Cienie pod oczami – jak z nimi walczyć?
Cienie pod oczami – jak z nimi walczyć?
Skóra wokół oczu to bardzo delikatny obszar. Wiele problemów natury estetycznej wiąże się właśnie z tą okolicą. Przykładem są cienie i worki pod oczami. Cienie pod oczami zazwyczaj są wynikiem bezsenności lub niskiej jakości snu, a co za tym idzie – zmęczenia organizmu. Sińce mogą być także konsekwencją procesu starzenia się skóry, który powoduje, że skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, w związku z tym wszelkie żyły i naczynka, odpowiadające za barwę cieni, są bardziej widoczne. Patologiczne cienie pod dolną powieką mogą powstać wskutek palenia papierosów, stresu, ekspozycji na słońce, spożywania alkoholu, kofeiny oraz przyjmowania niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych). Zdarza się, że sińce pod oczami są uwarunkowane genetycznie. Cienie pod oczami mogą być także objawem reakcji alergicznej np. na składniki kosmetyków, sierść zwierząt lub kurz.
Cienie pod oczami mogą być objawem choroby Cenie pod oczami mogą być objawem choroby, jeśli ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami utrzymuje się dłuższy czas lub nasila się, a dodatkowo towarzyszą temu inne dolegliwości, np. bóle głowy czy częstomocz, mogą one wskazywać na:
- niedoczynność tarczycy – niedoczynność tarczycy może powodować przenikanie złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy, co prowadzi do powstawania obrzęków i przebarwień wokół oczu;
- atopowe zapalenie skóry – patologiczne ciemne kręgi wokół oczu towarzyszą opuchniętym powiekom i rumieniowi twarzy;
- odwodnienie lub niedożywienie – sińce pod oczami mogą sugerować niedobór elektrolitów w organizmie, zwłaszcza żelaza, a także witaminy K;
- anemia – w przypadku niedokrwistości (która może być późnym objawem niedożywienia) cienie pod oczami towarzyszą objawom, takim jak: osłabienie, zaburzenie koncentracji i uwagi, bóle i zawroty głowy, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), bladość skóry i błon śluzowych;
- choroby wątroby, nerek i śledziony – źle działający układ moczowy powoduje m.in. bóle w okolicy lędźwiowej i częstomocz. Z kolei objawem niewydolności wątroby czy śledziony są m.in. bóle brzucha i utrata apetytu. Wszystkim objawom towarzyszą również sińce i lekkie obrzęki okolic oczu;
- cukrzyca – oprócz cieni pojawiają się także: wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi
Domowe sposoby na worki pod oczami:
- Zimne okłady – na zmęczone, opuchnięte oczy dobrze działają kompresy chłodzące; można je wykonać w bardzo prosty sposób, wystarczy nałożyć na oczy płatki higieniczne nawilżone zimną wodą lub plasterki świeżego ogórka. Innym sposobem jest schłodzenie w lodówce kilku łyżeczek, które posłużą jako zimny okład.
- Herbata – rumianek ma właściwości łagodzące; ostudzona torebka po zaparzonej herbacie z rumiankiem może służyć jako okład na oczy. Dobrze sprawdzi się w tej roli także herbata czarna i zielona.
- Ubite białko – ubite białko jajka sprawi, że skóra stanie się bardziej jędrna, zmniejszy się też opuchlizna.
- Masaż twarzy – to doskonały sposób na utrzymanie twarzy w dobrej kondycji, wystarczy dwa razy w tygodniu wykonywać masaż twarzy, który dobrze wpłynie na mięśnie twarzy i zrelaksuje skórę.
- Okłady z plasterków świeżego ogórka – ogórek wykazuje działanie kojące i łagodzące. Najlepiej, jeśli będzie on wcześniej przechowywany w lodówce, wówczas przyniesie też działanie chłodzące.
- Ciepłe okłady z czarnej herbaty lub świetlika – świetlik wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ponadto likwiduje obrzęki. Dobrze sprawdzą się też okłady z czarnej herbaty lub rumianku.
- Okład z surowego ziemniaka – oprócz działania łagodzącego, wykazuje właściwości ściągające i rozjaśniające.
- Okłady z alg – rośliny takie jak algi są bardzo dobre w redukcji cieni, ponieważ to bogate źródło witamin, minerałów i innych, łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Ponadto wpływają na poprawę krążenia skóry, działają nawilżająco i mocno odżywczo.
- Masaż okolicy oczu – delikatny masaż usprawni krążenie krwi i limfy, odżywi skórę i wpłynie na poprawę jej kolorytu.
Jeśli domowe i drogeryjne sposoby nie pomagają warto pójść do profesjonalisty i skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Należy do nich między innymi zabieg mezoterapii igłowej. Jest to zabieg, który polega na dostarczeniu, za pomocą igły, w głąb skóry składników odżywczych. Doprowadzenie związków leczniczych poprawi krążenie skóry, rozjaśni ją, będzie zapobiegać gromadzeniu się w niej płynów tkankowych oraz zwiększy jej elastyczność. Alternatywą dla osób o niskim progu bólu lub posiadających cerę naczyniową jest tzw. mezoterapia bezigłowa, która jest zabiegiem mniej inwazyjnym i wykorzystuje działanie fal radiowych. W gabinetach medycyny estetycznej popularna jest również laseroterapia, wykorzystująca wiązki światła naprowadzone na skórę oraz wypełnienie doliny łez za pomocą wstrzyknięcia substancji, która wypełnia skórę. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, warto wcześniej zastosować bardziej naturalne i nieinwazyjne metody pielęgnacji twarzy. Należy pamiętać, że wypełnianie tkanek jest procesem szybko odwracalnym, ponieważ komórki rozkładają dość szybko wszystkie substancje zawarte w wypełniaczach.