Ortopodolog, podolog, pedikiurzystka, czyli foot eksperci, czym się zajmują?
Ortopodolog, podolog, pedikiurzystka, czyli foot eksperci, czym się zajmują?
Sezon na odkryte stopy w butach powoli się zaczyna. Warto już teraz pomyśleć o zadbaniu stóp przed sezonem. Kogo wybrać, jeśli chcemy zadbać o stopy? Czy specjaliści różnią się od siebie?
Zacznijmy od podstaw. Czym jest pedicure?
- Pedicure – zabieg kosmetyczny, któremu poddawane są paznokcie u stóp. Zabieg ten wykonuje się za pomocą lakieru, który koloryzuje paznokieć i nie tylko. Rozróżnia się pedicure kosmetyczny, pedicure leczniczy oraz pedicure biologiczny.
- Pedicure kosmetyczny: zabieg pielęgnacyjny obejmujący zmycie lakieru, skrócenie, opiłowanie oraz oczyszczenie paznokci. W jego zakres wlicza się również usunięcie zgrubiałego naskórka z pięt. Pedicure zakończony jest masażem, ewentualnie polakierowaniem paznokci.
- Pedicure leczniczy: zabieg obejmujący czynności wykonywane przy pedicure kosmetycznym rozszerzony o zabieg usunięcia modzeli, nagniotków oraz wrastających paznokci. Pedicure leczniczy zakończony jest masażem, ewentualnie polakierowaniem paznokci.
- Pedicure biologiczny: zabieg pielęgnacyjny, podczas którego nie używa się narzędzi i akcesoriów metalowych.
W świecie kosmetycznym bardzo często wykonuje się również pedicure hybrydowy. Jest to połączenie wyżej wymienionych zabiegów z połączeniem położeniem hybrydy na płytce paznokciowej.
Kim jest pedikiurzystka?
Pedikiurzystka to osoba po kursie lub kosmetyczka po szkole policealnej. Z łatwością poradzi sobie z opracowaniem płytki paznokcia oraz podeszwy stóp. Doradzi, jaką pielęgnację zastosować w domu i jak dbać o stopy do następnej wizyty.
Jeśli mamy większe problemy ze stopami oraz płytką paznokcia, warto udać się do podologa. Podolog to słowo, które pochodzi z języka greckiego – “podos” to “stopa”, a “logos” – “nauka”. Podolog to osoba, która swoje doświadczenie zdobywa podczas studiów. Można ukończyć studia licencjackie lub magisterskie o specjalności podolog. Podolog, choć nie jest lekarzem, współpracuje z dermatologami, chirurgami, diabetologami, flebologami. Podolog to zawód ściśle związany z kosmetologią.
Czym zajmuje się podolog?
Podolog dobiera właściwy, dla danego pacjenta, rodzaj terapii, wykonuje też zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp i ich właściwego wyglądu: obcina, szlifuje i koryguje paznokcie, usuwa odciski, zgrubienia. Informuje też klienta, jak dbać o paznokcie.
Do podologa udają się starsi pacjenci, u których występują problemy ze stopami, osoby chore na cukrzycę.
Podolog zajmuje się takimi kwestiami jak:
- stopa cukrzycowa;
- wrastający paznokieć (podolog tworzy i zakłada klamry korygujące na wrastający paznokieć);
- grzybica paznokcia;
- odciski, modzele, nagniotki;
- zmiany kształtu czy struktury paznokcia – podolog może go nawet zrekonstruować;
- wykonywanie opatrunków na stopach, piętach, dobór ortez;
- profesjonalne obcinanie paznokci;
- masaż stóp;
- udzielanie profesjonalnych porad na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki ich chorób.
Kim jest ortopodolog?
Ortopodologia to zawód, który wybiega znacznie dalej niż podologia, gdyż poza postępowaniem pielęgnacyjno-leczniczym ułatwia diagnozę, korzystając z wysokospecjalistycznej aparatury diagnostycznej i porusza wieloaspektowe postępowanie w zaburzeniach biomechaniki stopy, paluchach koślawych, płaskostopiu, tendencjach do urazów (ostroga piętowa, zapalenia ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna podeszwowego) oraz stanach przeciążeniowych.
Czym zajmuje się ortopodolog?
- Szeroko rozumianą diagnostyka (m.in. pantografia, podoskopia, podoskaning, pedobarografia, zakres ruchomości, kinematyka miednicy, diagnostyka dermatologiczna, podologiczna i fizjoterapeutyczna).
- Podologia pielęgnacyjno-lecznicza (m.in. nauka właściwego przycinania paznokci, postępowanie z paznokciami wrastającymi i paznokciami zainfekowanymi grzybicą, rekonstrukcja paznokci, usuwanie hyperkeratoz ze strony podeszwowej stóp przy pomocy frezarki, skalpela i dłuta, właściwa pielęgnacja skóry stóp w problemach podologicznych).
- Ortopodolog min. projektuje i dopasowuje indywidualnie zaopatrzenie ortopodologiczne, czyli wkładki, buty, odciążenia, ortezy z tworzyw plastycznych.
- Fizjoterapia podologiczna, czyli min. zabiegi fizjoterapeutyczne dedykowane stopom, kinezjotaping, ćwiczenia korekcyjne, terapie fizjoterapeutyczne stóp, masaże stóp.