Osocze bogatopłytkowe, co to takiego i do czego się je wykorzystuje?
Osocze bogatopłytkowe, co to takiego i do czego się je wykorzystuje?
Zabieg osoczem, bogatopłytkowym to bezpieczny, a zarazem skuteczny zabieg szczególnie dla alergików, ponieważ jest jak najbardziej naturalnym zabiegiem.
Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka, w efekcie skóra się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu. Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku.
Jak przygotowuje się krew do zabiegu?
Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta, poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w, specjalnej do tego celu przeznaczonej, wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i określony czas. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego, wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry, używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Wysoka skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych w skórze.
Przeciwwskazania:
Alergie nie są przeciwwskazaniem, ponieważ wszystkie elementy składowe otrzymywane w PRP są pochodzenia autologicznego – od pacjentki, ryzyko powstania miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.
- Ciąża oraz okres karmienia,
- Choroby autoimmunologiczne,
- Choroba nowotworowa,
- Choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi, • Zaburzenia krzepliwości krwi, • Choroby krwi, • Nietolerancja iniekcji, • Aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:
• Rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi); • Leczeniu blizn potrądzikowych; • Leczeniu łysienia; • Poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry; • Przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych; • Profilaktyce starzenia się skóry.
Stosowanie:
Aby uzyskać pożądane efekty, zabiegi osoczem bogatopłytkowym wykonywane powinny być w seriach minimum 4 zabiegów. Zabiegi przeciw wypadaniu włosów można łączyć z zabiegami mezoterapii na wzmocnienie włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost, np. Dermaheal HL.
Płytki krwi, czyli komórki odpowiadające przede wszystkim za aktywację procesów naprawczych uszkodzonych tkanek, są najważniejszym składnikiem osocza podawanego w trakcie zabiegu. Produkują tzw. czynniki wzrostu, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Czynniki wzrostu aktywują również komórki macierzyste, biorące udział w procesach regeneracji skóry. Po podaniu osocza powstają w skórze nowe naczynia krwionośne. Odpowiadają one za natlenienie i odżywienie komórek skóry. Wszystkie procesy zachodzące po wstrzyknięciu osocza wpływają na poprawę stanu i kondycji skóry. Skóra jest odświeżona, zmarszczki zostają spłycone, a przebarwienia zredukowane. Zabieg osoczem bogatopłytkowym to obecnie jeden z najskuteczniejszych zabiegów odmładzających skórę. Zabieg pozwala w krótkim czasie uzyskać efekty delikatnego liftingu. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu i stymulują komórki skóry do samoregeneracji. Przebudowa skóry zaczyna się już po upływie 48 godzin od zabiegu. Skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza, drobne zmarszczki wygładzają się, a twarz nabiera blasku.
Po zabiegu
Mogą być widoczne zaczerwienienia w miejscach wkłucia, które znikają po kilku minutach i są niedostrzegalne pod makijażem. Następnego dnia nie widać żadnych śladów po wykonaniu zabiegu. Prawidłowo pobrana i odwirowana krew oraz poprawnie wykonany zabieg, nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań.