytrzymałością fizykochemiczną. Słabo rozpuszcza się w wodzie i kwasach, co ma istotne znaczenie przy układaniu fryzur.

Niestety keratynę tracimy z naszych włosów poprzez warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, codzienne stylizacje włosów.

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest bardzo prosty. Najlepiej wykonać go pod okiem profesjonalisty w zakładzie fryzjerskim. Fryzjer oczyszcza włosy specjalnym szamponem przygotowującym włosy do dalszego zabiegu. Szampon ma za zadanie otworzyć łuskę włosa na przyjęcie składników aktywnych ze skoncentrowanej ampułki. Następnie fryzjer przechodzi do kolejnego etapu zabiegu nakładania keratyny na ciepło. Za pomocą rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza ceramicznego żelazka fryzjerskiego. Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, a keratynowy budulec wnika w ich strukturę i dokładnie wypełnia wszelkie ubytki. Zadaniem keratyny jest naprawa mikrouszkodzeń włosów oraz odbudowa włosów. Wysoka temperatura wprasowuje się w keratynę naszych włosów. Keratynę nakłada się pasmo po paśmie na włosy. Następnie łuski włosa zostają zamknięte, a ich struktura zostaje zrekonstruowana. Zaaplikowany w taki sposób preparat keratynowy jest trzymany na włosach przez ok. 30 minut. Ostatnim etapem zabiegu jest suszenie włosów za pomocą suszarki nastawionej na średnią temperaturę nawiewu, do ich całkowitego wyschnięcia.

Zabieg keratynowego prostowania włosów polecany jest każdemu, kto ma włosy trudne do ułożenia. Włosy są suche, łamliwe, zniszczone czy matowe. Zabieg bardzo dobrze regeneruje włosy. Poprawia kondycję włosów po lecie lub zabiegach chemicznych jak farbowanie czy rozjaśnianie.

Jakie są efekty zabiegu keratynowego prostowania włosów? Po zakończeniu zabiegu w zakładzie fryzjerskim, włosy są gładkie, nawilżone. Włosy są głęboko odżywione, zregenerowane. Poprawia się ich wygląd zewnętrzny, bo są lśniące i błyszczące. Włosy po zabiegu keratynowego prostowania są bardziej odporne na skręcanie oraz puszenie się w wilgotnym środowisku. W zależności od rodzaju włosa efekt może utrzymać się nawet do pięciu miesięcy. Bardzo ważna jest również pielęgnacja włosów po takim zabiegu i to również ma wpływ na utrzymanie się efektu na włosach. W pierwszym tygodniu po zabiegu włosy wymagają szczególnej opieki i troski. Przez pierwsze 2 –3 dni nie powinno się myć włosów. W przeciągu pierwszego tygodnia nie powinno się zaplatać warkoczy, wiązać włosów w kucyk, spinać ich spinkami, aby włosy się nie odgniatały. Przez pierwszy tydzień unikajmy korzystania z basenu, sauny, ponieważ wilgoć w pierwszym tygodniu od wykonania zabiegu keratynowego prostowania włosów nie jest wskazana. Do pielęgnacji i mycia należy używać łagodnych środków myjących odżywek i masek do włosów z keratyną. Po zabiegu przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie nie powinno się farbować włosów. Podczas wizyty u fryzjera również powinno się go poinformować o wykonanym wcześniej zabiegu.

Możemy spotkać wiele opinii na temat zabiegu keratynowego prostowania włosów. Jeśli jest wykonany u profesjonalisty na profesjonalnych kosmetykach, przyniesie same korzyści. Włosy po zabiegu są mocniejsze i przede wszystkim przestają się puszyć. Skraca się czas wykonywania stylizacji. Efekt na włosach utrzymuje się w zależności od rodzaju i stanu włosów. Po zakończonym zabiegu keratyna z keratynowego prostowania włosów stopniowo wymywa się z włosów. Efekt po zabiegu jest widoczny od razu i zachwyca.