Masaż ciała – relaks, odchudzanie czy terapia?
Masaż ciała – relaks, odchudzanie czy terapia?
Masaż ciała to coraz bardziej popularny zabieg zarówno w kosmetologii jak i fizjoterapii. Coraz chętniej wybierany, ponieważ oprócz zrelaksowania i ulgi, napiętym mięśniom przynosi odprężenie psychiczne, co jest bardzo ważne, przez tryb życia, jaki prowadzimy w ciągłym biegu bez chwili wytchnienia.
Masaż według definicji to zespół ruchów wywierający ucisk na tkanki. Ma polegać on na wykonywaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie, z odpowiednią siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych, rytmicznie bez rozciągania skóry. Masaż jest świadomym odkształceniem tkanek w celu uzyskania określonych zjawisk i zdarzeń.
Oprócz ogólnego podziału masażu na:
- Leczniczy – stosuje się go w celu zapobiegania chorobom.
- Sportowy – wspomaga odnowę biologiczną sportowca.
- Kosmetyczny – działa profilaktycznie, zapobiega powstawaniu zmarszczek i ujędrnia skórę. Ważnym elementem jest również oddziaływanie masażu na psychikę- przynosi odprężenie i relaks.
Wyróżniając środki poślizgowe, masaż możemy podzielić na:
- Masaż tłusty – wykonywany przy użyciu olejów roślinnych m.in. z awokado, pestek winogron czy tłustych kremów. Przeznaczony jest on dla cer dojrzałych, suchej i naczyniowej.
- Masaż hydrofilny – wykonywany przy użyciu kremów nawilżających i wapozonu – urządzenia emitującego parę wodną. Można również wykonywać go poprzez dobieranie wody z naczynia stojącego obok. Ten rodzaj masażu może być wykonywany w przypadku każdej cery o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.
- Masaż talkiem
Podział masażu ze względu na część ciała:
- Częściowy – masowane są poszczególne partie ciała.
- Ogólny – masowane jest całe ciało.
Inny podział masażu
- Masaż klasyczny – ręczny
- Masaż mechaniczny – przeprowadzany za pomocą urządzeń Masaż ciała możemy dopierać we względu na nasze oczekiwania, tak naprawdę jest to terapia relaksem i czynnikiem wspomagającym odchudzanie w jednym.
Masaż ręczny będzie świetną formą relaksu i regeneracji organizmu. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj masaże na ciepło np. masaż gorącymi kamieniami jest zabiegiem głęboko relaksacyjnym, rewitalizującym i regeneracyjnym. Wymyślili go Indianie, którzy okładali ciało kamieniami bazaltowymi z kanionu. W starożytności kobiety kładły sobie gorące kamienie na brzuchu, aby złagodzić bóle menstruacyjne. Ciepłych kamieni używano również przy ratowaniu wyziębionego organizmu. Do masażu używamy kamieni bazaltowych. Bazalt ma doskonały współczynnik magazynowania energii. Kamienie pozyskiwane są ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Bali). Ciepłe kamienie wulkaniczne w kontakcie z ciałem oddają swoją wartościową energię, przywracając równowagę w organizmie. Masaż kamieniami jest połączeniem kilku rodzajów terapii:
Termoterapii – gorące kamienie głęboko rozgrzewają organizm, rozluźniają napięcia mięśniowe.
Drenażu – ciepło pobudza krążenie przyspieszając wydalanie produktów przemiany materii i wchłanianie substancji odżywczych.
Akupresury – ucisk kamieni powoduje rozluźnienie i odprężenie.
Aromaterapii – olejki eteryczne użyte do masażu odprężają i działają odżywczo dla ciała i ducha.
Jakie są wskazania do takiego masażu?
Nadmierny stres, nerwice, stany wyczerpania psychofizycznego Wzmożone napięcie mięśniowe, ból pochodzenia mięśniowo – powięziowego Stany przeciążeniowe Urazy ortopedyczne Rwa kulszowa Choroby układu krążenia Zaburzenia czynności narządów wewnętrznych Otyłość, problemy z przemianą materii Zaparcia Porażenia i niedowłady, stany poudarowe, stany pourazowe, okres rekonwalescencji Po masażu kamieniami jesteśmy zrelaksowani, układ nerwowy jest wyciszony a skóra odżywiona i dotleniona. Tkanka mięśniowa zwiększa zdolność mięśni do pracy, poprawia napięcie i elastyczność mięśni.
Masaż mechaniczny, czyli przy pomocy urządzenia to odchudzająca forma masażu np. masaż przy pomocy bańki chińskiej. Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej spotyka się gumowe bańki. Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym kierunkiem wykorzystania baniek było leczenie przeziębień, grypy na zasadzie zwiększania odporności organizmu. Z czasem zaczęto stosować je w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kręgosłupa, walki z cellulitem oraz redukcji rozstępów (ich widoczności). Stosowanie bańki chińskiej w kosmetologii zaleca się przy:
- Usuwaniu cellulitu
- Zmniejszenia wyrazistości rozstępów
- Modelowaniu sylwetki
Oraz w celu: - Poprawy krążenia
- Odżywienia tkanek
Masaż bańką chińską pozwala:
Zredukować cellulit (w każdym stadium zaawansowania), Przyspieszyć przemianę materii, Poprawić ukrwienie, Pozbyć się zbędnych substancji toksycznych, Zmniejszyć bóle kręgosłupa, Zmniejszyć napięcie mięśniowe. Masaż bańką chińską działa niczym drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesów spalania tkanki tłuszczowej i widoczna redukcja cellulitu. Komórki stają się znacznie lepiej odżywione, co jest efektem zwiększenia przepływu substancji odżywczych. Mniejsze stają się też obrzęki, dzięki poprawie krążenia i działania układu limfatycznego.
Masaż w każdej formie sprawdza się, jeśli mamy bardzo stresujący etap w swoim życiu, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Dotyk dłoni masażysty doskonale złagodzi napięcia mięśniowe.