Owoce w produktach kosmetycznych.
Owoce w produktach kosmetycznych.
Letnia pora roku to wspaniały czas, nie tylko ze względu na pogodę, ale również, dlatego, że właśnie wtedy rozpoczynają się zbiory owoców. Owoce kojarzą nam się w większości z kuchnią i przetworami na zimę, jednak znalazły zastosowanie w kosmetyce i kosmetykach. Co ciekawe wykorzystuje się wszystkie części owoców miąższ, skórkę, a nawet pestki. Owoce w kosmetykach nawilżają i odżywiają skórę. Złuszczają zrogowaciały naskórek. Wyraźnie wygładzają zmarszczki znajdujące się na powierzchni skóry. Z darów natury w postaci owoców korzystali już w starożytności. Kobiety tworzyły wówczas maseczki z owoców na twarz, aby nawilżyć i dodać cerze blasku.
Właściwości kosmetyczne owoców:
Oczyszczają i złuszczają skórę na dwa sposoby. Po pierwsze w sposób mechaniczny poprzez łupiny i sproszkowane pestki są wykorzystywane do produkcji peelingów do twarzy i ciała oraz w peelingach enzymatycznych. Ich działanie opiera się na keratolitycznym działaniu enzymów pozyskiwanych właśnie z owoców. Peeling enzymatyczny nakłada się na wilgotną skórę i rozprowadza okrężnymi ruchami. Pozostawiamy go na czas, który zaleca producent na opakowaniu i po jego upływie zmywamy kosmetyk letnią wodą.
Doskonale nawilża skórę dzięki zawartości wosków, które poprawiają konsystencję preparatu oraz tworzą ochronny płaszcz hydrolipidowy na skórze. Dzięki olejom, pozyskiwanym z owoców, również poprawimy nawilżenie skóry. W olejkach owocowych zawarte są nawilżające NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz kwasy omega-3 oraz omega-6. Cennym składnikiem owoców są związki cukrowe- najważniejsze polisacharydy np. pektyny pozyskiwane z jabłek, pigwy oraz porzeczek. Oprócz nawilżenia pektyny działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia.
Owoce zawierają w swoim składzie garbniki, przez co kosmetyki z owocami działają przeciwzapalnie i ściągają ujścia mieszków włosowych. Zmniejszają wydzielanie łoju i potu na powierzchnię skóry. Poprzez regulację ilości sebum bardzo często sięga się po owocowe kosmetyki przy leczeniu trądziku. Co ciekawe garbniki doskonale sprawdzają się w łagodzeniu oparzeń skórnych.
Owoce zawierają w nasionach fitohormony, przez co wykorzystywane są w liniach kosmetycznych anti-aging. Odmładzająco działają również przeciwutleniacze zawarte w kosmetykach witaminy z grup A, C, E znajdziemy je tak naprawdę we wszystkich owocach. Odmładzają również czerwone owoce (czerwone grejpfruty, arbuz, owoce dzikiej róży) likopen. Owoce w kosmetyce wykorzystywane są również z uwagi na sole mineralne, wśród których wskazać należy potas, magnez, wapń czy żelazo. Dzięki nim opóźnia się proces starzenia się skóry. Cera pozostaje jędrna i odżywiona pełna blasku.
Barwią i rozjaśniają. Juglon (czyli organiczny związek chemiczny z grupy barwników chinonowych) zawarty w liściach, korzeniach i łupinach barwi keratynę skóry i włosów najczęściej jest stosowany w kremach samoopalających. Substancją rozjaśniającą jest arbutyna (czyli organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów fenolowych) znajdziemy ją w borówkach, żurawinie gruszkach i cytrynie, najczęściej znajdziemy ten składnik kosmetyków w kremach na przebarwienia skórne.
Aby jednak owoce mogły znaleźć się w składzie kosmetyków, muszą być po zerwaniu, poddane odpowiedniej obróbce. Najczęściej z zebranych owoców wyciska się sok lub poddaje się działaniu alkoholu, gliceryny lub innych rozpuszczalników robione są ekstrakty. Oleje i olejki i eteryczne tłoczy się na zimno ze skórek i pestek owoców. Stosuje się również papki i owocowe pulpy ze zmiażdżonych owoców. Nowością, która szturmem podbija rynek kosmetyczny, są żywe komórki owocowe. Izoluje się je z miąższu owocowego, skórki lub całego owocu, umieszcza najpierw w neutralnym nośniku, a potem w kosmetyku. W ten sposób zachowują wszystkie swoje naturalne cechy i składniki aktywne.
Dlaczego tak bardzo lubimy owocowe kosmetyki? Ponieważ przez wiele osób lato to najbardziej wyczekana pora roku. Lubimy ciepłe czerwcowe słońce, to właśnie latem mamy dostęp do sezonowych owoców jak maliny czy truskawki. Pragniemy poczuć lato każdym zmysłem, chętnie sięgamy po owocowe zapachy zimą, aby przypomnieć sobie miłe letnie momenty.