Pielęgnacja biustu.
Pielęgnacja biustu.
Biust jest symbolem kobiecości. Wiele Pań marzy o idealnym, kształtnym i jędrnym biuście. Niestety, matka natura nie obdarzyła wszystkich tak samo bujnym biustem. Każdy różni się od siebie, nawet, gdy jest w takim samym rozmiarze. Biust jest delikatną częścią kobiecego ciała. Bardzo mocno odziałowuje na niego prawo ciążenia. Niezależnie od wrodzonego wyglądu i wielkości piersi, tylko regularna pielęgnacja i odpowiednie zabiegi pomogą utrzymać je w dobrym stanie. Upływu czasu nie da się powstrzymać, ale poprzez odpowiednią pielęgnację możemy utrzymać odpowiedni poziom elastyczności i jędrności skóry.
Na przestrzeni wieków kanon piękna pokazuje jak rozmiar biustu zmieniał się na przestrzeni wieków. I tak, w średniowieczu za idealny biust uważano mały, drobny, podczas gdy w XVII wieku i za czasów Ludwika XVI za piękny biust uważano pełniejsze kształty. Obecnie za piękne uważa się pełne, okrągłe i kształtne piersi, z dużym dekoltem. Pojęcie idealnego wyglądu biustu nadal jednak pozostaje subiektywne i tylko chirurgia plastyczna potrafi zmienić wrodzony rozmiar i kształt piersi. Można tylko dodać, że idealny rozmiar to taki, który idealnie pasuje do całej sylwetki, nie jest za duży, ani za mały.
Budowa piersi
Pierś składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej, przewodów mlecznych, naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych okrytych skórą. Właśnie taka budowa sprawia, że narząd ten tak łatwo zmienia wygląd pod wpływem gwałtownej utraty wagi, po okresie ciąży i karmienia. Na wygląd piersi wpływ ma stan budujących ją tkanek i skóry, ich jędrność. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w tłuszczową, która jest luźniejsza i wtedy jeszcze szybciej zmienia się kształt piersi. Dla ich wyglądu duże znaczenie ma stan mięśnia piersiowego większego, znajdującego się pod piersią. Ten mięsień warto rozwijać poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne
Co wpływa dobrze na kondycję biustu?
Podstawą jest dobrze dobrany biustonosz. Szczególnie, jeśli rozmiar naszego biustu jest większy, będziemy potrzebowały solidnego wsparcia ze strony biustonosza. Warto, więc odwiedzić więcej niż jedną brafitterkę oraz przymierzyć naprawdę dużo różnych modeli, aby wybrać swój idealny.
Ćwiczenia, nie tylko klatki piersiowej, ale też pleców. Choć ćwiczeniami nie powiększymy biustu, możemy z ich pomocą pracować nad postawą i o to tutaj chodzi. Dlatego powinnyśmy skupić się na ćwiczeniu mięśni pleców.
Substancje aktywne pochodzenia roślinnego. Kosmetyki do pielęgnacji biustu działają głównie zapobiegawczo na jędrność skóry poprzez poprawę jej zwartości. W gabinecie kosmetyczki wykonują zabiegi o intensywnym działaniu, przy użyciu produktów kosmetycznych i aparatury, wspomagając je radami dotyczącymi pielęgnacji domowej, która jest niezbędna dla utrzymania efektów zabiegów.
Maseczki. Skóra biustu uwielbia wszelkie ujędrniające i nawilżające maseczki. Jeśli tylko mamy chwilę nie pomijajmy tych okolic podczas pielęgnacji. Jeśli nakładamy maseczkę na szyję i dekolt, śmiało możemy pokryć nią też biust. Często wymaga nawilżenia, szczególnie, jeśli do mycia używamy mocniejszych detergentów.
Co pogarsza kondycję naszego biustu?
Zbyt długie opalanie. Skóra biustu jest cienka i bardzo podatna na oparzenia słoneczne. Jeśli planujemy dłuższe opalanie, musimy pamiętać o filtrach, inaczej możemy odczuć różnicę w jędrności skóry. Rozsądna ekspozycja nie zaszkodzi, ale musimy pamiętać też, że biust nie znosi wizyt na solarium.
Zbyt gorąca woda w kąpieli oraz wysuszania. Kondycje biustu poprawi za to chłodniejszy, ujędrniający prysznic (oby nie za zimny!). Cieplejszy i chłodniejszy strumień stosowany na zmianę poprawi jędrność skory oraz bardzo delikatne środki do mycia skóry, które nie powodują jej wysuszenia.
Ostre peelingi. Skórę biustu zawsze omijamy. Jest zbyt delikatna by stosować na niej np. peelingi solne czy cukrowe.
Duże wahania wagi. Jeśli zależy nam na pełniejszym biuście, duże spadki wagi nie są wskazane. Biust nie lubi odchudzania głównie dlatego, że często wycinamy z diety tłuszcze, również te zdrowe i potrzebne naszej skórze. Ta na piersiach również na tym ucierpi. Zbyt nagłe przybieranie na wadze może zakończyć się powstaniem rozstępów, często spotyka to też dorastające dziewczyny czy kobiety spodziewające się dziecka. Tutaj profilaktyka będzie najważniejsza.