Jakie kosmetyki stosować po chemioterapii?
Jakie kosmetyki stosować po chemioterapii?
Dla wielu chorych rak oraz chemioterapia brzmią jak wyrok, z którym nie do końca chcą się pogodzić. Chemioterapia to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Najważniejsze jest to, aby w tym okresie snie poddawać się i zrobić wszystko, by skóra odczuła komfort i nawilżenie w tym trudnym czasie.
Chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, w mniejszym lub bardziej zaawansowanym stadium. Oczywiste jest, że skóra nie pozostaje obojętna na tak agresywną walkę i środki chemiczne, jakimi zwalcza się nowotwory.
Sam fakt wypadania włosów powoduje jeszcze większy stres, co z kolei nie jest obojętne ani na kondycję psychiczną, ani na dalszą kondycję skóry. Innym efektem chemioterapii jest podrażnienie i mocna reaktywność skóry szczególnie, gdy skóra ma kontakt z alergenami lub parabenami dodatkowo zwiększającymi uczulenie czy podrażnienie.
Wpływ chemioterapii na skórę i paznokcie
Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem chemioterapii zaliczamy zaczerwienienie, świąd, nadmierne łuszczenie się, wysychanie oraz trądzik. Zmiany skórne dotyczą z reguły twarzy, szyi, ramion, tułowia, rzadziej kończyn. Reakcje nadwrażliwości na leki cytostatyczne występują z częstotliwością około 5%. Niektóre leki są obarczone większym ryzykiem wystąpienia reakcji (taksoidy, L-asparginaza). Pewne leki przeciwnowotworowe np. 5-fluorouracyl, doksorubicyna i epirubicyna przy podaniu dożylnym powodują czasem wyraźne ściemnienie skóry wzdłuż żyły. Zmiany te mogą ustąpić samoistnie w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia. Innym lekiem, który wywołuje zmiany skórne w postaci grubych przebarwień jest bleomycyna – cytostatyk stosowany w leczeniu raka jądra. Kapecytabina natomiast powoduje zespół skórny „ręka-stopa”, polegający na masywnym zaczerwieniu i pękaniu skóry rąk i stóp. Z większością problemów można uporać się samemu, stosując odpowiednią higienę i pielęgnację. W przypadku, gdy skóra jest przesuszona należy unikać długich i ciepłych kąpieli oraz używać balsamów lub olejków nawilżających. Nie powinno stosować się perfum i wody kolońskiej zawierających alkohol. Wskazana jest również ograniczona ekspozycja na słońce, które nasila niepożądane działanie cytostatyków na skórę. Warto zadbać o paznokcie, stosując dostępne w aptekach preparaty wzmacniające paznokcie. Warto oszczędzać je poprzez nakładanie gumowych rękawiczek, podczas mycia naczyń i prac porządkowych.
Skutki chemioterapii na skórę:
- Nadmierna suchość i łuszczenie
- Trądzik, stany zapalne
- Reaktywność i nadmierna wrażliwość skóry
- Pękające pięty
- Przebarwienia, nierówny koloryt skóry
- Suche paznokcie
- Martwica – odczyn popromienny IV przy radioterapii
- Zakażenia bakteryjne spowodowane słabszą odpornością
Kosmetyki przy leczeniu onkologicznym nie powinny zawierać zbędnej chemii, najlepiej jakby to były kosmetyki dla dzieci lub kosmetyki naturalne, ekologiczne, bardzo delikatne.
Skóra na ciele i twarzy przy radioterapii czy chemioterapii może być nadmiernie przesuszona, więc warto sięgnąć po masła odżywcze np. masło shea albo oleje naturalne – olej kokosowy, lniany, z wiesiołka.
Zasady pielęgnacji skóry w trakcie i po chemioterapii:
- Przede wszystkim – nawilżanie! Pomocne będą takie składniki jak: aloes, oliwa z oliwek, witamina E, Pantenol, mocznik, arnika, masło Shea, olej kokosowy. Wszystkie te składniki nawilżą i przyniosą ulgę napiętej i przesuszonej skórze. Kosmetyki powinny być bez alkoholu, barwników, oleju parafinowego, czyli wszystkich składników, które mogą wywołać potencjalną alergię i podrażnienia skóry
- Ochrona UV –ochrona przed słońcem jest bardzo ważna w przypadku osób objętych chemioterapią. Warto mieć na uwadze, że słońce w przypadku raka piersi i raka skóry jest jego sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Im wyższa ochrona UV, tym lepiej. Ważne jest to, aby stosować naturalne filtry mineralne- należy do nich tlenek cynku, dwutlenek tytanu
- Kosmetyki do skóry, włosów powinny mieć neutralne pH!
Podczas chemioterapii jak najbardziej można korzystać z profesjonalnej opieki kosmetologicznej. Należy jednak ograniczać się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Schemat zabiegu może obejmować jedynie delikatne oczyszczanie, złuszczanie i pielęgnację manualną. W tej sytuacji bardzo ważne jest indywidualne dobranie użytych kosmetyków o takim składzie, by mimo wykonania prostego zabiegu, przyniósł on maksimum korzyści. Kosmetyki należy dobierać w sposób spersonalizowany, kierując się aktualnym stanem skóry, odpowiednio do konkretnych jej potrzeb. Przy ekstremalnym przesuszeniu, wybieramy składniki nawilżające i natłuszczające, świąd skóry wymaga dużej ilości składników łagodzących i przeciwświądowych, a zniszczona skóra — tych, które wspomogą jej regenerację, poprawią jędrność i elastyczność.
Jeśli problemy skórne są niewielkie i nie wymagają radykalnych działań pielęgnacyjnych, warto skorzystać z zabiegów pielęgnacyjno-relaksujący, które wpłyną na poprawę nastroju, co w chorobie nowotworowej jest niezwykle istotne.