Makijaż kosmetykami mineralnymi – czy jest lepszy od tradycyjnego?
Makijaż kosmetykami mineralnymi – czy jest lepszy od tradycyjnego?
Mimo sprzecznych opinii coraz więcej Pań sięga po kosmetyki mineralne do codziennego makijażu. Zwolennicy są zdania, że mineralne preparaty do makijażu dają bardzo naturalny efekt i sprawdzają się nawet podczas upałów, ich składy są bezpieczne dla skóry. Sam makijaż wygląda naturalnie i estetycznie. Z kolei przeciwnicy kosmetyków mineralnych przekonują, że środki te podkreślają niedoskonałości cery i trudno dobrać odcień właściwy do skóry, zwłaszcza kobietom o ciemnej karnacji.
Jak powstają kosmetyki mineralne?
Kosmetyki mineralne powstają poprzez rozdrobnienie w procesie produkcji minerałów.
W kosmetykach mineralnych nie ma żadnych dodatkowych składników, brak w ich składzie środków konserwujących, olejków, wosków, substancji zapachowych.
Są to, bowiem produkty w stu procentach naturalne – i w tym tkwi ich siła. Składają się z minerałów, i to krystalicznie czystych. Najczęściej są to: tlenek cynku i dwutlenek tytanu, mika i kolorowe pigmenty pochodzenia naturalnego – tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny. Biel cynkowa i tytanowa decydują o natężeniu koloru – im jest ich więcej, tym jaśniejszy odcień ma puder. Ponadto dwutlenek tytanu jest odpowiedzialny za właściwości kryjące kosmetyku, tlenek cynku ma działanie antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum. Te dwa związki w różnych proporcjach stanowią bazę podkładów, występują również w cieniach do powiek, korektorach oraz różach do policzków. Z kolei dodatek miki sprawia, że kosmetyki nadają skórze satynowy czy perłowy połysk.
Podstawowe składniki kosmetyków mineralnych.
- Mika – odpowiada za rozświetlenie cery, pozwala optycznie spłycić drobne zmarszczki,
- Tlenek cynku – ma właściwości ściągające, kojące, antybakteryjne. Lekko wysusza wypryski, jest pomocny w procesie gojenia się zmian skórnych,
- Dwutlenek tytanu – jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (ok. 15 SPF),
- Tlenki żelaza – naturalne składniki odpowiadające za kolory kosmetyków, nie podrażniają skóry.
Może zadziwić fakt, że kosmetyki mineralne bardzo dobrze „przyczepiają się” i utrzymują na powierzchni skóry mimo tego, że są sypkim produktem kosmetycznym. Do zalet kosmetyków mineralnych należy zaliczyć ich wydajność, dobrze przenoszą się poprzez pędzel na skórę i stapiają się z nią. Dużym ich plusem jest to, że nie brudzą ubrań. Nakładamy je warstwowo szczególnie, Jeżeli cera jest problematyczna i wymaga dużego krycia, można nałożyć kilka warstw produktu bez ryzyka uzyskania brzydkiego ”efektu maski”. Wystarczy odpowiednio nakładać produkt i rozprowadzać go pędzlem na twarzy okrężnymi ruchami. Wcieranie kosmetyku w skórę gwarantuje większe krycie. Plusem kosmetyków mineralnych jest bogaty wybór odcieni. Osoby o bardzo jasnej jak i ciemnej karnacji bez problemu znajdą kolor idealny dla siebie. Produkty tradycyjne często utleniają się w ciągu dnia. Znaczy to, że obiecana barwa podkładu zaczyna się zmieniać i ciemnieć, przez co zwykle możemy zaobserwować niestety znaczną różnicę pomiędzy odcieniem twarzy, a szyi.
Jakie są zalety kosmetyków mineralnych?
Warto uświadomić sobie, że nawet najlepszy podkład mineralny nie zastąpi kremu nawilżającego, środka na trądzik lub kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Mimo to udowodniono korzystny wpływ kosmetyków mineralnych na skórę. Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku blokują promienie słoneczne, dlatego aplikacja podkładu mineralnego może skutecznie chronić przed słońcem. Ponadto tlenek cynku ma właściwości przeciwzapalne. Kosmetyki mineralne zawierają większe stężenie tlenku cynku, dlatego mogą skuteczniej niż kosmetyki tradycyjne łagodzić podrażnienia skóry.
Początkowo kosmetyki mineralne były przeznaczone dla osób po zabiegach dermatologicznych, operacjach plastycznych czy dla osób z chorobami skóry, które wykluczały codzienne używanie drogeryjnych kosmetyków. Sprawdzały się z tego względu, że były hipoalergiczne. Co oznacza słowo hipoalergiczny? „Hipo” to przedrostek pochodzenia greckiego oznaczający „mniej”. Zatem produkt hipoalergiczny uczula mniej, a nie wcale (o czym warto pamiętać). Kosmetyki mineralne miały też bardzo dobre krycie. Kosmetyków mineralnych można używać do każdego typu skóry. Są również niezawodne w makijażu dla cery alergicznej ze względu na delikatny, organiczny skład.