Jak zabezpieczyć stopy i paznokcie przed grzybicą?
Jak zabezpieczyć stopy i paznokcie przed grzybicą?
Bardzo często bagatelizujemy zmiany na stopach. A to duży błąd, bardzo często sami lekarze skarżą się, że pacjenci zapominają o dolegliwościach stóp, a przecież niewyleczone choroby mogą przenosić się również w inne miejsca ciała. Odpowiednia pielęgnacja stóp może uchronić, między innymi, przed grzybicą.
Grzybica jest chorobą, którą można się bardzo łatwo zarazi, natomiast czas jej leczenia jest bardzo długi. Często dotyka sportowców, osoby starsze oraz osoby korzystające z ogólnodostępnych basenów czy siłowni, osoby, które pracują w wilgotnych i ciepłych miejscach w gumowym obuwiu. Badania dowiodły także, że częściej dotyka ona mężczyzn niż kobiety.
Grzybica stóp jest w ogromnej większości przypadków wywoływana przez dermatofity. Są to grzyby atakujące wyłącznie skórę, paznokcie i włosy. Mają rzadką zdolność do rozkładania keratyny (białka nierozpuszczalnego w wodzie, obecnego m.in. w skórze i paznokciach). Zakażenie następuje przez kontakt z chorymi zwierzętami lub ludźmi. Inny rodzaj grzybic, występujący częściej u dzieci, atakuje jednocześnie stopy i skórę owłosioną głowy. Dotąd nie jest jasna rola grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida w rozwoju grzybicy stóp, wiadomo jednak na pewno, że często towarzyszą zakażeniom wywołanym przez dermatofity. Grzyby zasiedlają najczęściej martwe, zrogowaciałe warstwy skóry i nie przedostają się poza granicę naskórka czy przydatków skóry.
Odmiany grzybic.
Zasadniczo wyróżnia się trzy główne odmiany grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową oraz złuszczającą. Niekiedy można spotkać się również z grzybicą stóp zwaną wrzodziejącą.
- Grzybica stóp międzypalcowa. Jest najczęstszą postacią grzybicy stóp. Zmiany lokalizują się w przestrzeniach międzypalcowych stóp (najczęściej III i IV przestrzeń), gdzie grzyby znajdują znakomite warunki bytowania, w związku z dużą wilgotnością oraz podwyższoną temperaturą. Dominuje złuszczanie, maceracja naskórka i pęknięcia. Pod zmacerowanym naskórkiem widoczne są ogniska rumieniowe. Powierzchnia zmian bywa wilgotna, o kolorze białoszarawym. Zdarza się, że zmiany rozprzestrzeniają się poza okolice międzypalcowe, obejmując również powierzchnie palców. Nierzadko ten rodzaj grzybicy stanowi źródło zakażenia płytek paznokciowych stóp. Zmianom skórnym często towarzyszy świąd. Choroba czasem może mieć przebieg ostry i bolesny.
- Grzybica stóp potnicowa. Występują ogniska zgrupowanych pęcherzyków z treścią surowiczą na tle rumienia, umiejscowione najczęściej na podeszwach stóp. Pęcherzyki zlewają się, pękają i następnie złuszczają.
- Grzybica stóp złuszczająca. Ma przewlekły przebieg. Charakteryzuje się rumieniowymi zmianami z nadmiernym rogowaceniem, o suchej, jakby przysypanej mąką powierzchni. Zmiany często obejmują całe podeszwy i mogą przechodzić na powierzchnie boczne stóp, a czasami nawet na ich grzbiety. Ze względu na to, że przypominają kształtem mokasyny, ten rodzaj grzybicy stóp bywa nazwany grzybicą mokasynową. Nie zawsze występuje świąd.
- Grzybica stóp wrzodziejąca. Jak sama nazwa wskazuje, odmiana ta charakteryzuje się występowaniem drobnych zmian nadżerkowo-wrzodziejących, które powstają w wyniku ewolucji pierwotnych wykwitów pęcherzykowych. Ten rzadki rodzaj grzybicy stóp zwykle jest powikłany wtórnym zakażeniem bakteryjnym i może prowadzić do zmian o charakterze zapalenia naczyń limfatycznych, czy ciężkiego zakażenia skóry i tkanki podskórnej, z objawami ogólnymi. Zarazić się można od zwierząt.
Jak zabezpieczyć stopy przed grzybicą?
- Noś wygodne i przewiewne obuwie. Najlepiej takie, które wykonane jest z naturalnych materiałów, dzięki którym stopa będzie się mniej pocić.
- Zmieniaj jak najczęściej skarpetki, szczególnie, gdy są mokre albo wilgotne.
- Osuszaj mokre buty.
- W okresie letnim noś sandały lub wygodne klapki stopa oddycha dzięki temu nie jest wilgotna.
- Nigdy nie używaj wspólnego ręcznika, nie pożyczaj butów ani skarpet, używaj osobistych przyrządów do pielęgnacji stóp i paznokci. To bardzo ważne, aby korzystać tylko ze swoich rzeczy, nie mogą być one wspólne.
- Gdy udajesz się na basen zabierz ze sobą klapki, nigdy nie chodź boso w takim miejscu.
- Nie przymierzaj obuwia na gołą stopę.
- Po każdej kąpieli wycieraj dokładnie stopy, grzyb lubi miejsca ciepłe i wilgotne, dlatego tak ważne jest dokładne wycieranie stóp po kąpieli.
- Buty wewnątrz spryskuj dezodorantami grzybobójczymi albo wysypuj je talkiem lub pudrem grzybobójczym.
- Spękana i sucha skóra to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Systematycznie smaruj stopy kremem.
- Gdy nogi nadmiernie się pocą, najlepiej zrezygnować ze skarpet z włókien syntetycznych na rzecz bawełnianych. Możesz zapobiec poceniu stóp, spryskując je np. sprayem hamującym wydzielanie potu.