TRYCHOLOGIA – problemy skóry głowy – łupież:

Łupież to schorzenie, które w Polsce dotyka prawie połowy mieszkańców i jest bardzo dokuczliwe. Objawia się drobnopłatowym złuszczaniem owłosionej skóry głowy z mniej – łupież zwykły/suchy lub bardziej – łupież tłusty nasilonym łojotokiem. Ważne jest również odróżnienie łupieżu od złuszczania naskórka spowodowanego przesuszeniem wywołanym nieprawidłową pielęgnacją. Łupież może być też początkiem znacznie poważniejszych schorzeń takich jak łojotokowe zapalenie skóry czy trwałe wyłysienie.

Mid_7eafbf8972f01c680d380b5ab4bf5118


Najczęstszą przyczyna powstawania łupieżu jest podrażnienie skóry głowy przez środki chemiczne: szampony, żele, farby itp. Woda jaka stosujemy do mycia włosów i skóry głowa też nie jest bez znaczenia, zła twardości, PH lub zbyt duża zawartość chloru i innych substancji może powodować łupież. W niektórych przypadkach łupież może także występować z powodu złego odżywiania, a w szczególności z powodu braku cynku w organizmie. Bezpośrednią przyczyną łupieżu jest jednak drożdżak, dawniej uważano, że jest to Malassezia furfur, występujący naturalnie na skórze człowieka jednak niedawno odkryto, że grzyb specyficzny dla skóry głowy, malassezia globasa jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania łupieżu. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę warto poddać się badaniu lampą WOODA, która ujawni czy przyczyną faktycznie jest występowanie grzyba.
Pielęgnacja skóry głowy i włosów w przypadku tego schorzenia to przede wszystkim złuszczanie nawarstwionych łusek oraz stosowanie preparatów ze środkiem przeciwgrzybicznym – piroctone olamine, siarczek selenu, cynk, dziegcie, ichtiol. Najczęściej stosowane preparaty to szampony z tymi substancjami, które po spienieniu pozostawiamy na kilka minut a następnie spłukujemy. Szamponów tego typu nie należy stosować codziennie, bo mogą doprowadzić do wyjałowienia fizjologicznej flory skóry i tym samym do pogorszenia stanu skóry. W przypadku łupieżu suchego lub złuszczania powstałego na skutek złej pielęgnacji warto pamiętać również o nawilżaniu skóry głowy, pomocny może być np. pantenol. Warto pamiętać, że leczenie jest długotrwałe, a pożądane efekty terapii widać dopiero po kilku – kilkunastu tygodniach.