Pielęgnacja skóry nastolatek.
Pielęgnacja skóry nastolatek.
Odpowiednia pielęgnacja naszej skóry powinna zacząć się już od najmłodszych lat. Pamiętajmy, że skóra się starzeje, a jak mówi stare przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych w młodym wieku, nasza skóra będzie nam wdzięczna do późnych lat. Okres nastoletni to prawdziwy szok zarówno dla nastolatka jak i dla samej skóry. W tym wieku zaczyna się prawdziwa burza hormonalna. Do około 12-14 roku życia młodej osoby, mimo braku pielęgnacji, cera jest gładka i bez skaz. Zmiany zaczynają się dopiero w momencie, gdy zaczynają pracować hormony w organizmie nastolatka. Podczas okresu dojrzewania intensywnie zaczynają pracować gruczoły łojowe i wydzielają coraz większą ilość sebum na powierzchnię skóry. W efekcie bardzo często dochodzi do zatykania się mieszków włosowych i tworzenia zaskórników na twarzy. Najczęściej na nosie i brodzie. W tym czasie zwiesza się podatność na stany zapalne, co niestety przyczynia się do rozwoju trądziku. Skóra w tym czasie szybko się przetłuszcza, co w efekcie skutkuje błyszczeniem się skóry, najczęściej w tzw. linii T- czoło, nos i broda. W tym czasie powinniśmy zwrócić uwagę na zwiększoną pielęgnację.
O czym należy pamiętać podczas okresu dojrzewania?
Przede wszystkim o systematyczności. Żaden kosmetyk nie zadziała nam od razu. Bardzo istne jest też to, aby były to kosmetyki specjalnie odpowiednia dla nastolatki, bardzo kiepskim pomysłem jest podbieranie kosmetyków starszej siostry czy mamy. Kosmetyki w okresie dojrzewania zawierają substancje usuwające nadmiar sebum i odblokowujące ujścia mieszków włosowych. Dzięki temu skóra lepiej oddycha i łatwiej wnikają w nią substancje o działaniu kojącym czy wpływającym uspokajająco na gruczoły łojowe. Jeśli cera sprawia problemy, warto sięgnąć po specjalne serie kosmetyków dla nastolatek, które zawierają m.in. substancje działające przeciwłojotokowo i antybakteryjnie, ale niewysuszające skóry, działają one dwukierunkowo poprzez nawilżanie oraz łagodzenia objawów nadmiernego produkowania sebum. Skóra, która będzie przesuszona będzie produkowała wzmożoną ilość sebum, co przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego.
Jaki krem stosować?
Krem na dzień powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny. Krem może być antybakteryjny, lekko matujący. Kremy na noc najlepiej, aby były nawilżające.
Ważne jest, aby buzię przemywać delikatnym żelem do twarzy, nie stosujmy zwykłych sklepowych mydeł, ponieważ one niszczą warstwę ochronną skóry i zmieniają jej kwaśny odczyn, stanowiący barierę dla bakterii, a zawarte w nich sole wapnia zatykają ujścia mieszków włosowych. Dobrze sprawdzają się preparaty, które w połączeniu z wodą tworzą delikatną myjącą pianę. Przy skłonnościach do wyprysków należy wybierać preparaty o właściwościach przeciwbakteryjnych. Istotnym elementem pielęgnacji jest stosowanie toniku, dzięki niemu skóra ma przywrócone pH, tonik wzmacnia jej warstwę ochronną i zwęża ujścia mieszków włosowych, a ponadto ma właściwości matujące.
Kolejnym etapem pielęgnacji jest peeling. Warto zastosować delikatny enzymatyczny peeling, jak działa?
Peeling enzymatyczny ma za zadanie usunąć suche skórki, ujednolicić i odświeżyć skórę twarzy. Zawiera on zazwyczaj enzymy takie jak papaina czy bromelaina lub kompleks enzymatycznych białek ze ścian komórkowych drożdży. Składniki te delikatnie usuwają martwy naskórek zmniejszając spoistość komórek warstwy rogowej naskórka. Taki peeling nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i zostawiamy na około 5-10 minut. Nie masujemy twarzy jak w przypadku peelingu ziarnistego. Po upływie czasu zmywamy go letnią wodą. Efekty widoczne są natychmiast. Po zmyciu peelingu warto na twarz nałożyć krem, maseczkę lub pielęgnacyjną ampułkę.
Maseczka po peelingu powinna dobrze nawilżać skórę, mieć w sobie składniki takie jak witaminy A i E, cynk, wyciąg z aloesu.
A co z makijażem?
Oczywiście można wykonywać makijaż. Jednak warto, aby był on wykonywany sprawdzonymi hipoalergicznymi kosmetykami. Ważny też jest umiar i nienakładanie tzw. maski. Bezwzględnie należy pamiętać, że wykonany makijaż należy zmyć dokładnie przed pójściem spać. Skóra do spania powinna być oczyszczona i nawilżona, aby miała czas na regenerację.