Zaburzenia wzrostu włosa – jak je rozpoznać i jak im zapobiec?
Zaburzenia wzrostu włosa – jak je rozpoznać i jak im zapobiec?
Wzrost włosa zależy od wielu czynników. Istotne znacznie ma stan zdrowia, geny, czynniki hormonalne. Stan włosów zależy również od wieku, niestety im jesteśmy starsi tym ilość włosów jest mniejsza. Wyróżniamy 3 etapy wzrostu włosa:
Fazy wzrostu – anagen
Anagen jest etapem trwającym najdłużej. Może trwać od 2 do 6, niekiedy nawet 7 lat. W tym czasie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość poprzez podział i różnicowanie komórek u jego podstawy (opuszka włosa). Fragment włosa znajdujący się najbliżej skóry jest „najmłodszy”. Transport składników odżywczych do włosa odbywa się za pomocą naczyń krwionośnych znajdujących się w brodawce. W trakcie anagenu ukrwienie włosa jest najintensywniejsze i zmienia się podczas przechodzenia do kolejnych faz. W fazie anagenu znajduje się ok. 80-85% wszystkich włosów terminalnych.
Katagen
Faza katagenowa trwa bardzo krótko i obejmuje od 1%-3% wszystkich włosów. W tym czasie wzrost włosa ulega zahamowaniu, ukrwienie brodawki maleje, opuszka stopniowo zanika, rogowacieje i przesuwa się w stronę naskórka. Zatrzymaniu ulega również pigmentacja włosa. U spodu mieszka włosowego tworzy się charakterystyczna kolba zbudowana z komórek. Brodawka ulega oddzieleniu od szczątkowej opuszki włosa. Faza katagenowa trwa od kilku dni do 2 tygodni.
Telogen – końcowy etap cyklu wzrostu włosa
Faza telogenowa trwa od 2 do 4 miesięcy i rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń leży najbliżej powierzchni skóry, tuż przy ujściu gruczołu łojowego. W tym czasie włos może wypaść nawet w wyniku czesania, mycia czy wręcz samoistnie.
Czasami jednak dochodzi do zaburzeń wzrostu włosów. Wtedy dochodzi do łysienia, błędnie myślimy, że łysienie dotyczy jedynie mężczyzn. Łysienie dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. U niektórych łysienie objawia się przerzedzeniem lub utratą włosów na całej powierzchni głowy, u innych rozpoczyna się na koronie i rozszerza na pozostałe partie. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet rzadko występują łyse zakola. Łysienie może objawiać się w różny sposób. Zauważyć można intensywne wypadanie kęp włosów podczas mycia czy stylizacji lub systematyczne osłabienie i wyrastanie coraz cieńszych włosów. Jest wiele rodzajów łysienia i związane są one z różnymi czynnikami – tak genetycznymi, jak środowiskowymi. Przypadłość ta dotyka wielu ludzi, stając się często bardzo poważnym problemem.
Najczęstsze przyczyny utraty włosów to:
- Stres – w okresie wzmożonego podenerwowania i stresu wielu osobom doskwiera ogólne osłabienie organizmu.
Choroby tarczycy – duże ilości wypadających włosów mogą być symptomem problemów z tarczycą.
Niewłaściwa dieta – osłabienie włosów może wynikać z niedoborów witamin i minerałów, takich jak żelazo, witamina H, witamina A, kwas foliowy, krzem, magnez, cynk. - Leki – warto sprawdzić, czy leki, które zażywamy, nie powodują skutków ubocznych w postaci m.in. wypadania włosów.
- Anemia – niedobór żelaza, ale także cynku, może spowodować nadmierne wypadanie włosów. Warto wykonać badania krwi.
- Hormony – hormon androgenowy, dihydrotestosteron, oddziałuje na mieszki włosowe powodując łysienie androgenowe, czyli występujące w kątach czołowych (u mężczyzn) lub na szczycie głowy (u kobiet).
- Niewłaściwa pielęgnacja – włosom zdecydowanie nie służy częste farbowanie, rozjaśnianie lub stosowanie silnych preparatów do stylizacji.
- Choroby skóry – grzybica, łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry itp.
- Pora roku – jesienią i wiosną ze względu na przesilenie organizmu włosy mogą wypadać bardziej niż zwykle. Warto wówczas zadbać o odpowiednią dietę.
Najczęściej występującymi rodzajami łysienia jest:
- Łysienie androgenowe wynika z wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli hormon androgenowy. Hormon ten wraz z wiekiem powoduje zmniejszenie mieszków włosowych. Problem ten dotyczy nawet 70% mężczyzn i 40% kobiet. Dobór odpowiedniej terapii pozwala powstrzymać wypadanie włosów.
- Łysienie plackowate – mamy do czynienia z chorobą skóry głowy, w której włosy wypadają całymi partiami, pozostawiając całkowicie wyłysiałe miejsca. Charakterystycznym objawem jest ponowne zarastanie tych miejsc włosami. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Organizm sam atakuje własne mieszki włosowe.
- Łysienie telogenowe – typ wypadania włosów nie jest spowodowany zanikiem mieszków włosowych, lecz wydłużoną fazą spoczynku włosa. Do wypadania dochodzi wskutek stosowania niektórych leków, w czasie zaburzeń hormonalnych, zatruć lub infekcji. W tym przypadku po wykryciu przyczyny i podjęciu odpowiednich działań włosy odrastają i regenerują się w okresie 6-12 miesięcy od ich utraty.
Wszystkie zmiany w ilości objętości włosów, powinny nas zaniepokoić. Zmiana ilości włosów może być sygnałem ostrzegawczym. Nie próbujmy jednak podejmować leczenia na własną rękę. Bardzo ważne jest, aby podjąć odpowiednie leczenie u specjalisty – Trychologa. Trycholog oceni rodzaj łysienia oraz dobierze odpowiedni rodzaj leczenia i pielęgnacji dla stanu naszych włosów. Leczenie jest długotrwałe i wymaga od nas systematyczności. Jednak dostosowując się do zaleceń specjalisty jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem łysienia.