Odpowiednia pielęgnacja cienkich i delikatnych włosów.
Odpowiednia pielęgnacja cienkich i delikatnych włosów.
Cienkie włosy są z natury bardzo delikatne, słabe i podatne na zniszczenie. Dlatego ich pielęgnacja powinna być skomponowana w sposób, który zadba o ochronę pasm przed działaniem czynników zewnętrznych, wypadaniem i łamaniem, a dodatkowo sprawi, że nie będą przeciążone i oklapnięte. Warto wiedzieć, że włosy cienkie to nie zawsze włosy rzadkie. Podobnie jak włosy normalne czy włosy grube, cienkie włosy też mogą być gęste. Przez określenie włosy cienkie rozumiemy włosy, które mają małą średnice, a nie włosy, których jest mało.
Jaką grubość mogą mieć włosy?
• Włosy cienkie – 0, 03-0, 04 mm
• Włosy normalne – 0, 05-0, 07 mm
• Włosy grube – 0, 08-0, 1 mm
Cienkie włosy mają o około 25% mniejszą średnicę niż włosy normalne. Stąd może się wydawać, że jest ich mniej. Bywa, że ma to pokrycie w rzeczywistości, ponieważ cienkie i delikatne włosy mają tendencję do nadmiernego wypadania. Jednak nie zawsze osoby o cienkich włosach mają ich mniej. To grubość włosów sprawia, że pomimo dużej ich ilości, ciężko o fryzurę pełną objętości. To nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. To grubość zewnętrznej warstwy włosów (osłonki) ma wpływ na grubość całego włosa. Osłonka może składać się z 4-12 warstw keratynowych łusek, ściśle do siebie przylegających. Cieńsze włosy mają zdecydowanie mniej łusek, są zbudowane z mniejszej ilości keratyny, dlatego mają tendencję do osiągania wyższej porowatości. Z reguły są przez to delikatniejsze. Łatwo zobrazować to na przykładzie. Zdrowy i gruby włosy jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze 160-250 g, podczas gdy cienki utrzyma zaledwie 25-40 g, czyli ponad 6-krotnie mniej.
Pielęgnacja cienkich włosów:
Niezależnie od tego, czy włosy myjemy codziennie, czy co kilka dni, do mycia powinniśmy używać odpowiednich kosmetyków. Najlepszy szampon do włosów cienkich to taki, który doda objętości i ma lekką, nieobciążającą formułę. Składniki szamponów, których cienkie włosy z pewnością nie polubią to: alkohole, silikony, silne detergenty i konserwanty.
Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest również częste sięganie po suchy szampon, który poleca się dla dodania włosom objętości. Zalegający proszek może wchodzić w reakcję z sebum, podrażniać i tworzyć na skórze głowy nieprzepuszczającą powietrza warstwę, której trudno się później pozbyć. Włosy będą za bardzo obciążone.
Suszenie:
Nie należy obawiać się, że wyższa temperatura osłabi cienkie włosy, jeśli dbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli pozwolimy wyschnąć im naturalnie, bardzo prawdopodobne, że nie będą miały objętości. Jeśli natomiast będziemy suszyć włosy z głową nachyloną do dołu, uniesiemy je u nasady i dodamy im objętości. Najważniejsze zasady – przed suszeniem włosów trzeba je odpowiednio zabezpieczyć np. olejkiem, natomiast suszarkę należy trzymać w odległości 15-20 cm od włosów i suszyć włosy używając tylko letniego nawiewu.
Odżywianie:
Odżywki do spłukiwania – najlepsza odżywka do cienkich włosów to taka w formie mgiełki lub w płynie. Zdecydowanie nie sprawdzą się odżywki bez spłukiwania, ponieważ mocno obciążą włosy. Dogłębną regenerację i wzmocnienie zapewniają za to wszelkiego rodzaju odżywki i maski do włosów, które stosuje się przed myciem głowy.
Ampułki do włosów – to dobry sposób na wzmocnienie cienkich włosów. Taki kosmetyk zawiera zazwyczaj dobrze dobrane i skondensowane składniki, które wzmacniają, wnikając do wnętrza cebulek. Ważne: ampułki nakłada się regularnie przez określony czas, a następnie zaleca się przerwę w ich stosowaniu i po jakimś czasie powrót do kuracji.
Wcierki do włosów – skuteczny domowy sposób na cienkie włosy to wcierki ziołowe, które działają u źródła problemu, czyli na skórę głowy. Regularne stosowanie wcierki z pokrzywy lub skrzypu polnego, to sposób na wzmocnienie włosów i przyspieszenie ich wzrostu. Ważne, że nie obciążają cienkich włosów, ponieważ stosuje się je wyłącznie na skórę głowy.
Czy można olejować cienkie włosy?
Tak, jak najbardziej. Warto to robić dobrze dobranym do rodzaju włosów olejkiem, który nie tylko odżywia i dba o prawidłowy poziom nawilżenia, ale również wzmacnia cebulki, stymuluje wzrost włosów, reguluje wydzielanie sebum i ułatwia stylizowanie. Olejowanie cienkich włosów to świetny sposób na ich wzmocnienie, zapobiegnięcie nadmiernemu wypadaniu, wzrost nowych włosków (tzw. baby hair) oraz zabezpieczenie przed różnymi czynnikami szkodliwymi np. temperaturą, wiatrem, toksynami. Olejki to świetny sposób na dodanie objętości cienkim włosów. Dzięki nim zagęszczają się i są mocniejsze. Jaki olej dobrać do cienkich włosów? Na pewno lekki i dobrze się wchłaniający. Taki, który może regenerować, wzmacniać i jednocześnie ochraniać włosy.