Senselier, nos, nuty zapachowe, woda kolońska a woda perfumowana – odkrywamy tajemnice słownika perfumiarzy.
Senselier, nos, nuty zapachowe, woda kolońska a woda perfumowana – odkrywamy tajemnice słownika perfumiarzy.
Jak wiadomo nie od dzisiaj, kolebką perfumiarstwa jest francuskie miasto Grasse. Początkowo był to zawód rodzinny, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zapachy tworzyli też kapłani, aptekarze i perfumiarze – rzemieślnicy. Dziś we Francji istnieje kilka szkół, które kształcą fachowców. Zazwyczaj na roku jest kilka osób, które po trzy- lub czteroletniej nauce, odbywają praktyki u tzw. „nosa” z wieloletnim doświadczeniem. Zasada przyuczania przez starszych wciąż jest zatem żywa. Przeciętny człowiek potrafi rozróżnić kilkanaście tysięcy zapachów, ale nie wszystkie potrafi nazwać. „Nosowie” mają do dyspozycji około 1500 surowców, które potrafią rozróżnić, nazwać a następnie odpowiednio wykorzystać.
- Perfumiarz – to twórca kompozycji zapachowych, receptur stosowanych np. przy wytwarzaniu perfum lub perfumowanych kosmetyków.
Senselier, czyli inaczej Trener zapachu, wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie tworzy perfum, ale uczy, jak je wykorzystywać. Prowadzi warsztaty na temat prawidłowego używania perfum, dobierania zapachów, a także wykorzystywania ich w marketingu, m.in. poprzez tworzenie zapachowych wizytówek firm. Dzięki niemu mamy skojarzenie z danego sklepu z zapachem, który jest tam rozpylany. Senselier nie zajmuje się produkcją perfum, ale doskonale zna zapachy, potrafi je mistrzowsko odróżniać, rozbierać poszczególne kompozycje na czynniki pierwsze. Po powąchaniu esencji z flakonika jest on w stanie powiedzieć, jakie aromaty perfumy kryją w nucie głowy, serca oraz bazy. Trener zapachowy błyskawiczne określi także rodzinę zapachów (zielone, drzewne, kwiatowe, orientalne, owocowe, słodkie). Senselierzy prowadzą również warsztaty dla firm, które w swoich kampaniach marketingowych chcą wykorzystać siłę aromatów. Poszczególne zapachy mogą wykazywać działanie relaksujące, odprężające lub pobudzające. Kompozycje często niwelują stres, dodają energii, poprawiają humor.
Nuty zapachowe
Każdy zapach składa się z trzech podstawowych elementów – trzech nut zapachowych. Jest to zbiór woni rozwijających się w trakcie kontaktu wonności ze skórą. Cała koncepcja nut zapachowych jest oparta na założeniu, iż jedne substancje będące w składzie kompozycji perfum odróżniają się od innych szybkością parowania, czyli trwałością. Większość dzisiejszych perfum jest komponowana wedle tego składu. Taka struktura potrafi precyzyjnie określić moment, w którym poszczególne komponenty kompozycji są wyraźnie wyczuwalne, w miarę jak zapach się rozwija, a później znikają wskutek kontaktu z powietrzem. Wąchając perfumy najpierw wyczuwamy nutę górną, nazywaną także nutą głowy, potem środkową, tzw. nutę serca, a na samym końcu dolną, zwana nutą bazy (głębi lub podstawy). Przyjrzyjmy im się trochę bliżej.
• Nuta głowy – to pierwsza nuta, którą czujemy zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Ma ona bardzo duże znaczenie – jest pierwszym odczuciem Klienta i to głównie na podstawie jej zapachu decydujemy się na zakup konkretnych perfum. Na samym początku jest niezwykle intensywna, lecz jej zapach bardzo szybko się ulatnia. Wyczuwamy ją na skórze przez kilkanaście minut do pół godziny. Ta nuta składa się zazwyczaj z owoców, które nadają całej kompozycji lekkości i świeżości.
• Nuta serca – kolejna z nut, którą poczujemy po ok. 10 minutach od użycia perfum. Jest ona połączeniem dwóch pozostałych nut, ale stanowi również konieczne ich uzupełnienie. Często zdarza się tak, że w ogóle nie zwraca ona naszej uwagi, lecz to właśnie ona jest odpowiedzialna za istotę połączenia pozostałych aromatów – tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Najważniejszymi składnikami w tej nucie są akordy korzenne oraz kwiatowe. Jej zapach utrzymuje się na skórze do dwóch godzin.
• Nuta głębi inaczej nuta bazy – wraz z upływem czasu perfumy przechodzą kolejną magiczną metamorfozę, aby na samym końcu dotrzeć do swojej nuty bazowej, czyli podstawowej. Poczujesz ją po 20 minutach. Chociaż jest to nuta o niewielkiej intensywności, ale to ona ma decydujący wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, jest tłem zapachu, decyduje o jego osobowości i dlatego czasami jest nazywana nutą głębi. To od tej nuty zapachowej kreatorzy perfum rozpoczynają komponowanie całego zapachu. Jest ona odpowiedzialna za trwałość zapachu, ulatnia się bardzo powoli i jest wyczuwalna od kilku do nawet kilkunastu godzin. W skład nuty bazowej wchodzą takie składniki jak cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, a także wanilia, przyprawy drzewne i korzenne. Poza tym dodaje się także do niej substancje, które powodują, iż zapach przez dłuższy czas utrzymuje się na skórze. Woń nuty bazowej może być wyczuwalna nawet po upływie kilku dni.
Komponując perfumy kreatorzy zwracają baczną uwagę, aby w każdej z trzech faz rozwijania się ich aromatu występowały substancje pachnące podobnie. To zapewnia harmonijny i nieprzerwany proces rozwijania się aromatu.
Podział zapachu w perfumach
Warto zauważyć, że perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa i woda kolońska nie są synonimami. Różnica pomiędzy tymi wodami jest oparta na procentowej zawartości olejków zapachowych w konkretnym roztworze. Na pierwszy rzut oka jednak, różnicę widać przede wszystkim w cenie.
• Perfumy są najdroższe z grupy wód perfumowanych, ponieważ mają największą zawartość „zapachu” w roztworze: 15% – 30%. Na opakowaniu możesz odnaleźć także obcojęzyczną nazwę: Perfum lub Perfume. Ta forma zapachu jest najbardziej długotrwała, wystarczy jedna kropla, aby zapach utrzymywał się przez cały dzień. Dlatego też ich objętość jest niewielka, buteleczki nie przekraczają 15 ml.
• Woda perfumowana – Eau de Perfum – stężenie olejków waha się od 8 do 15%. Woda perfumowana jest tańsza od perfum, a ich zapach utrzymuje się na skórze dość długo. Można je stosować zarówno, na co dzień, jak i na wieczorne okazje.
• Woda toaletowa – Eau de Toilette – zawiera od 4 – 8% zapachu. Ten rodzaj wody perfumowanej jest najbardziej popularny wśród perfum męskich – w zasadzie żadna markowa firma nie produkuje wód perfumowanych dla mężczyzn. Kobiety stosują wody toaletowe do użytku codziennego.
• Woda kolońska – Eau de Cologne – stężenie „zapachu” w zasadzie nie przekracza 5% i są najtańszymi wodami perfumowanymi.